Kontrowersje, odkrycia, bohaterowie i łajdacy. Fascynujące opowieści na każdy dzień od najpopularniejszego magazynu o historii w Polsce

Mikołaj II Romanow (1868-1918)

Mikołaj II Romanow na portrecie pędzla Earnesta Lipgarta.

fot.domena publiczna Mikołaj II Romanow na portrecie pędzla Earnesta Lipgarta.

Mikołaj II Romanow (1868-1918) – ostatni car Rosji. Objął władzę w listopadzie 1894 roku, po śmierci swojego ojca Aleksandra III. W latach 1904-1905 prowadził wywołaną przez siebie wojnę z Japonią, która zakończyła się kompromitującą porażką Rosji. W 1905 roku jego decyzja o krwawym stłumieniu demonstracji robotniczych doprowadziła do wybuchu powszechnego strajku, który rozlał się także na obszar Kraju Nadwiślańskiego. Przyparty do muru zgodził się powołać Dumę Państwową, wyposażoną w kompetencje ustawodawcze.

Po stronie państw Ententy brał udział w I wojnie światowej. Niepowodzenia militarne doprowadziły do wybuchu rewolucji lutowej 1917 roku i do abdykacji Mikołaja II. Przebywał odtąd w areszcie domowym, a po wybuchu rewolucji październikowej został uwięziony przez bolszewików w Jekaterynburgu. Zamordowany w nocy z 16 na 17 lipca 1918 roku wraz z całą swoją najbliższą rodziną.

Dowiedz się więcej o Mikołaju II Romanowie:

Cudotwórca? Antychryst? Hipnotyzer? Członek sekty? A może zwykły oszust? Jedno jest pewne, Rasputin był jednym z największych ludzi w historii Rosji.

artykuł | 04.03.2018 | Autor:

Czy to temu człowiekowi Polska zawdzięcza niepodległość? Dzięki niemu upadła carska Rosja

Prosty chłop z Syberii, który zrobił niewiarygodną karierę: stał się jednym z najpotężniejszych ludzi w Rosji początku XX wieku. Trząsł nie tylko carską parą, ale i całym Imperium Rosyjskim. I to on doprowadził do ich upadku.

Romanowowie - jedna z najpotężniejszych dynastii Europy. Potęga rodu nie uchroniła jednak wielu z nich przed okrutną śmiercią.

artykuł | 26.07.2017 | Autor:

Dynastia straceńców. Najbardziej makabryczne śmierci Romanowów

Zmiażdżone twarze i zmasakrowane nogi. Szczątki ciała rozrzucone po okolicy. Wielogodzinna agonia w kopalnianym szybie. Brzmi jak arsenał przerażających praktyk rodem z seriali sensacyjnych? Tymczasem tak właśnie wyglądała śmierć wielu przedstawicieli dynastii trzęsącej Imperium Rosyjskim.

artykuł | 11.12.2016 | Autor:

Nieobliczalni i okrutni. Pięciu najbrutalniejszych carów Rosji

Mordercy własnych żon i dzieci, sadyści lubujący się w torturach, okrutni władcy eksterminujący swoich poddanych. Tak opisać można zachowania wielu władców dawnej Rosji. Przedstawiamy pięciu najgorszych z najgorszych.

historia obrazkowa | 31.08.2016 | Autor:

Ulubienice carów. Polki, które kochali władcy Rosji

Miłość cara mogła być dla jego wybranki wygraną na loterii lub przekleństwem. Przynosiła władzę i bogactwo lub poniżenie i okrutną śmierć. Przychylność panów na Kremlu była bowiem niestała, a ich gusta i upodobania – często, delikatnie mówiąc, kontrowersyjne.

Ciekawe materiały na temat Mikołaja II Romanowa z portalu TwojaHistoria.pl: