Ciekawostki Historyczne

Jutro kończymy konkurs "Czerwcowy desant", ale już dzisiaj zapraszamy do udziału w kolejnym. Być może znużyły Was książki traktujące o II wojnie światowej. Tym razem - dla odmiany - będziecie mogli zdobyć nowość z epoki napoleońskiej: wydaną przez Finnę biografię Jeana Baptiste'a Bernadotte autorstwa Margarety Beckman. Więcej o tej książce dowiecie się z naszego artykułu (Jak zostać królem (po szwedzku)?).

Aby wziąć udział w losowaniu nagród wystarczy prawidłowo odpowiedzieć na trzy pytania. Jak zwykle wszystkie rozwiązania znajdziecie w artykułach „Ciekawostek historycznych”:

  1. Jaką sumę pieniędzy otrzymał od Napoleona Jean Baptiste Bernadotte kiedy wyjeżdżał do Szwecji, by zostać następcą tamtejszego tronu?
  2. Pamiętnik niejakiego Armanda Louisa de Gontaut (księcia de Lauzun) wywołał w XIX wieku głośny skandal obyczajowy, tuszowany przez polski ród Czartoryskich. Wcześniej jednak – w obawie przed takim obrotem sprawy – jego rękopis skonfiskowała napoleońska policja. W którym roku do tego doszło?
  3. Kraje skandynawskie są znane ze swojego przywiązania do… prohibicji. W jakiej szwedzkiej miejscowości i w którym roku powstało pierwsze w regionie towarzystwo abstynenckie?

Nagrody rozlosujemy wśród wszystkich osób, które do północy w piątek 10 czerwca przyślą poprawne odpowiedzi na adres ciekawostki@ciekawostkihistoryczne.pl. Odpowiedzi możecie też wysłać przy użyciu formularza w dziale Kontakt. Pamiętajcie, by podpisać zgłoszenia imieniem i nazwiskiem.

KOMENTARZE (18)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kamil Janicki

Prosimy NIE ODPOWIADAĆ W KOMENTARZACH :)

Kamil Janicki

Panie Piotrze, powtarzam – prosimy nie odpowiadać w komentarzach! Taki głos jest nieważny, a poza tym każdy mógłby zobaczyć Pana odpowiedź.

Proszę wysłać odpowiedzi na podany powyżej adres e-mail.

grenadier

Wreszcie coś dla Mnie !!!!.
Serdecznie dziękuję!!!.

Napoleon8898

Coś o epoce ? Nareszcie ! Życzę wszystkim zwycięstwa a szczególnie mojemu przyjacielowi grenadierowi ja przegram więc nie chcę marnować czasu :(
Vive I’ Empereur !

Napoleon8898

Chociaż po małym zastanowieniu szkoda nie spróbować i nie dostać fajnej książki ;) Lepiej czytać całą niż fragmenciki na stronkach raz to jeden raz drugi…

Napoleon8898,

Kiedy wyniki 11 czerwca ???

Kamil Janicki

Logika i doświadczenie tak by podpowiadały ;-).

grenadier

no to czekamy na rozwiązanie…

grenadier

No,no ktoś się tu nieładnie bawi.O 10:24 byłem trzy kilometry od domu bez dostępu do internetu.

Pablo89

a dużo odpowiedzi na konkurs przyszło tym razem?

Kamil Janicki

Dużo :) Konkretnie 120.

Pablo89

chyba dziś rozwiązania jednak się nie doczekamy :(

Kamil Janicki

Cieszymy się, że się niecierpliwicie, ale jednak pamiętajcie, że doba ma 24 godziny (a w tej chwili jest 17). I że przeglądnięcie 120 odpowiedzi to kupa roboty :). Poza tym równocześnie z zakończeniem obecnego konkursu chcielibyśmy rozpocząć kolejny.

Napoleon8898,

Też napoleoński ??? Mam nadzieję :D

Kamil Janicki

Gdybyśmy każdy konkurs robili z książkami z tej samej epoki czytelnicy raczej nie byliby zadowoleni (w każdym razie większość czytelników).

Kamil Janicki

Możemy zdradzić tyle, że następny konkurs będzie też się tyczył XVIII-XIX wieku. A więcej dowiecie się trochę późniejszym wieczorem.

Pablo89

chyba jutro…. :(

Kamil Janicki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.