Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rozwiązanie konkursu: Kapitalizm w średniowieczu?

Nagrodą jest książka Jamesa M. Murraya pt. "Brugia: kolebka kapitalizmu", wydana i ufundowana przez PWN.

Nagrodą jest książka Jamesa M. Murraya pt. "Brugia: kolebka kapitalizmu", wydana i ufundowana przez PWN.

Tym razem nie musieliśmy walczyć z kryzysem na rynku spekulacji wełną ani ratować zapasów flandryjskiego sukna i dlatego uwinęliśmy się szybko.

Grzecznie, bez pożyczek na wysoki procent i bez weksli przedstawiamy rozwiązanie naszego ostatniego konkursu. Zanim jednak podamy listę zwycięzców, formalnościom musi stać się za dość, a buchalteria musi się zgadzać, zatem… czas na prawidłowe odpowiedzi.

  1. Jakie miano nosiła jedyna legalna forma oprocentowanej pożyczki w średniowiecznej Brugii (i Niderlandach ogółem)? tak zwane „sieroce pieniądze”
  2. Ile straganów w Hali Serowej (jednym z głównych targowisk średniowiecznej Brugii) wynajmowali w 1304 roku mężczyźni? tylko 5
  3. W jakim segmencie nielegalnych usług brugijskie kobiety zdołały w przeciągu zaledwie dwudziestu lat XIV wieku ograniczyć udział właścicielski mężczyzn z ok. 50 do ok. 20 procent? chodziło o udział w zyskach z najstarszego zawodu świata

Teraz część najprzyjemniejsza. Orkiestra tusz! Nagrody – pięć egzemplarzy książki Jamesa M. Murraya pt. „Brugia: kolebka kapitalizmu” – ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN wędrują do:

  1. Doroty Wysockiej z Bydgoszczy
  2. Agnieszki Głogowskiej
  3. Witolda Gądka ze Sułoszowej
  4. Grzegorza Michała Koszewskiego z Poznania
  5. Anny Kaczor z Warszawy

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres. Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, który już ruszył!

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu email, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.