Ciekawostki Historyczne

Drodzy uczestnicy, mamy rekord! Na konkurs "Czerwcowy desant" przysłaliście aż 127 odpowiedzi, choć poprawnych było 75. Prawidłowe rozwiązania to:

 1. Podaj imię, nazwisko i stopień wojskowy dowódcy Rejonu Umocnionego Hel podczas kampanii wrześniowej. Komandor Włodzimierz Steyer
 2. Podaj nazwę polskiego okrętu wojennego zatopionego pod Narvikiem. ORP Grom
 3. Podaj imię i nazwisko dowódcy niemieckich sił morskich podczas operacji w Narviku. Friedrich Bonte
 4. Alianci przeprowadzili w 1942 r. operację desantową w jednym z okupowanych przez Niemców portów francuskich, której celem miało być zniszczenie największego francuskiego doku remontowego. Podaj nazwę tego portu. Saint Nazaire

Nagrody w postaci egzemplarzy książki „Bohaterowie najdłuższych dni” Macieja Franza wędrują do:

 1. Macieja Świętka z Krakowa
 2. Kingi Tyliszczak z Muszyny
 3. Marcina Sokalskiego z Poznania
 4. Tadeusza Szerszuna
 5. Damiana Siebieszuka z Bielska Podlaskiego

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom. Jeśli nie podaliście adresu razem z odpowiedziami a wygraliście, to wyślijcie go proszę jak najszybciej do nas, na ten sam adres.

Na koniec jeszcze dwa słowa wyjaśnienia. Niektóre błędne odpowiedzi powtarzały się wielokrotnie. Przykładowo w czwartym pytaniu często odpowiadaliście: Dieppe. Było to celowo podchwytliwe pytanie. O jaką miejscowość chodzi dało się poznać po tym, że w Dieppe nie było „największego francuskiego doku remontowego”. Akceptowaliśmy natomiast także odpowiedź „Normandie”, ponieważ taką nazwę nosił sam dok remontowy w Saint Nazaire. Z kolei w trzecim pytaniu wiele osób wpisało: Erich Reader. No cóż, w teorii mieliście trochę racji – Reader był zwierzchnim dowódcą jako szef całej Kriegsmarine. Tyle tylko, że w samej operacji Weserübung na czele floty niszczycieli stanął Bonte. I to o niego nam chodziło.

Na sam koniec dobra informacja – od paru dni trwa już nasz kolejny konkurs: Jak zostać królem Szwecji.  Jak zawsze zapraszamy do wzięcia udziału!

Zobacz też:

 1. Czy Lew Morski miał szanse?
 2. Półwysep Helski. Polska Iwo Jima?
 3. Recenzja: Maciej Franz, Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II wojny światowej
 4. Fragmenty książki opublikowane w partnerskim serwisie Historia.org.pl

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.