Ciekawostki Historyczne
Druga wojna światowa

Ile hektarów amerykańskiej ziemi „zajął” Adolf Hitler?

Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. A już tym bardziej nie brzmi "zero". Podczas drugiej wojny światowej w ręce Hitlera trafiło dokładnie trzy tysiące sześćset dwadzieścia hektarów w stanie Kolorado.

Adolf HitlerWbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna. A już tym bardziej nie brzmi „zero”. Podczas drugiej wojny światowej w ręce Hitlera trafiło dokładnie trzy tysiące sześćset dwadzieścia hektarów w stanie Kolorado.

Jakim cudem niemiecki dyktator zdobył obszar podobny do zajmowanego obecnie na przykład przez Białystok? I jak to możliwe, że Hitler zajął ziemię w samym środku Stanów Zjednoczonych? Błyskotliwa akcja spadochroniarzy? Genialna dywersja? A skąd. W 1942 roku burmistrz mikroskopijnej mieściny Kit Carson w Kolorado (obecnie ok. 200 mieszkańców) ogłosił, że nie kto inny a właśnie Führer III Rzeszy odziedziczył po krewnych 8960 akrów (czyli 3620 hektarów) wartościowej ziemi około 6,5 kilometra od tej miejscowości. Jako że prawowity właściciel był akurat zajęty prowadzeniem wojny światowej, miejscowi ranczerzy zagospodarowali ziemię jako pastwisko dla swojego bydła. Co stało się z nią później? O tym niestety książki historyczne nie wspominają. Wprawdzie trzej bliscy krewniacy Hitlera – Louis, Brian i Alexander Stuart-Houston – mieszkają w Ameryce, ale nic nie wskazuje na to, by próbowali porzucić Nowy Jork i spróbować odzyskać rodzinną spuściznę.

Jak na ironię ten przypadkowy spadek był bodaj największym hitlerowskim sukcesem, jeśli chodzi o infiltrację Stanów Zjednoczonych. Dla porównania, kiedy w czerwcu 1942 roku dwa niemieckie U-booty wysadziły grupy sabotażystów na Long Island i Florydzie, porażkę poniesiono na całej linii. Agenci mieli zniszczyć przy użyciu bomb w formie kawałków węgla i drewna 10 różnych celów. Tyle tylko, że wszyscy zostali złapani zanim zdążyli podłożyć choćby jeden ładunek.

Źródło:

  1. Nicholas Hobbes, Essential Militaria. Facts, Legends and Curiosities About Warfare Through the Ages, Grove Press, New York 2003, s. 69, 118-119.

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Hitler kłamał. To nie on napisał „Mein Kampf”

Ten nazista w sutannie nigdy nie odmówił sobie przyjemności bluzgania na Żydów. Wprost nawoływał do krwawych pogromów. Zaimponował tym pewnemu nieudolnemu pismakowi nazwiskiem Hitler, który...

27 października 2014 | Autorzy: Robert Jurszo

Druga wojna światowa

Młot Thora. Superbroń Heinricha Himmlera

Pod koniec II wojny światowej Reichsführer-SS Heinrich Himmler zlecił badania, celem których była budowa supernowoczesnej broni inspirowanej Mjollnirem – młotem nordyckiego boga Thora. W obliczu...

9 września 2014 | Autorzy: Robert Jurszo

Dwudziestolecie międzywojenne

Idzie goły Göring ulicą… Jakie kawały opowiadali sobie mieszkańcy III Rzeszy?

W Trzeciej Rzeszy krążył żart: „W jadącym pociągu dwaj milczący ludzie wykonują ledwo zauważalne gesty pod kocami, którymi są nakryci - to głuchoniemi opowiadają sobie...

7 sierpnia 2014 | Autorzy: Robert Jurszo

Druga wojna światowa

Jak Hitler zwalczał defetyzm wśród obywateli III Rzeszy?

Nie jest żadną tajemnicą, że Niemcy w podbitych państwach rządzili przy wykorzystaniu krwawego terroru. Jednak w samej Rzeszy aparat represji był relatywnie mniej surowy i...

8 lipca 2012 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Gumowe czołgi i sflaczałe działa. Czyli jak wygrać wojnę, kiedy wróg ma przewagę?

Wojska amerykańskie z okresu II wojny światowej kojarzą się z potężną armią, która niczym walec zgniotła na miazgę Wehrmacht, SS i... normandzkie żywopłoty. Nim jednak...

14 marca 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

Druga wojna światowa

Hitler o bombie atomowej: „ta broń będzie mieć bardzo niewielką wartość”

Temat nazistowskiego programu jądrowego jest stosunkowo dobrze znany. Wiadomo, że Niemcy pracowali nad bronią atomową, a być może nawet przeprowadzili testy prostych ładunków. Co jednak...

30 stycznia 2011 | Autorzy: Kamil Janicki

KOMENTARZE (9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ajs

No ciekawe ciekawe. A kuzyni hitlera raczej się nie chwalą swoim wójkiem :)

Kamil Janicki

Inaczej by nie zmieniali nazwiska ;-)… Choć niedługo ma się ukazać ich książka na temat…em… rodziny ;-)

Historia Polski

Niemieckie samoloty wykonywały loty na USA i to już można sukcesem Hitlera. Miałby trochę więcej czasu, to pewnie i bomby zaczęły by spadać.

Gość

Tutaj troszkę więcej o wspomnianych osobach:

http://blasphemes.blogspot.com/2006/05/little-hitlers.html

Karol

Odpowiedź brzmi „zero”. Ranczo Hitlera to mit powielany przez kolejne publikacje. W hrabstwie Cheyenne można prześledzić akty własności od roku 1907 i nigdzie nie figuruje Adolf Hitler.

Kamil Janicki

„hrabstwie Cheyenne można prześledzić akty własności od roku 1907 i nigdzie nie figuruje Adolf Hitler.”

Mitów w historii jest pełno, być może to jeden z nich. Po prawdzie potwierdzić można chyba tylko to, że burmistrz Kit Carson rzeczywiście twierdził, iż Hitler odziedziczył tam ziemię. Pytanie czy możesz jakoś potwierdzić swoje zdanie? Czy ktoś rzeczywiście te akty sprawdził? Czy jest to dowodem, licząc że w warunkach wojennych zmiana w akcie własności mogła zostać odroczona i pozostał wyłącznie wpis dotyczący wcześniejszego, zmarłego właściciela? Jest jakaś rzetelna publikacja które obala ten rzekomy „mit”?

Karol

Hej, a jakaś rzetelna która potwierdza? Nie ma. Natomiast zupełnie nienaukowa pozycja dostępna w googlach „Strange But True, Colorado: Weird Tales of the Wild West” mówi trochę o historii mitu. Tekst mówi o tym trochę inaczej niż napisałem w pierwszym poście, nie pamiętałem widać dokładnie. Ponieważ podaje nazwę firmy w której można zweryfikować akty własności jestem skłonny wierzyć tej publikacji (sprawdziłem tyle, że firma istnieje a jej manager nazywa się Larsen, aktów własności sprawdzał nie będę, bo to kosztuje).

Adam

Akurat reklama jakiejś firmy chyba nie jest dowodem na cokolwiek ;-). Oczywiście tak samo w drugą stronę nikt tego mitu raczej nie udowodnił – fakt, faktem że jest rozpowszechniony i powtarzany nawet w dość renomowanych publikacjach. A czy prawdziwy? Ktoś by się musiał przejechać do tego hrabstwa i miasteczka i wykonać nieco historycznej pracy….

Karol

Reklama nie jest dowodem, ale autor publikacji podał nazwę, dzięki której można znaleźć kontakt i sprawdzić, jeśli się chce – natomiast publikacje mówiące o ranczu hitlera nie podają żadnych sprawdzalnych źródeł tej informacji. Poza tym, to nie jest reklama, tereny o których mowa to zadupie i autor po prostu wymienił miejsca, gdzie można zweryfikować dane czyli zapewne jedyną firmę zajmującą się wypisami z aktów notarialnych, miejscową radę biznesu i bibliotekę.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.