Polskie Imperium

Mocno nieaktualne strony. Historia w internecie na czerwiec 2016

Autor: | 31 maja 2016 | 484 odsłon

lusterkoNadszedł czas długich dni pełnych słońca. Zbliża się Dzień Dziecka, sezon urlopowy za pasem. W przerwach między aktywnościami na świeżym powietrzu warto zajrzeć do sieci, by wyłowić kolejne interesujące blogi i fanpage dotyczące historii. Zapraszamy więc na kolejną odsłonę „mocno nieaktualnych stron”.

Tak jak dotychczas w naszym zestawieniu znalazła się szczęśliwa siódemka propozycji, które mogą Was zainteresować. Mamy nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie. Oczywiście, czekamy na kolejne propozycje, które będziemy mogli zaprezentować w następnych odsłonach „mocno nieaktualnych stron”. Możecie je nadsyłać za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Facebooku.

Mamy więc specjalne propozycje dla tych z Was, którzy najchętniej spędzaliby czas:

1. W zwariowanym czołgu

nmcjc

Nie macie dobrej wymówki na nieprzyjemne czynności. Nie ma zmartwienia, wystarczy, że wejdziecie na fanpage Nie mam czasu, jadę czołgiem. Wciągnie tak, że naprawdę nie będziesz mieć czasu. Bo któż się oprze czołgom robiącym drift na śniegu? Czy też heheszkom z niemieckiej motoryzacji? Na tym profilu możecie obejrzeć czołgi od zewnątrz i od środka, w akcji i rekonstrukcji, szczerbate i wiezione w naczepie ciężarówki. I jeszcze wiele, wiele więcej…

2. W stolicy Wielkopolski

poznan

Poznań. Dziś nieco przyćmiony przez większe miasta, ma przecież niesamowitą historię. Wielkie wydarzenia czasów piastowskich czy walka z germanizacją w XIX wieku to tylko drobne fragmenty w olbrzymiej i pasjonującej przeszłości stolicy Wielkopolski. Dzieje miasta zgłębicie lepiej dzięki blogowi Poznańskie Historie. Stronę prowadzi historyk zakochany w Poznaniu, który za swoją misję uznaje popularyzację wiedzy o tym mieście.

3. W oświeconym wieku XVIII

wiekXVIII

Sami piszą o sobie enigmatycznie: „Subiektywnie o wieku świateł”. Ale Piękny wiek XVIII to znacznie więcej. Na tym fanpage’u znajdziecie także także mnóstwo reprodukcji przepięknych obrazów z przepięknej epoki, przedstawiających między innymi przepiękne panie w przecudnych (i bardzo skąpych często) strojach. Scenki rodzajowe, życie codzienne, wielcy ludzie epoki. A czasem nawet rekonstrukcje historyczne. Jeśli uwielbiacie czas oświecenia (albo po prostu lubicie dużą dawkę piękna), to zdecydowanie jest to fanpage dla Was.

4. Jak zwykły człowiek przed ponad wiekiem

bho

Wolicie historię raczej oglądać niż czytać? To na pewno nie zawiedzie Was Blog Historyczno-Obyczajowy. Strona prowadzona przez Agnieszkę Lisak pełna jest przejmujących fotografii i obrazów. Stanowią one niesamowity przegląd po życiu codziennym w dawnych wiekach. Historia rynsztoków i służb porządkowania miasta. Handel i praca dzieci. Sztuka pisania listów i sekrety mody. To wszystko – i znacznie więcej – znajdziecie na tym blogu.

5. Pośród nieznanych historii

Historia pełna jest epizodów, o których nauczyciele jakoś nie opowiadają na lekcjach historii w szkole. Właśnie tym wydarzeniom poświęcony jest facebookowy profil Historia jakiej nie znacie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyście je poznali. Na tym fanpage’u znajdziecie ciekawostki, anegdoty, fotografie i memoobrazki. Dzięki temu profilowi historia codziennie – i to wielokrotnie! – może Was zaskoczyć.

6. Wśród Wikingów

msdb

Pasjonujecie się Wikingami? Ciekawi Was życie codzienne w średniowiecznej północnej Europie? W takim razie blog Moje średniowiecze jest dla Was stworzony. Jego twórczynie to żeńska grupa rekonstrukcyjna Dziki Bez. Panie same tkają i szyją piękne, praktyczne stroje. Świetnie strzelają też z łuku. Ponadto znają się na ziołolecznictwie. Na blogu chętnie dzielą się swoją szeroką wiedzą. Udostępniają też zdjęcia z rekonstrukcji i warsztatów oraz fotografie artefaktów z muzeów.

7. Ze średniowiecznym kodeksem przed oczami

kris

Interesują Was średniowieczne kodeksy i niezwykłe miniatury sprzed wieków. W takim razie fanpage Książka rękopiśmienna, inkunabuł, starodruk jest dla Was stworzony. To strona – jak piszą jej twórcy, pracownicy Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS w Lublinie – dla bibliofilów i miłośników piękna dawnej książki. A ostatnio można na niej też znaleźć animowany psałterz floriański oraz… pyszne ciasto w kształcie średniowiecznego bestiariusza!

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja
Komentarze do artykułu (2)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Stalin
…Stalin może odpowiadać za śmierć nawet 100 milionów ludzi? Według niektórych szacunków tylko w łagrach do 1956 roku życie straciło około 60 milionów obywateli ZSRR. Należy przy tym pamiętać, że do Gułagu trafiły również miliony niemieckich jeńców wojennych oraz setki tysięcy Polaków.

Brest_SoldatenbordellFb
…na podbitych przez Hitlera terenach funkcjonowały specjalne burdele dla żołnierzy Wehrmachtu? Szczególnie dużo przybytków tego typu powstało w okupowanej Francji. Główną przyczyną ich tworzenia była rosnąca w zastraszającym tempie liczba przypadków chorób wenerycznych wśród niemieckich żołnierzy.

choragiew_husarska
…jednym z głównych powodów upadku husarii wcale nie był rozwój broni palnej, ale kozły? A konkretnie kozły hiszpańskie, czyli rodzaj przenośnych umocnień polowych, chroniących piechotę i tabory przed atakami wrogiej kawalerii.