Damy - empik

[Zapowiedź] Zakończmy tę czarną legendę! Czas poznać prawdziwe oblicze córki papieża

Autor: | 20 października 2015 | 1,385 odsłon

Lukrecja Borgia jako św. Katarzyna ze Sieny na obrazie Pinturicchiego (źródło: domena publiczna).Lukrecja Borgia – rozpustnica i trucicielka czy ofiara intryg bezwzględnego ojca? Pora pospieszyć na ratunek „diabelnej” córce papieża. Niemal wszystko, co dotychczas o niej sądziliśmy, okazało się kłamstwem.

Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jego wieloletniej kochanki. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką.

Córka papieża miała 13 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza. Stała się symbolem rozbuchanych żądz i rozwiązłości. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.

Prawdziwe losy Lukrecji Borgii odnajdziecie w książce Noblisty Dario Fo "Córka papieża" (Znak Horyzont 2015).

Prawdziwe losy Lukrecji Borgii odnajdziecie w książce Noblisty Dario Fo „Córka papieża” (Znak Horyzont 2015).

Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, zawdzięczając im jednocześnie wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu „Rodzina Borgiów”, który Dario Fo zaatakował jako skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią.

Historia tej kobiety była tak niezwykła, że prawie niemożliwa do opowiedzenia. Próbowali pisarze, filozofowie, historycy, filmowcy… Udało się dopiero teraz. Laureat Nagrody Nobla, Dario Fo oddał głos Lukrecji, ujawniając jej autentyczne listy i fragmenty dziennika. Odnalazł w nich raczej kobietę inteligentną, uwikłaną w okrutną politykę i odważną niż femme fatale. Pozwolił poczuć to, co czuła ona – córka Aleksandra VI – najbardziej skorumpowanego spośród papieży.

Dario Fo stanął w obronie Lukrecji. Jego opowieść z pasją, zaangażowaniem i pewną dozą ironii wprowadza w okrutny świat nepotyzmu i nieprzyzwoitości, wciągając czytelnika o wiele bardziej, niż słynny serial.

Skupiłem się jedynie na poszukiwaniu prawdy – Dario Fo

Jeśli również szukacie prawdy o Lukrecji Borgii, sięgnijcie po książkę:

Powiedz innym co myślisz:

RedakcjaRedakcja - Tutaj znajdziecie wszystkie teksty redakcyjne, m.in. konkursy, ich rozwiązania, aktualności z życia serwisu czy regulaminy publikacji.

Czytasz jeden z artykułów redakcyjnych "Ciekawostek historycznych". Do tej kategorii trafiają między innymi zapowiedzi książek, reklamy i aktualności z życia naszego serwisu (zobacz pozostałe Wiadomości, zapowiedzi i reklamy).
Okupacja

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz


Jeśli nie chcesz, nie musisz podawać swojego adresu e-mail, nazwy ani adresu strony www. Możesz komentować całkowicie anonimowo.
Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Nasze wydawnictwo

Damy ze skazą. Kobiety, które dały Polsce koronę

Już dziś możesz kupić "Damy ze skazą" na empik.com.

Niemka, która zapewniła Chrobremu królewską koronę i ruska księżniczka, która sprawiła, że jego imperium obróciło się w pył. „Damy ze skazą”, które wydajemy wspólnie ze Znakiem Horyzont, to zupełnie nowe spojrzenie na początki państwa polskiego. Historia bez lukru i kompromisów. Kup już dzisiaj!

22 października 2016 | Czytaj dalej...

Poznaj sekret nieskazitelnej urody naszych babć. Jak one to robiły?

nad-rzeczka

Nasze babcie i prababcie nie mogły przebierać w całych stosach drogich smarowideł, palet do makijażu z dziesiątkami odcieni, przyborów do konturowania i hybrydowego manicure. A jednak posiadły sekret nieskazitelnej urody. Na czym on polegał?

21 września 2016 | Czytaj dalej...

Epoki

Kategorie

Facebook


Polecamy

Kershaw - pion

Czy wiesz że...

polki-4

w czasie rzezi wołyńskiej ukraińscy mężowie zabijali swoje polskie żony? Do tych zbrodni popychała ich ideologia nacjonalistyczna.

rosyjskie-sieroty

Finowie mieli własne obozy koncentracyjne? Za ich drutami zamęczali i swoich własnych współobywateli i jeńców radzieckich w czasie drugiej wojny światowej.

piegi

dawniej piegi uważano za paskudny defekt urody? Panie walczyły z nimi z gorliwością godną lepszej sprawy!