Ciekawostki Historyczne

Tym razem mieliśmy dla Was dużo bardziej nietypową książkę niż zwykle, ale frekwencja i tak dopisała - przyszło 50 odpowiedzi w tym 44 prawidłowe. Właściwe rozwiązania brzmiały następująco:

Właściwe rozwiązania brzmiały następująco:

  1. O kim pewien polski poeta-zesłaniec z okresu II wojny światowej pisał, że został skazany przez Boga na bycie wodzem? O gen. Michale Tokarzewskim-Karasiewiczu
  2. O jakim wyczekiwanym dniu, w którego nadejście zesłańcy nie mogli wprost uwierzyć pisał w jednym ze swoich wierszy Zdzisław Broncel? O wizycie generała Sikorskiego w Moskwie (akceptowaliśmy też odpowiedź: o dniu, w którym w Moskwie zawisną polskie sztandary)
  3. W jaki sposób gaszono pożary na statkach należących do tak zwanej „floty Gułagu”, która transportowała zesłańców do łagrów między innymi na Kołymie? Przy pomocy pary z silników statku wpuszczanej bezpośrednio do ładowni

Nagrody – egzemplarze „Gułagu polskich poetów” – otrzymają:

  1. Dariusz Wierzański
  2. Mateusz Próchnicki z Węgrowa
  3. Piotr Niewczas
  4. Małgorzata Garasińska z Częstochowy
  5. Edyta Lutek z Gliwic

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres.

Na sam koniec dobra informacja – już dzisiaj ruszy nasz kolejny konkurs!

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Średniowiecze

Średniowieczna kuchnia polska, czyli nie tylko...

Suta i dobrze doprawiona? A może zbyt tłusta i przesolona? Jaka była polska kuchnia w średniowieczu? Oto co jadali nasi przodkowie 500 lat temu...

24 października 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Historia najnowsza

Szczyt makabry? Robił rzeźby z ludzkich...

W 1977 roku niemiecki lekarz Gunther von Hagens opracował proces nazwany potem plastynacją. Kilkadziesiąt lat później jego „trupy” zagrały w filmie o Bondzie.

23 października 2021 | Autorzy: Joanna Wycisło

Druga wojna światowa

Samolot trafiony, zatopiony? Niekoniecznie! Niektórzy piloci...

Trafienie samolotu nie zawsze wiązało się z jego całkowitym zniszczeniem. Historia zna przypadki, w których uszkodzona maszyna bezpiecznie lądowała. Duża w tym zasługa pilotów.

22 października 2021 | Autorzy: Grzegorz Okoński

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.