Ciekawostki Historyczne

Michał Korybut Wiśniowiecki (1640-1673)

Michał Korybut Wiśniowieckifot.domena publiczna

Michał Korybut Wiśniowiecki

Michał Korybut Wiśniowiecki 

Elekcyjny król Polski w latach 1669-1673. Urodził się 31 lipca 1640 roku w Wiśniowcu na Wołyniu.  Był synem sławnego dowódcy wojskowego i wpływowego magnata, Jeremiego Wiśniowieckiego. Po śmierci ojca w 1651 roku trafił pod opiekę brata Jana Kazimierza, biskupa płockiego i wrocławskiego Karola Ferdynanda. Później przebywał na dworze królewskim. W młodości dużo podróżował, goszcząc między innymi na dworach w Dreźnie i Wiedniu. Otrzymał wszechstronne wykształcenie – pobierał nauki na uniwersytecie w Pradze. Władał przynajmniej ośmioma językami.

Wybrano go na króla w 1669 roku jako kandydat rzesz szlacheckich, pierwszy „król Piast”, a więc reprezentant narodu, a nie przybysz z zagranicy. Jego nazwisko zaproponował jako pierwszy podkanclerzy koronny Andrzej Olszowski. Wiśniowiecki pokonał w trakcie elekcji Ludwika Burbona i Filipa Wilhelma Wittelsbacha, wysuniętego przez Habsburgów. Wygrana dla niego samego była szokiem. 7 lipca 1669 roku, gdy zaprzysiągł pacta conventa, został ogłoszony królem. Koronacja odbyła się 29 września tego roku w Krakowie.

Od samego początku Wiśniowiecki musiał zmagać się z silną opozycją, tak zwanymi „malkontentami”, na której czele stali prymas Mikołaj Prażmowski i hetman wielki koronny Jan Sobieski (przyszły Jan III). Najpierw próbowali oni nie dopuścić do koronacji, a następnie – snuli plany detronizacji monarchy. Król zmagał się z obozem malkontentów niemal do końca swojego panowania. Konflikt doprowadził niemal do wojny domowej, gdy w 1672 roku zwaśnione strony zawiązały konfederacje gołąbską (wierną władcy) i szczebrzeszyńską (dążącą do jego obalenia). Pojednanie nastąpiło dopiero wiosną 1673 roku na sejmie pacyfikacyjnym.

Wiśniowiecki przejął rządy w trudnym dla Polski momencie. Jeszcze przed elekcją, w  1668 roku, Fryderyk Wilhelm zajął starostwo drahimskie. Nowy król próbował wzmocnić swoją pozycję, wchodząc w sojusz z Habsburgami. W lutym 1670 roku ożenił się z siostrą cesarza Leopolda I, Eleonorą Marią Józefą. Mimo to osłabienie Polski na arenie międzynarodowej było widoczne. Rosja – mimo postanowień rozejmu z 1667 roku – nie zwróciła Rzeczpospolitej Kijowa, co miało nastąpić w 1669 roku. Również stosunków z Prusami Książęcymi nie udało się ułożyć po myśli monarchy – ostatecznie w 1672 roku odnowiono traktaty welawsko-bydgoskie, znoszące zależność lenną książąt pruskich od Polski.

Największe niepowodzenie spotkało jednak monarchę na froncie tureckim. Najazd sułtana Mehmeda IV zakończył się utratą przez Polskę Kamieńca Podolskiego w 1672 roku. Zawarty w październiku tego roku traktat w Buczaczu nie dość, że oddawał Turcji Podole, to jeszcze zmuszał Polaków do płacenia sułtanowi corocznego haraczu. Stawiało to Rzeczpospolitą na równi z innymi lennikami Turcji. Wiosną 1673 roku król wyruszył na kolejną wyprawę przeciwko Turcji. Nie doczekał jednak jej zakończenia. Zmarł 10 listopada 1673 roku na skutek zatrucia żołądkowego.

Dowiedz się więcej o Michale Korybucie Wiśniowieckim:

Średniowiecze

Pięciu polskich władców, którzy umarli z przejedzenia i przepicia

Piętnaście kurczaków i morze wina. Tysiąc pomarańczy. Albo zabójcza mieszanka ogórków i miodu pitnego. Ci monarchowie sobie nie żałowali….

30 grudnia 2016 | Autorzy: Zuzanna Pęksa

Nowożytność

Gwałty, rabunki, zamach stanu! Wstydliwa przeszłość Jana Sobieskiego

Wiktoria wiedeńska sprawiła, że Jan Sobieski zapisał się na kartach światowej historii. Zdobył też przydomek „Lwa Lechistanu”. Jednak nie…

30 marca 2014 | Autorzy: Paweł Ostapczuk

Ciekawe materiały o Michale Korybucie Wiśniowieckim z portalu TwojaHistoria.pl:

Średniowiecze

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na…

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami…

17 października 2017 | Autorzy: Kamil Janicki

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.