Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Konkurs: Jak zostać królem Szwecji?

Nagrodą jest książka ufundowana przez wydawnictwo Finna: "Jean Baptiste Bernadotte: O tym jak żołnierz armii Napoleona został następcą tronu szwedzkiego"

Nagrodą jest książka ufundowana przez wydawnictwo Finna: „Jean Baptiste Bernadotte: O tym jak żołnierz armii Napoleona został następcą tronu szwedzkiego”

Jutro kończymy konkurs „Czerwcowy desant”, ale już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnym. Być może znużyły Was książki traktujące o II wojnie światowej. Tym razem – dla odmiany – będziecie mogli zdobyć nowość z epoki napoleońskiej: wydaną przez Finnę biografię Jeana Baptiste’a Bernadotte autorstwa Margarety Beckman. Więcej o tej książce dowiecie się z naszego artykułu (Jak zostać królem (po szwedzku)?). Łącznie mamy dla Was trzy egzemplarze.

Aby wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania. Jak zwykle wszystkie rozwiązania znajdziecie w artykułach „Ciekawostek historycznych”:

 1. Jaką sumę pieniędzy otrzymał od Napoleona Jean Baptiste Bernadotte kiedy wyjeżdżał do Szwecji, by zostać następcą tamtejszego tronu?
 2. Pamiętnik niejakiego Armanda Louisa de Gontaut (księcia de Lauzun) wywołał w XIX wieku głośny skandal obyczajowy, tuszowany przez polski ród Czartoryskich. Wcześniej jednak – w obawie przed takim obrotem sprawy – jego rękopis skonfiskowała napoleońska policja. W którym roku do tego doszło?
 3. Kraje skandynawskie są znane ze swojego przywiązania do… prohibicji. W jakiej szwedzkiej miejscowości i w którym roku powstało pierwsze w regionie towarzystwo abstynenckie?

Nagrody rozlosujemy wśród wszystkich osób, które do północy w piątek 10 czerwca przyślą poprawne odpowiedzi na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl. Odpowiedzi możecie też wysłać przy użyciu formularza w dziale Kontakt. Pamiętajcie, by podpisać zgłoszenia imieniem i nazwiskiem.

Komentarze (18)

 1. Kamil Janicki Odpowiedz

  Panie Piotrze, powtarzam – prosimy nie odpowiadać w komentarzach! Taki głos jest nieważny, a poza tym każdy mógłby zobaczyć Pana odpowiedź.

  Proszę wysłać odpowiedzi na podany powyżej adres e-mail.

 2. Napoleon8898 Odpowiedz

  Coś o epoce ? Nareszcie ! Życzę wszystkim zwycięstwa a szczególnie mojemu przyjacielowi grenadierowi ja przegram więc nie chcę marnować czasu :(
  Vive I’ Empereur !

 3. Napoleon8898 Odpowiedz

  Chociaż po małym zastanowieniu szkoda nie spróbować i nie dostać fajnej książki ;) Lepiej czytać całą niż fragmenciki na stronkach raz to jeden raz drugi…

 4. Kamil Janicki Odpowiedz

  Cieszymy się, że się niecierpliwicie, ale jednak pamiętajcie, że doba ma 24 godziny (a w tej chwili jest 17). I że przeglądnięcie 120 odpowiedzi to kupa roboty :). Poza tym równocześnie z zakończeniem obecnego konkursu chcielibyśmy rozpocząć kolejny.

 5. Kamil Janicki Odpowiedz

  Gdybyśmy każdy konkurs robili z książkami z tej samej epoki czytelnicy raczej nie byliby zadowoleni (w każdym razie większość czytelników).

 6. Kamil Janicki Odpowiedz

  Możemy zdradzić tyle, że następny konkurs będzie też się tyczył XVIII-XIX wieku. A więcej dowiecie się trochę późniejszym wieczorem.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.