Ciekawostki Historyczne

W średniowieczu obrzydzano obraz kobiet jako istot nieczystych. Współcześnie natomiast zapominamy, że narodowość to nie tylko geny, a w Pileckim często chcemy widzieć postać pomnikową, a nie człowieka. Nadszedł czas na najciekawsze wypowiedzi czytelników Ciekawostek Historycznych.pl w ostatnim miesiącu.

Skończył się wrzesień i kolejny raz przychodzi pora na wybranie kilku najciekawszych komentarzy miesiąca. Oto przed Państwem zebrane i pokrótce opisane perełki spod naszych artykułów.

Co średniowieczni myśliciele uważali na temat kobiet?

Artykuł: Brud, smród i dziewictwo. Mistrza ascezy porady dla kobiet

Autor: Antygnostyk15

Św. Klemens z Aleksandrii - jeden z pierwszych chrześciejańskich myślicieli, którzy znieważali kobiety (źródło: domena publiczna).

Św. Klemens z Aleksandrii – jeden z pierwszych chrześciejańskich myślicieli, którzy znieważali kobiety (źródło: domena publiczna).

To nie tylko ten świr – W II wieku Klemens z Aleksandrii pisał: „Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą”. W VI wieku filozof Boethius, pisał, że kobieta jest świątynią zbudowaną na bagnie. Jeszcze w tym samym wieku biskupi na soborze w Macon, głosowali czy kobiety mają duszę. Odo z Cluny powiedział: „obejmować kobietę to tak jak obejmować wór gnoju”. W XIII wieku św. Tomasz z Akwinu powiedział „nic bardziej wadliwego nie było zrobione w pierwszym stworzeniu rzeczy; kobieta nie powinna być wtedy stworzona”. Głosił on też, że „Kobieta ma się do mężczyzny tak, jak rzecz niedoskonała i ułomna (imperfectum, deficiens) do rzeczy doskonałej (perfectum)”. Ortodoksyjni Chrześcijanie, twierdzili że kobiety są winne wszystkich grzechów, a Luteranie rozważali, czy są istotami ludzkimi. Papież Pius II powiedział: „Gdy widzisz kobietę, myśl, że to diabeł! Jest ona rodzajem piekła”.

Vw. – św. Augustyn twierdzi, że aborcja nie stanowi aktu zabójstwa. Aborcja zatem wymaga pokuty jedynie z powodu seksualnego aspektu grzechu.. Augustyn pisze: ” nie można jeszcze stwierdzić z całą pewnością, że istnieje dusza w ciele pozbawionym czucia, gdyż nie jest ono w pełni uformowane, a zatem nie obdarzone zmysłami”.

Konsekracja św. Augustyna z Hippony. Czyżby właśnie rozważał kwestie aborcji? (źródło: domena publiczna)

Konsekracja św. Augustyna z Hippony. Czyżby właśnie rozważał kwestie aborcji? (źródło: domena publiczna)

1450-1750 r. – Okres polowania na czarownice. Straszliwe tortury kobiet posądzanych o czary. Standardowe tortury obejmowały : wieszanie za ręce, biczowanie, łamanie stawów i kości kołem, przypiekanie, gotowanie w oleju, wbijanie kolców w oczy, wlewanie wrzątku do uszu, wyrywanie obcęgami piersi i narządów płciowych, sadzanie na rozżarzonym żelazie lub węglach. Dzieci można było również oskarżać o czary: dziewczynki po ukończeniu 9,5 lat, chłopców po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci torturowano w celu uzyskania zeznań obciążających rodziców. W procesach o czary brane były pod uwagę `zeznania’ dwulatków!
1484 r. – Papież Innocenty VIII oficjalnie nakazał palenie na stosach kotów domowych razem z czarownicami. Zwyczaj ten był praktykowany przez trwający setki lat okres polowań na czarownice.

Niestety, średniowieczni filozofowie, mający nieraz wiele mądrego do powiedzenia, w kwestii kobiet okazywali się nieodmiennie „szowinistami”. Przykre jest, że wciąż wielu mężczyzn podpisałoby się pod tymi zdaniami obiema rękami…

Doceńmy Polaków z wyboru!

Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto i Polak żydowskiego pochodzenia (źródło: domena publiczna).

Ludwik Łazarz Zamenhof, twórca esperanto i Polak żydowskiego pochodzenia (źródło: domena publiczna).

Artykuł: 10 polskich Żydów, którzy zmienili dzieje świata

Autor: Daniel

Polskie Radio nadawało kiedyś audycje w esperanto. Swego czasu (chyba 2006 r.?) wicedyrektor Polskiego Radia, stwierdził „dlaczego Polskie Radio ma nadawać w esperanto, skoro Izraelskie Radio nie nadaje?” i skasował te audycje. A przecież esperanto to część naszego dziedzictwa. Polskiego – a także żydowskiego. Polska przez wieki była wielokulturowa i nie można tego rozdzielać. Polscy Żydzi, podobnie jak polscy Ormianie, Niemcy, Rusini i inni to ludzie współtworzący naszą historię i kulturę. My, Polacy, mamy prawo być dumni z ich osiągnięć.
Pani Aleksandro, bardzo ciekawy artykuł. Oczywiście wkład polskich Żydów w losy świata to temat rzeka, podobnie jak wkład Polaków w historię świata, wkład Żydów w historię Polski, wreszcie wkład w naszą historię wielu Polaków z wyboru. Narodowość nie jest uwarunkowana genetycznie, narodowość jest sprawą kultury. Jesteśmy tym, za kogo się uważamy. Miliony Polaków mają mieszane pochodzenie (domieszki żydowskie, niemieckie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, ormiańskie, tatarskie itd. itd. – często przodkowie innych narodowości żyli w XIX w., pewnie jeszcze częściej we wcześniejszych wiekach… najczęściej nic lub prawie nic o tym nie wiemy…).

Często zapominamy, że narodowość to nie genetyka – zależy przede wszystkim od wychowania i wyznawanych wartości, a w mniejszym stopniu od tego, kim byli dziadek czy prababka. Należy cenić tych, którzy sławili imię Polski, niezależnie od ich pochodzenia.

Pileccy przed własnym dworkiem. Czyżby fani nie chcieli pamiętać takiego obrazu rotmistrza? (źródło: archiwum prywatne Andrzeja Pileckiego)

Pileccy przed własnym dworkiem. Czyżby fani nie chcieli pamiętać takiego obrazu rotmistrza? (źródło: archiwum prywatne Andrzeja Pileckiego)

Krótko o Pileckim

Autor: Tomasz K.

Artykuł: Sztuka podrywu według Witolda Pileckiego

ciekawe czy gdyby Pilecki żył, to by lubił swoich fanów

Czasem jedno krótkie zdanie wyraża więcej, niż tysiąc słów. Patrząc na reakcje osób, które nie chcą zobaczyć w rotmistrzu człowieka z krwi i kości, także zadajemy sobie to pytanie.

***

W uznaniu dla wysiłku i wiedzy autorów wyróżnionych komentarzy postanowiliśmy nagrodzić ich książkami-niespodziankami. Do tych, którzy pozostawili nam drogę kontaktu, odezwiemy się już wkrótce.

KOMENTARZE (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Peter Witak

«Gdyby ludzie mogli dostrzec to, co kryje się pod skórą… oglądanie kobiety powodowałoby tylko wymioty… Skoro sami nawet koniuszkami palców nie chcemy dotykać śluzu i łajna, dlaczego tak gorliwie pożądamy objęcia naczynia z nieczystościami»
PEŁNA WERSJA debile

Michał

Dlaczego przeinaczacie słowa wielkich świętych? Np. słowa Tomasza są zarzutem, który ODPIERA.

MBB

Szkoda, że portal ciekawostkihistoryczne wypisuje komentarze bez ich zweryfikowania. Jednym słowem w komentarzu można napisać cokolwiek, a jeśli jest to tylko chwytny temat, to można to powielać dalej. Niestety przez to portal poziomem dorównuje jakiemuś tabloidowi.
Odnośnie wypowiedzi świętych warto jednak trochę poczytać i nie wypisywać bzdur, bo często wypowiedzi te są przeinaczane albo wręcz zmyślone.
Tutaj przykład odnośnie św, Klemensa z dokładną analizą: https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.ojs-doi-10_31743_vp_3443/c/3443-3426.pdf

ARTERA

ka zdy naród ma swoja kulture wzbogacaną o dobro innych kultur, ale mieszanie czyli synkretyzm nie jest korzystny dla żadnej kultury, nie można być cywilizowanym na wiele sposobów,.l Koneczny Feliks

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.