Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Przyszli zabić niewłaściwą kobietę, wrobili nie tego męża. Tak działały polskie służby!

Tłumaczka, która zginęła przez pomyłkę... (słowniki fot. Victor Korniyenko , lic. CC BY-SA 3.0, krew fot. Nyki m, lic. CC BY 3.0).Była młodą tłumaczką w ciężkich czasach PRL-u. Nikomu nie wadziła, nie angażowała się politycznie. Jej wspaniale rozwijającą się karierę przerwała nagła i niewyjaśniona śmierć. Czy okrutny mord, popełniony w jej własnym mieszkaniu, był wynikiem… tragicznej pomyłki aparatu represji?

„Zadał pierwszy cios, ale nie trafił w serce. Musiał zacisnąć dłoń na jej gardle, żeby zdławić krzyk. Uderzył jeszcze raz, ale ona znowu się poruszyła. […] Trzymając dłoń na jej ustach […] z całej siły pchnął kobietę w stronę drzwi. […] Ścisnął mocniej jej szczękę i zadał cios, który rozerwał całe gardło”.

Oto opis zabójstwa z książki Kena Folleta pod tytułem „Igła”. Była to najsłynniejsza powieść, jaką zdążyła przetłumaczyć Małgorzata Targowska-Grabińska. Pierwsze wydanie trafiło do księgarń w 1981 roku. Gdy przekładała te zdania najpewniej nawet nie przeszło jej przez myśl, że życie może tak bardzo przypominać fikcję.

Tajemniczy robotnik

9 maja 1985 roku w mieszkaniu Małgorzaty na warszawskiej Saskiej Kępie zjawił się młody, kulturalny człowiek, podający się za robotnika. Twierdził, że przyniósł farby do pomalowania krat w oknach. Zdziwiona kobieta wpuściła gościa i zadzwoniła do męża do pracy z pytaniem, o co chodzi.

Ken Follett - autor książki, której tłumaczeniem Małgorzata zasłynęła... i który niemal przewidział sposób, w jaki umarła (fot. Blaues Sofa z Flickr, lic. CC BY 2.0).

Ken Follett – autor książki, której tłumaczeniem Małgorzata zasłynęła… i który niemal przewidział sposób, w jaki umarła (fot. Blaues Sofa z Flickr, lic. CC BY 2.0).

Aleksander Grabiński był właśnie w środku ważnych negocjacji i nie miał czasu na rozmowy. Zamienił parę zdań z mężczyzną i zdawkowo stwierdził, że musiało dojść do pomyłki. Nie zwrócił uwagi na dziwny fakt, że jak na prostego farbiarza człowiek ten wypowiadał się bardzo poprawnie. Aleksander nie mógł zdawać sobie sprawy z tego, że rozmawiał z mordercą swojej żony.

Tymczasem w mieszkaniu Grabińskich rozgrywał się dramat. Nieznajomy spokojnie odłożył słuchawkę. Gdy tylko Małgorzata odwróciła się do niego tyłem chwycił nóż, podbiegł do ofiary od tyłu i poderżnął jej gardło. Gdy rzężenie ustało, skrępował sznurem bezwładne ręce i przykrył poduszką wykrzywioną krzykiem twarz.

Śledztwo w toku

Mąż odkrył ciało żony po południu, gdy wrócił z pracy. Wezwani przez zszokowanego Aleksandra milicjanci szybko przystąpili do zabezpieczania śladów. Czynili to wyjątkowo skrupulatnie. Wycięli nawet fragment drzwi od szafy, na którym dostrzegli ślady krwi.

Saska Kępa. To tu rozegrał się dramat Małgorzaty Targowskiej-Grabińskiej. Współczesne zdjęcie z lotu ptaka (fot. Foma, lic. GFDL).

Saska Kępa. To tu rozegrał się dramat Małgorzaty Targowskiej-Grabińskiej. Współczesne zdjęcie z lotu ptaka (fot. Foma, lic. GFDL).

Śledczy odkryli obecność odcisków linii papilarnych, które nie należały do Grabińskich. Nigdy nie udało się ich jednak zidentyfikować. Nie odnaleziono również tajemniczego robotnika.

Jednocześnie milicjanci ustalili, że z mieszkania nie zginęły żadne pieniądze ani kosztowności, choć Grabińscy mieli ich sporo. Morderca zdjął tylko z szyi ofiary łańcuszek, a z palca – obrączkę. Nie stwierdzono również, by zbrodnia została popełniona na tle seksualnym.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, by czytać dalej.

Czy wiesz, że ...

... dla członków Armii Krajowej wyzwolenie spod okupacji niemieckiej nie oznaczało wolności. Gdy wpadli w ręce ubecji, czekała ich droga przez mękę. Jeśli nie udało się złapać samych członków podziemia, władze potrafiły pastwić się nad ich najbliższymi. Tortury były na porządku dziennym

...na początku lat sześćdziesiątych na izraelskich dworcach i w kioskachpojawiły się „Stalagi”, czyli tanie powieści pornograficzne osadzone w realiach III Rzeszy? Promowano je jako… autentyczne wspomnienia byłych anglosaskich więźniów obozów jenieckich.

...Stalin porównywał chińskich komunistów do… rzodkiewki, czerwonej na zewnątrz, ale białej w środku? W gronie najbliższych kolegów przezywał też Mao „Pugaczowem”, nawiązując do przywódcy nieudanego osiemnastowiecznego ludowego powstania.

...papież Stefan VI „wsławił się”, każąc ekshumować swego dawnego wroga papieża Formozusa, po czym ubrać trupa w pontyfikalne szaty i osądzić? Wyrok na zmarłym brzmiał: poćwiartowanie  i wrzucenie w fale Tybru.

Komentarze (12)

 1. Mariner Odpowiedz

  Niedlugo pracownicy IPN beda sie doktoryzowali w wymyslaniu ile ofiar ma mna sumieniu SB i oczywiscie beda zwalali wszystko na Jaruzelskiego -„Robespierra rewolucji Solodarnosci” :) .Prawda byla taka ze w 1989 Jaruzelski juz wiedzial ze trzeba sie dogadac z Solidarnoscia a Solidarnosc z Jaruzelskim.Obie strony byly za slabe aby siegnac po rozwiazania silowe.

  Autor ma jedna wade jest uprzedzony,posze z „teza ” a faktow malo.Tak bajka dla ubogich ! Moze to ktos kupi? ale tzreba sparwe toczyc.Klamstwo rzucone tysiac razy staje sie prawda.To powiedzial Goebbels .

 2. Nasz publicysta |Redakcja Odpowiedz

  Garść komentarzy z naszego profilu na Fb:
  https://www.facebook.com/ciekawostkihistoryczne/posts/1224844220877568

  Bogdan P.: ile mordów dokonano w czasach PRL -u które nie ujrzały światła światła dziennego, a ich wykonawcy żyją po dziś dzień i mają się dobrze i pewnie biorą wysokie państwowe emerytury.

  Mateusz J.: To dość znana sprawą. Poruszana w wielu artykułach i kilku reportażach (Fajbusiewicz, Polskie prywatne zbrodnie). Przedstawiona wersja to tylko jedna z kilku hipotez. Nie twierdzę, że SBecja nie była do takiego zabójstwa zdolna, ale wątpię żeby mogli taką pomyłkę zaliczyć. To byli ludzie źli i cyniczni, ale nie głupi.

  Jacek S.: To byli cyniczn i i źli ludzie. Ale zdarzały sie niestety pomyłki. Między innymi dlatego, ze nie esbecy chodzili na „robote” ale robili to ludzie na ktorych SB miała haki. I najczęściej byli to pijaczkowie, którym gorzala wyprala mózg.A w takich przypadkach nie trudno o pomyłkę. Najczęstsze przyczyny zgonu w takich przypadkach to pobicia. Oni nie szli z przekonaniem ze idą kogos zabić ale pobić…a że tlukli az do końca to inna kwestia.

 3. Anonim Odpowiedz

  Nie podważam głównej tezy artykułu, bo nosi ona cechy prawdopodobieństwa. Chcę tylko dodać, że znam Jacka Ziółkowskiego, nazywanego „Złotym Jackiem” z powodu rudych włosów. Pracowałem z nim przy oględzinach na miejscu zabójstwa, gdzie wykazał się skrajną niekompetencją, jego pomysł na zabezpieczanie doprowadziłby w istocie do jego utracenia.
  Może więc dlatego był wyznaczany do prowadzenia takich spraw? Nie musiał być świadomym „agentem” torpedującym śledztwa, wystarczy że SB wiedziała, iż zrobi to przez swoją nieudolność.

  • Anonim Odpowiedz

   Coś mu uciekło ze zdania…. Chodziło oczywiście o „zabezpieczanie pewnego konkretnego śladu – dowodu”. To, w jaki sposób Ziółkowski chciał przy nim pracować na miejscu oględzin sprawiłoby, że ten dowód nie mógłby już być więcej użyty do badań.

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.