Ciekawostki Historyczne

Czy kapitan Nemo naprawdę był Polakiem?

Czy słynny kapitan Nemo naprawdę był Polakiem? Powstańcem styczniowym walczącym z Rosją? Co kryje tajemniczy labirynt Juliusza Verne’a, pełen dat, słownych gier, map i zagadek? Kto był pierwowzorem dowódcy Nautilusa? I co z tym wszystkim ma wspólnego brat Tadeusza Kościuszki, żyjący na bezludnej wyspie gdzieś na oceanie?

Juliusz Verne, wybitny pisarz sprzed ponad wieku, wysyła do nas list w butelce, i zaprasza do podjęcia wyzwania. Jego śladem rusza Adam Węgłowski. Przeprowadza po mistrzowsku dziennikarskie śledztwo i rozwiązuje zagadkę, którą zakodował autor 20 000 mil podmorskiej żeglugi. „Labirynt Verne’a” to wciągająca wyprawa w świat literatury, historii, fantastyki, wielkiej przygody.

Zanim jednak sięgnięcie po tę pasjonującą książkę, zachęcamy Was to przeczytania artykułów Adama Węgłowskiego, które napisał specjalnie dla nas, w związku z niedawno wydaną „Bardzo polską historią wszystkiego”.

Dowiecie się z nich m.in. tego, że być może nie byłoby „Drakuli” Brama Stokera, gdy nie pewien polski szlachcic. Poznacie tajemnicę słynnego obrazu Rembrandta oraz rozwikłacie wspólnie z autorem sprawę morderstwa, które tuż przed I wojną światową wstrząsnęło Warszawą.

Zobacz również

XIX wiek

Potwory z głębin. Jakie strachy pożerały dawnych żeglarzy?

Rekiny, węże morskie i krakeny spędzały sen z powiek marynarzom – szczególnie jeśli naczytali się książek i nasłuchali legend!

30 września 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Średniowiecze

Czy pradziadek Tolkiena zabił świętego Wojciecha?

Z kim kojarzą nam się Prusowie? Po pierwsze ze śmiercią św. Wojciecha. Po drugie z Krzyżakami. A z kim powinni? Chociażby z… J.R.R. Tolkienem.

3 listopada 2015 | Autorzy: Adam Węgłowski

Dwudziestolecie międzywojenne

Od Szwejka nauczycie się o historii więcej niż w szkole. Naprawdę!

Szwejk zawładnął masami. Po niemal stu latach od wydania wciąż bawi, wzrusza i rozpala emocje. Zapomina się czasem, że dzieło życia Jaroslava Haška to przede...

9 kwietnia 2015 | Autorzy: Adam Miklasz

XIX wiek

John Sobieski. Bohater USA i Meksyku, spadkobierca polskiej korony

John Sobieski jako żołnierz armii Stanów Zjednoczonych uczestniczył w 42 bitwach, brał udział w egzekucji cesarza Meksyku, walczył o prawa kobiet i był jednym z...

15 marca 2015 | Autorzy: Michael Morys-Twarowski

XIX wiek

Polska sprawa Sherlocka Holmesa

Księcia znaleziono martwego w parku. Zastrzelono go, gdy próbował uciekać. Pierwszy pocisk trafił obok kręgosłupa, kolejny za uchem. „Kula drugiego strzału wysadziła oko” – stwierdził...

2 marca 2015 | Autorzy: Adam Węgłowski

Nowożytność

Kod lisowczyka. Polska tajemnica obrazu Rembrandta

Podczas wojny trzydziestoletniej lisowczycy zapuścili się aż nad Ren. Czy tak zaleźli za skórę mieszkańcom Niderlandów, że jednego ze sławnych najemników namalował Rembrandt? A może...

23 lutego 2015 | Autorzy: Adam Węgłowski

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.