Witalij Dmitrowicz Docenko, autor przygotowywanej do druku przez Instytut Wydawniczy Erica książki "Tajemnice rosyjskiej floty", obala wiele mitów. W jednym z rozdziałów zajął się bohaterskim czynem kursantów Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, którzy narażając życie usiłowali uratować jeden z fortów twierdzy kronsztadzkiej. Jak to było naprawdę?
19 lipca 1923 roku w jednym z fortów zauważono ogień. Na marynarzy padł blady strach, bowiem przechowywano w nim mnóstwo przestarzałych i niesprawnych min, z których każda miała w sobie setki kilogramów trotylu. By uratować sytuację wysłano na miejsce szalupę z ośmioma kursantami i zastępcą naczelnika działu szkoleniowego uczelni. Próbowali oni ugasić pierwszą płonącą minę i zapobiec tragedii, co jednak im się nie udało. W nocy z 19 na 20 lipca w wyniku eksplozji nagromadzonych min, fort został niemal zrównany z ziemią (pozostały jedynie ruiny jednej z wież). Czterech spośród dziewięciu bohaterskich marynarzy poniosło śmierć, a wszystko zaczęło się całkiem niewinnie…
Wieczorem 19 lipca dziewięciu członków załogi okrętu liniowego „Pariżskaja Komuna” wypłynęło poćwiczyć wiosłowanie na wodach Zatoki Fińskiej. Po pewnym czasie marynarze postanowili nieco odpocząć. W tym celu przybili do brzegu blisko feralnego fortu. Na miejscu nie było żadnej warty, przez co znaleźli się praktycznie poza wszelką kontrolą. Swój „odpoczynek” rozpoczęli od wypicia butelki rozmajonego spirytusu. Potem, nudząc się, postanowili trochę pozwiedzać. W trakcie eksploracji znaleźli porozrzucane świece, które z nudów zaczęli podpalać. Jeden z nich uznał za świetną zabawę wrzucenie zapalonej świecy do wnętrza starej miny, leżącej na plaży.
Ze środka wypełnionej trotylem metalowej kuli zaczął wydobywać się dym i syk. Marynarze wpadli w popłoch i uciekli w stronę szalupy, po czym ile sił w rękach odpłynęli w kierunku swojego okrętu. Co ciekawe szalupa z kursantami Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, płynąca do fortu w celu ugaszenia pożaru, starała się ich zatrzymać. Jej dowódca zrezygnował jednak z pościgu i zdecydował, że próba ratowania fortu jest ważniejsza, za co zapłacił życiem.
Źródło: Tajemnice rosyjskiej floty ukażą się nakładem Instytutu Wydawniczego Erica późną jesienią tego roku.
KOMENTARZE (9)
W linku do tego artykułu – dostępnym na stronie – jest błąd – proponuję osunąć „” ;)
A o jaki link chodzi? :) Ten w „czy wiesz że”? ;>
chodzi o cudzysłów w permalinku – adresie url. WordPress automatycznie nie przepisał cudzysłowiu wszędzie i generowany jest url …y-i-wielkie-„bum”/ – który daje błąd 404 (np po przejściu z innych podstron portalu)
Zbigniewie, dzięki za info, sprawdzimy to i dopiszemy stałe przekierowanie. Wydaje mi się, że problem dotyczy co najwyżej kilku linków w serwisie.
Do analizy struktury serwisu polecam darmowy XENU Link Sleugh (program wychwyci błędy takie jak ten)
Ja mam tylko jedną uwagę, „coby nie korzystać z jakiegoś lokalnego slangu” – rozmajonego???
Łatwo nie było dopiero na jakimś forum znalazłem że to podobnież na Podkarpaciu znaczy rozrzedzony, niby domyślić znaczenia się można, tylko że w tym przypadku
No ale czemu, właśnie dzięki temu strona bawi i uczy jednocześnie ;)
Rozcieńczony jak już.
Ewentualnie rozcieńczony i wzbogacony jakimś dodatkiem smakowym.
istnieje słowo którego znaczenie jest znane w całej Polsce.
Końcówka w drugim komentarzu z powodu wciśniętego entera w niewłaściwym momencie i miejscu.