Polskie Imperium

Rozwiązanie konkursu: Jaką lekcję powinniśmy wynieść z Holokaustu?

Autor: | 24 stycznia 2016 | 1,283 odsłon

Pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu w San Francisco (fot. Eekim; lic. CC0 1.0 Public Domain Dedication). Dwa tygodnie temu zapytaliśmy Was, jaką lekcję należy wynieść z Holokaustu, aby podobna tragedia już nigdy się nie powtórzyła. Jak zwykle nie zawiedliście. Pojawiło się bardzo wiele interesujących i dobrze uargumentowanych odpowiedzi na to trudne pytanie. Jeżeli jesteście ciekawi, które komentarze postanowiliśmy nagrodzić, to zapraszamy do lektury.

Zanim podamy listę zwycięzców, nagrodzonych egzemplarzami książki Timothy’ego Snydera pod tytułem „Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie” których fundatorem jest wydawnictwo Znak Horyzont, należy bez cienia przesady stwierdzić, że wybór był szczególnie trudny. Dla formalności przypominamy pytanie konkursowe:

Jaką lekcję powinniśmy wynieść z Holokaustu, tak aby już nigdy podobna tragedia się nie powtórzyła?

A oto komentarze, które postanowiliśmy nagrodzić:

I komentarz

W naszym konkursie można było wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Timothy'ego Snydera pod tytułem "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie" (Znak Horyzont 2015).

W naszym konkursie można było wygrać jeden z trzech egzemplarzy książki Timothy’ego Snydera pod tytułem „Czarna ziemia” (Znak Horyzont 2015).

Sknerus1234: W moim mniemaniu przede wszystkim musimy nauczyć się szacunku dla drugiego człowieka. Nie jest ważne kto kim jest, ale ważne że jest, że istnieje. Zbyt długo uprzedzenia i stereotypy rządziły i będą rządzić światem, musimy to zmienić.

Po drugie – baczniej reagować. Holocaust był stworzony przez ustrój któremu udało się doprowadzić do tego do czego doprowadził – wojny, śmierci milionów. Rządy państw Europy a zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Francji powinny zareagować zdecydowanie wcześniej – kto wie, może gdyby zaczęli reagować w okresie od 1935 roku gdy były łamane postanowienia traktatu wersalskiego, udałoby się tego wszystkiego uniknąć. Tylko szybką reakcją zdusimy podobne zachowanie w przyszłości, które MOŻE się wydarzyć.

II komentarz

Marzena: Najważniejszą lekcją jaką możemy wynieść z Holokaustu jest dowartościowanie wspólnoty. Człowiek jest istotą społeczną. Budowanie różnego rodzaju wspólnot, począwszy od tych podstawowych – lokalnych, a na międzynarodowych skończywszy, uczy współpracy, kompromisu, a nade wszystko szacunku i tolerancji dla Innego.

Holokaust, a także inne tragedie w historii ludzkości, spowodowane przez samych ludzi, nie byłyby możliwe bez uprzedniego zdeprecjonowania przedstawicieli innej rasy, narodu, wyznania religijnego itd. Tam gdzie istnieją podziały, granice, mowa nienawiści, tam rozum jest zastępowany przez stereotypy. Wystarczy wtedy iskra by rozpalić pożar. Nie możemy zapominać, że zło jest banalne – jak to świetnie ukazała Hannah Arendt.

Co należy zrobić, aby już nigdy nigdy nie powtórzyła się podobna sytuacja (źródło: domena publiczna).

Co należy zrobić, aby już nigdy nigdy nie powtórzyła się podobna sytuacja (źródło: domena publiczna).

Trudniej jest sprzeciwić się czemuś, czemu nie sprzeciwiają się ludzie z naszego kręgu, niż wykonać swój obowiązek. Nawet gdyby gdzieś tam w tyle głowy pojawiła się myśl, że komuś zaszkodzimy. Ale komu? Przecież to obcy. Ma inny kolor skóry, mieszka w innym kraju, wyznaje inną religie, w ogóle myśli inaczej niż my i jak my go nie zatrzymamy to przyjdzie i zabierze nam to co nasze. Zabierze nasze rodziny, domy, naszą małą stabilizację. Czy takie myślenie jest nam całkiem obce? Albo czy na pewno będzie obce w pewnych okolicznościach?

Należałoby dziś zadać sobie pytanie: czy Holokaust może się powtórzyć? W naszej globalnej wiosce, w której to co kiedyś zakryte, jest dziś publicznie eksponowane. W epoce w której przestrzeń się bardzo skurczyła, a kultury wzajemnie się przenikają i coraz więcej o sobie wiemy.

To prawda, że trudno sobie wyobrazić aby jakiś kraj czy grupa ludzi zbudowała sieć obozów koncentracyjnych, w których systematycznie i w sposób zorganizowany by uśmiercała całe zbiorowości, a reszta świata by się o tym nie dowiedziała. Jednak Holokaust to nade wszystko kwestia naszej mentalności.

Czy dziś, żyjąc pozornie w wielokulturowym świecie bez granic, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że odczuwamy empatię wobec radykalnych wyznawców islamu? Czy też raczej, że są oni dla nas kulturowo obcy i nie rozumiemy ich? Takich punktów zapalnych jest zresztą wiele.

Niespotykane dotąd zróżnicowanie dochodów najbogatszych i ubogich, brak perspektyw i poczucia bezpieczeństwa dla całych rzesz ludzi zaliczonych do tak zwanego prekariatu, czy trwale wykluczonych społecznie, to tylko niektóre z nich. Jak je rozwiązać. Drogi jak zwykle są dwie: konfrontacja lub kompromis. Przyszłość pokaże jaką lekcję wynieśliśmy z Holokaustu. My jako ludzie.

III komentarz

enka123: Cytując Jana Pawła II, który niegdyś powiedział: „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to kim jest, nie przez to co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi” musimy my jako ludzie pamiętać o tym, że każdy z nas kreuje ten świat, swoje najbliższe otoczenie, relacje. Każdy z nas ma wpływ na to jak wygląda nasza rzeczywistość i rzeczywistość bliskich nam osób.

Jako pojedyncza jednostka możemy wiele i nie możemy zapominać o ważności istnienia w każdym dniu naszego życia. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, iż niepohamowana, wręcz chora chęć posiadania władzy nad ludźmi, podporządkowania ich sobie jest czymś okrutnym. To pokazała nam kolejny raz  II Wojna Światowa – bezmiar ludzkiego okrucieństwa.  Przekonanie o wyższości swojej rasy, urojona wyższość w każdym obszarze, oraz zdeprecjonowanie innych to „solidne” podwaliny pod Holokaust.

To od nas zależy czy dopuścimy do tego, aby znów powtórzyła się tragedia na miarę Holokaustu (źródło: domena publiczna).

To od nas zależy czy dopuścimy do tego, aby znów powtórzyła się tragedia na miarę Holokaustu (źródło: domena publiczna).

Co powinniśmy zrobić aby podobna tragedia nie miała miejsca?  Musimy patrzeć na ludzi całościowo. Każdy z nas jest taki sami, każdy pragnie szczęścia, różnie rozumianego ale to nas łączy. Źródło naszego powodzenia, mądrości jest w nas samych. Inni ludzie, nauka, książki etc. pozwalają nam odkryć tę odwieczną prawdę. Każdy z nas jest równy jako człowiek. Musimy rozważać każdego dnia to, iż jesteśmy braćmi i nasze wysiłki, które podejmujemy na co dzień winniśmy ofiarować sobie i innym, doceniając dar życia, moc poznania, która w nas tkwi.

Odmienność kulturowa to fascynujące doświadczenie stanowiące kanwę do wymiany myśli, poglądów. Więcej natchnienia, radości ale też mądrości i szacunku do każdej osoby ludzkiej. Aby już nigdy człowiek człowiekowi nie był wilkiem. Aby już nigdy nie pisano słów: „ człowiek, człowiekowi zgotował ten los”. Nieważne kim jesteśmy bo wszyscy patrzymy na te same gwiazdy…

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Jeżeli chcecie sprawdzić inne odpowiedzi, znajdziecie je tutaj.

***

Interesuje Cię książka, ale nie udało Ci się jej wygrać w konkursie? Nic straconego. Pamiętaj, że z naszym kodem rabatowym kupisz ją w księgarni Znak.com.pl dużo taniej od innych.

Wstrząsająca prawda o Holokauście:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

To jeden z konkursów "Ciekawostek historycznych" (zobacz pozostałe nasze Konkursy, Rozwiązania konkursów, Wiadomości, zapowiedzi i reklamy). Przeczytaj też regulamin konkursów.
Okupacja
Komentarze do artykułu (3)

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety. I były piekielnie skuteczne

Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Bezkompromisowa opowieść przywracająca godność najważniejszym kobietom w dziejach polskiego średniowiecza. Już dzisiaj kup „Damy ze skazą” z autografem autora!

2 listopada 2016 | Czytaj dalej...

Damy ze skazą. Bez nich nie byłoby Polski

Silne, bezwzględne i żądne władzy. Oto historia kobiet, które nie czekały bezczynnie, co przyniesie los. To właśnie one sprawiły, że początki państwa polskiego wyglądały tak, a nie inaczej. Poznaj „Damy ze skazą”, bohaterki naszej najnowszej książki, którą wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont.

30 października 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Mala zbrodnia - pion

Czy wiesz że...

Lawrence Alma-Tadema (źródło: domena publiczna).
…zamożni Rzymianie spędzali w termach całe dnie? Można było w nich poćwiczyć, oskrobać się z brudu, wymoczyć w gorącej wodzie, wymienić plotki czy podokazywać z kurtyzanami.  Ale miały też swoją ciemną stronę.

Ofiary-powstania-miniatura
…w Powstaniu Warszawskim naziści zamordowali ponad 200 tysięcy ludzi? Dla porównania, podczas powstania w Paryżu w dniach 19-25 sierpnia 1944 roku poległo około 1200 bojowników ruchu oporu i cywilów.

miniaturka
…Józef Piłsudski popełnił notatkę, która mógł na zawsze go skompromitować w oczach podwładnych i towarzyszy broni? Marszałek popełnił błąd dla polityka niewybaczalny: był szczery!