Damy - empik

Rozwiązanie konkursu: Jaka była najbardziej fascynująca postać żyjąca na Dzikim Zachodzie?

Autor: | 18 marca 2016 | 905 odsłon

Kadr z serialu “Deadwood”. Źródło: materiały promocyjne filmu.

Kadr z serialu “Deadwood”. Źródło: materiały promocyjne filmu.

Mistrzowie rewolweru i nieuchwytni przestępcy. Dzielni szeryfowie i nieustraszeni… Polacy. Bohaterowie Dzikiego Zachodu potrafili mieć niejedno oblicze. Zobaczcie sami, kto z nich był najbardziej intrygujący zdaniem autorów nagrodzonych komentarzy.

Zanim przejdziemy do wyników przypominamy, że pięciu zwycięzców otrzyma ozdobne metalowe tabliczki z Dzikiego Zachodu, ufundowane przez kanał CBS Europa z okazji premiery serialu “Deadwood”. Wybraliśmy ich spośród autorów interesujących i ciekawie uzasadnionych odpowiedzi na pytanie konkursowe:

Jaka jest Twoim zdaniem najbardziej fascynująca postać (fikcyjna lub prawdziwa), która żyła na Dzikim Zachodzie?

Zobaczcie sami, które komentarze według nas zasłużyły na nagrodzenie:

I komentarz

Wojtek Kowalski: Mój głos oddałbym na Dzikiego Billa Hickoka – postać, której barwny życiorys wystarczyłby do obdzielenia kilku ludzi i która na trwałe wpisała się w legendę Dzikiego Zachodu.

Do wygrania w konkursie jest 5 metalowych ozdobnych tabliczek z motywami Dzikiego Zachodu, ufundowanych przez CBS Europa.

Do wygrania w konkursie jest 5 metalowych ozdobnych tabliczek z motywami Dzikiego Zachodu, ufundowanych przez CBS Europa.

Żołnierz Unii, zwiadowca, szeryf, zawodowy hazardzista, a nade wszystko rewolwerowiec, który podczas gry w karty nigdy nie siadał inaczej niż plecami do ściany (oprócz 2 sierpnia 1876 w Deadwood co zaowocowało jego śmiercią). Dziki Bill żył w złotej erze Dzikiego Zachodu, opisywanej m.in. przez Thomasa Bergera w „Małym Wielkim Człowieku”.

Podobnie jak bohater książki, Jack Crabb, tak i Dziki Bill brał udział w słynnych do dziś wydarzeniach i spotykał się z legendarnymi postaciami pokroju Wyatta Earpa czy Buffallo Billa, w którego przedstawieniach występował. Osobowość Hickoka trwale odcisnęła się w historii Stanów, stając się ikoną amerykańskiej kultury, obecną w filmie i literaturze.

Od udokumentowanych wyczynów, takich jak rozliczne pojedynki po mity, takie jak ten o „ręce umarlaka”, czyli kartach, które miał na ręku w chwili śmierci (czarne asy i czarne ósemki), Dziki Bill jest jedną z najciekawszych i najbardziej rozpoznawalnych postaci Dzikiego Zachodu.

Kto by się spodziewał, że człowiek o tak łagodnym wyglądzie był legendą Dzikiego Zachodu (źródło: domena publiczna).

Kto by się spodziewał, że człowiek o tak łagodnym wyglądzie był legendą Dzikiego Zachodu (źródło: domena publiczna).

II komentarz

Aleksandra: Dziki Zachód chyba każdemu kojarzy się z nieustraszonymi mężczyznami w kowbojskim stroju, z do połowy wystającym rewolwerem z kieszeni i kapeluszach o wąskim rondlu. Te twarde charaktery, które zahaczały swoimi występkami o zbrodnie, mroziły krew w lokalnych społecznościach, ale i kruszyły serca wielu dam.

John Henry „Doc” Holliday, bo to o nim chciałabym napisać w tym właściwym miejscu – uchodził za słynnego rewolwerowca, pełnego kontrastów i skrajności „zbója”. Jego życiowa ścieżka jest pełna życiowych zakrętów w postaci wplątaniu się po uszy w hazard, jak i strzelanin, z których umiejętnie się wymykał. Polecam bliższe zapoznanie się z historią tego jednego z nieustraszonych, gdzie dreszcze na skórze pojawiają się same… :)

III komentarz

Mateusz: Według mojej opinii, był to Butch Cassidy. W zasadzie to zawsze jest tak, że te najbardziej złe postaci (w sensie, najwięksi przestępcy) są najbardziej fascynujący. Już w wieku 14 lat dokonał pierwszego przestępstwa, podczas gdy dzisiejsze pokolenie płacze podczas przegranej w Counter Strike’a.

Gang Wild Bunch, który założył z kolegami-przestępcami jest także sprawcą znanego obrabowania pociągu Union Pacific w pobliżu Wilcox w Wyoming. Akcja stała się znana po tym jak wielu sławnych stróżów prawa udało się w bezskuteczny pościg za bandytami.

Butch Cassidy. Aż strach spojrzeć w te oczy (źródło: domena publiczna).

Butch Cassidy. Aż strach spojrzeć w te oczy (źródło: domena publiczna).

IV komentarz

plaguna: Jeżeli Dziki Zachód to tylko z Patrickiem Henrym McCartym lub Williamem Bonneyem. Czyli legendarnym Billym the Kidem . Co najmniej 8 filmów  i co najmniej tyle książek poświeconych pamięci Billyego nie może się mylić w ocenie jego dokonań.

To nie tylko bandyta, rewolwerowiec, złodziej i szubrawiec tamtych czasów. To pewien symbol. Symbol praw rządzących Dzikim Zachodem, symbol stylu życia i zwiastun siły mediów, które z Billy the Kida uczyniły legendę. Jednak nie chcę nic mojemu bohaterowi ujmować bo życiorys ma bogaty, pełen przygód i zwrotów akcji. Był bez wątpienia ponadprzeciętny w tym co robił. Aże robił złe rzeczy to już inna historia.

Mimo że żył niecałe 22 lata, stał się postrachem Dzikiego Zachodu. Dick Brewer i Billy the Kid na obrazie Johna Hackera i Andy'ego Thomasa (lic. CC0).

Mimo że żył niecałe 22 lata, stał się postrachem Dzikiego Zachodu. Dick Brewer i Billy the Kid na obrazie Johna Hackera i Andy’ego Thomasa (lic. CC0).

V komentarz

Radek: Według mnie najciekawszą postacią żyjącą niegdyś na ziemiach dzikiego zachodu jest Martin Mróz który zamieszkiwał St.Hedwig założone przez imigrantów ze Śląska. Właśnie połączenie z Polską skłoniło mnie do opisania o Jego osobie.

Otóż był to hodowca bydła i tylko z konieczności wychodził na środek osady, by pojedynkować się na rewolwery. Jego kariera nie potrwała zbyt długo i wynika, że nie była zbyt bogata w zwycięstwa. Rewolwerowiec nie był z niego znakomity, ponieważ zginął podczas jednego z pojedynków postrzelony siedmioma kulami, w tym dwoma w serce. Ta sytuacja pokazuje, że już od dawna wszyscy związani z Polską powinni zająć się bydłem, a nie pchać do strzelanin czy bijatyk.

Z biegiem czasu może się to zmieni, jednak czasu rewolwerowców minęły chyba na dobre i nie będzie nam dane przekonać się o sile polskich strzelców…

***

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

Na serial "Deadwood" zaprasza kanał CBS Europa.

Na serial „Deadwood” zaprasza kanał CBS Europa.

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (1)
  1. Oczywiscie stawiam na Dzikiego Billa! Wszyscy o nim słyszeli, jego pokerowych rozgrywkach i celnpści przy ogromnej szybkosci wydobywaniu broni. Jego morderstwa przyniosły mu sławe i.zgube, a duch Jacka ktory strzelił mu w głowe nigdy nie zaznał spokoju. Polecam Wam Ghost Adventures sezon 11 odcinek w Deadwood gdzie duchy kowboji wciaz nawiedzaja miasteczko Dzikiego Billa

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

rycheza

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

zapowiedz2-miniatura

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Imperium

Czy wiesz że...

Nie wszędzie w Europie można było świętować zwycięstwo już 8 maja.
walki w Europie w czasie II wojny światowej nie zakończyły się 8 maja, wraz z kapitulacją Niemiec? Krwawe starcia trwały jeszcze co najmniej dwa tygodnie…

Le_bal_paré
nawet Casanova padł ofiarą wyrachowanej famme fatale? Niejaka Charpillon już w pierwszym tygodniu znajomości oskubała go z 400 gwinei, a później naciągała na drogie prezenty, zwodząc i nie dając nic w zamian.

Ravenna
pewien bizantyński cesarz kompletnie oszalał? Kąsał służących, chował się pod łóżko w obawie przed upiorami i… godzinami słuchał muzyki organowej.