Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Rozwiązanie konkursu: Kapitalizm w średniowieczu?

Nagrodą jest książka Jamesa M. Murraya pt. "Brugia: kolebka kapitalizmu", wydana i ufundowana przez PWN.

Nagrodą jest książka Jamesa M. Murraya pt. "Brugia: kolebka kapitalizmu", wydana i ufundowana przez PWN.

Tym razem nie musieliśmy walczyć z kryzysem na rynku spekulacji wełną ani ratować zapasów flandryjskiego sukna i dlatego uwinęliśmy się szybko.

Grzecznie, bez pożyczek na wysoki procent i bez weksli przedstawiamy rozwiązanie naszego ostatniego konkursu. Zanim jednak podamy listę zwycięzców, formalnościom musi stać się za dość, a buchalteria musi się zgadzać, zatem… czas na prawidłowe odpowiedzi.

  1. Jakie miano nosiła jedyna legalna forma oprocentowanej pożyczki w średniowiecznej Brugii (i Niderlandach ogółem)? tak zwane „sieroce pieniądze”
  2. Ile straganów w Hali Serowej (jednym z głównych targowisk średniowiecznej Brugii) wynajmowali w 1304 roku mężczyźni? tylko 5
  3. W jakim segmencie nielegalnych usług brugijskie kobiety zdołały w przeciągu zaledwie dwudziestu lat XIV wieku ograniczyć udział właścicielski mężczyzn z ok. 50 do ok. 20 procent? chodziło o udział w zyskach z najstarszego zawodu świata

Teraz część najprzyjemniejsza. Orkiestra tusz! Nagrody – pięć egzemplarzy książki Jamesa M. Murraya pt. „Brugia: kolebka kapitalizmu” – ufundowane przez Wydawnictwo Naukowe PWN wędrują do:

  1. Doroty Wysockiej z Bydgoszczy
  2. Agnieszki Głogowskiej
  3. Witolda Gądka ze Sułoszowej
  4. Grzegorza Michała Koszewskiego z Poznania
  5. Anny Kaczor z Warszawy

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres. Jednocześnie zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie, który już ruszył!

Komentarze

brak komentarzy

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.