Ciekawostki Historyczne

Polski blitzkrieg sprzed 400 lat, makabryczna śmierć Mu’ammara al-Kaddafiego, pierwszy atak kamikaze w historii i kradzież 2/3 oszczędności wszystkich Polaków. To tylko niektóre z niezwykłych wydarzeń, do których doszło właśnie w październiku.

Jak zawsze wszystkie pozycje w naszym TOP10 zostały oparte na publikowanych przez nas artykułach. Tym razem – poświęconych najciekawszym październikowym rocznicom. Nowe rocznice znajdziecie każdego dnia na naszej stronie oraz na profilu facebookowym „Rocznica historyczna na każdy dzień”.

Warto wiedzieć o tym, że…

2 X

2 października 1187 r. wojska Saladyna zajęły Jerozolimę. Przy tej okazji arabski wódz zarobił istną fortunę, zażądał bowiem wysokiego okupu od każdego chrześcijanina, który chciał opuścić miasto. Tych, którzy nie byli w stanie się wykupić, czekał ciężki los niewolnika (przeczytaj więcej na ten temat).

3 X

3 października 1940 r. francuskie władze Vichy przyjęły ustawę antyżydowską. Zgodnie z nią zabraniano Żydom piastowania urzędów obieralnych, obejmowania odpowiedzialnych stanowisk w urzędach, sądownictwie i siłach zbrojnych. Zakaz obejmował także wszelkie zawody pozwalające wpływać na życie kulturalne (przeczytaj więcej na ten temat).
Birkenau (fot. Morneomorneo, CC BY-SA 3.0 PL)

7 X

7 października 1944 r. wybuchło powstanie więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Członkowie Sonderkommando chwycili za broń, żywcem spalili strażników w piecach i w liczbie około 250 wydostali się za obozowe druty (przeczytaj więcej na ten temat).

12 X

12 października 1939 r. Adolf Hitler podpisał dekret o utworzeniu Generalnego Gubernatorstwa. Od samego początku okupant zaczął na tym terenie zbierać grono donosicieli. W samej tylko stolicy Gubernatorstwa, Krakowie, do siatki niemieckich informatorów należało nawet kilkaset osób. Na 300 mieszkańców przypadał 1 konfident (przeczytaj więcej na ten temat).

20 X

20 października 2011 r. zmarł pułkownik Mu’ammar al-Kaddafi, który przez prawie pół wieku niepodzielnie rządził Libią. Jednak po przegranej wojnie domowej dyktator musiał uciekać z Trypolisu. Zginął w sposób daleki od godnej śmierci przywódcy narodu czy choćby żołnierza. Został zlinczowany przez rozwścieczony tłum (przeczytaj więcej na ten temat).
Krzysztof Mikołaj Radziwiłł, autor polsko-litewskiego blitzkriegu.

22 X

22 października 1581 r. zakończył się brawurowy rajd wgłąb Rosji hetmana polnego litewskiego Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła. Dowodzony przez niego oddział kawalerii przeszedł aż 1400 kilometrów, paląc, grabiąc i mordując. W czasie wyprawy w ręce Radziwiłła o mały włos nie wpadł sam car Iwan IV Groźny (przeczytaj więcej na ten temat).
otwarte-dla-polakow-mini-top

24 X

24 października 1944 r. Hitler po długich namowach zgodził się na wstępowanie Polaków do ochotniczych pomocniczych sił zbrojnych. Niemcy liczyli na zwerbowanie od 150 do nawet 175 tysięcy osób, ale srogo się zawiedli. Do końca roku szeregi nowej formacji zasiliło zaledwie 471 ochotników (przeczytaj więcej na ten temat).

25 X

25 października 1944 r. miał miejsce pierwszy atak japońskich pilotów samobójców. Kamikaze przeszli do historii jako symbol wojny na Pacyfiku. Do końca konfliktu rozbili łącznie 3912 samolotów, zabijając około 4800 alianckich żołnierzy i raniąc drugie tyle (przeczytaj więcej na ten temat).
Pomnik w Bańskiej Bystrzycy upamiętniający Słowackie Powstanie Narodowe (fot. Anna Regelsberger; lic. CC ASA 3.0)

27 X

27 października 1944 roku zakończyło się Słowackie Powstanie Narodowe, które wybuchło w sierpniu, podobnie jak Powstanie Warszawskie. Wcześniej Słowacja była państwem satelickim III Rzeszy, wysyłającym wojska na front wschodni i aktywnie pomagającym nazistom w „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej” (przeczytaj więcej na ten temat).
Bierut i Stalin z Pałacem Kultury w tle (fragment plakatu propagandowego z czasów PRL-u).

28 X

28 października 1950 roku uchwalono w PRL ustawę o zmianie systemu pieniężnego. Za tym enigmatycznym określeniem kryła się z pozoru zwykła denominacja złotego. Tak naprawdę jednak komunistyczne władze po prostu ukradły obywatelom 2/3 oszczędności, aby sfinansować plan sześcioletni (przeczytaj więcej na ten temat).

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gość

Myślę, że warto by wspomnieć także o 2 października- jako zakończeniu powstania warszawskiego

Anonim

5 bitwa pod Kockiem

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.