Polskie Imperium

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na sierpień 2016

Autor: | 25 lipca 2016 | 414 odsłon

Narcyz. Miniatura z "Roman de la Rose", Francja ca. 1340 (źródło: domena publiczna).Lato w pełni, sezon urlopowy trwa w najlepsze. To czas, kiedy chętniej spędzamy czas aktywnie, na świeżym powietrzu. Warto jednak korzystając z wolnych chwil zajrzeć do sieci, by odkryć kolejne interesujące blogi i fanpage dotyczące historii. Zapraszamy zatem na najnowszą odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

W tym zestawieniu strony dla siebie znajdą osoby, które chcą poznać historię:

1. O kobietach (nie tylko) dla kobiet

Hno

Bojowniczki, władczynie, cierpiętnice, gorszycielki. A także zwyczajne panie – żony, matki, córki – z ich zwyczajnymi problemami. Kobiety zawsze stanowiły około połowy ludzkości, ale praktycznie nigdy ich wkład w dzieje nie był doceniany. I właśnie dlatego powstał fanpage Historia na obcasach. Bo historia to wcale nie jest męska sprawa. Historia przecież jest… kobietą.

2. Mało znaną z centrum Polski

toci

„Przeszłość – jest to dziś, tylko cokolwiek dalej, nie jakieś tam coś, gdzieś, gdzie nigdy ludzie nie bywali!” – napisał dawno temu poeta-wieszcz. Wiesław Klimczak, autor bloga To ci historia, próbuje spojrzeć na przeszłość oczami naszych przodków. Podejrzeć ich życie codzienne – sensacje, kryminałki i mało znane fakty – w oparciu o prasę, relacje świadków, pamiętniki i wspomnienia.

3. Ukrytą pod królewskim łożem

czdrp

Gorące romanse i ich owoce. Konflikty rodzinne w każdej konfiguracji. Niespodziewane koligacje ludzi pozornie z sobą niezwiązanych. Niecodzienne życie codzienne. A to wszystko na samym szczycie władzy – wśród książąt, królów i cesarzy. Jeśli chcecie się przekonać, że monarcha to też człowiek, zajrzyjcie koniecznie na fanpage Ciekawostki z dziejów rodów panujących.

4. Z zupełnie innej strony

IH

Inna Historia to kanał na youtube, który ma na celu pokazanie, jak duży wpływ na nasze życie mają wydarzenia i postaci z przeszłości. Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele zawdzięczamy osobom, które żyły sto dwieście, czy trzysta lat temu. Autor nie skupia się na datach ale na tym, co możemy wyciągnąć z minionych wydarzeń. Jego marzeniem jest rozbudzić w ludziach zainteresowanie historią. I obiecuje brak nudy.

5. Pełną ciekawych dat

gryza

Daty były zmorą podczas szkolnych lekcji historii. Nie są one jednakże straszne, jeżeli się je serwuje w taki sposób, jak na profilu Historia – daty, które nie gryzą. Codziennie znajdziecie tam nową porcję rocznic i historii, o których warto pamiętać. To profil, który z jednej strony dostarcza rozrywki, a z drugiej – skłania do zadumy nad przeszłością.

6. Prosto spod limesu

LegioRapaxXXIA teraz przeniesiemy się w czasy starożytnego Rzymu. Wszystko za sprawą niezwykle interesującej grupy rekonstrukcyjnej i ich strony internetowej Legio XXI Rapax. Ich twórcy postawili sobie za cel odtworzenie życia obozowego i wyglądu legionistów. Projekt rozwija się dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć z dziedziny historii oraz archeologii. To prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych rzymskimi legionami i rekonstrukcjami historycznymi.

7. O mocno lewicowym zabarwieniu

Hdl

Czujecie, że historia stała się domeną tylko jednej strony sceny politycznej? Przygnębia Was wszechobecność żołnierzy wyklętych i polskich powstań. W takim razie fanpage Historia dla lewaków jest zdecydowanie miejscem, które musicie odwiedzić. Jak zapewnia autor, jest to strefa wolna od husarii, gdzie trwa „codzienny zapieprz w przemyśle pogardy na froncie historycznym”.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Koniecpolski-pod-Haliczem-600x390
…hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski zmarł z powodu przedawkowania środków na potencję? 52-letni magnat, po ślubie z o połowę młodszą Zofią Opalińską, zażywał w wielkich ilościach konfortatywę, czyli odpowiednik dzisiejszej „viagry”. Po kilku tygodniach takiej kuracji wyzionął ducha.

12788183_1025328684191269_802950172_n
…według ostrożnych statystyk podczas i tuż po II wojnie światowej Polki urodziły niemieckim żołnierzom około 20 000 dzieci? Taka liczba pojawia się w raportach „The War and Children Identity Project” i jest zbliżona do skali zjawiska we Francji i w Belgii.

cyceron1 (1)
…w trosce o biel swoich zębów starożytni Rzymianie płukali usta ludzkim moczem? Zauważyli, że zawarte w urynie związki amoniaku mają działanie wybielające. By stłumić przykry zapach, specyficzną płukankę mieszano z innymi substancjami, dodając do niej węgiel i korę.