Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Stanisław Skalski (1915-2004)

Stanisław Skalski (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Stanisław Skalski (fot. domena publiczna)

Stanisław Skalski (1915-2004) – polski pilot, as myśliwski drugiej wojny światowej. Stanisław Skalski urodził się w 1915 roku w Kodymie koło Odessy. Był jedynakiem. Jego rodzina po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przeniosła się do kraju i osiadła w Dubnie. W 1933 roku Skalski zdał maturę i za namową ojca poszedł na Politechnikę Warszawską, którą porzucił później dla Szkoły Nauk Politycznych. Jego prawdziwą pasją było jednak lotnictwo.

Ukończył kurs szybowcowy oraz lotnicze przysposobienie wojskowe, po czym w 1936 roku zaczął się uczyć w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Skończył także Wyższą Szkołę Pilotażu w 1938 roku. Gdy wybuchła druga wojna światowa, służył jako oficer w 142. Eskadrze Myśliwskiej w Toruniu. Wykonując zadania bojowe, stał się najskuteczniejszym polskim lotnikiem kampanii wrześniowej i pierwszym alianckim asem myśliwskim tego konfliktu. Po 17 września przez Rumunię dotarł do Wielkiej Brytanii. Przeszkolono go na brytyjskich samolotach, po czym wziął udział w bitwie o Anglię w składzie 501. Dywizjonu Myśliwskiego RAF.

W 1941 roku został przeniesiony do 306. Dywizjonu wykonującego misje bojowe nad Europą. Piął się po kolejnych stopniach kariery, zostając między innymi dowódcą eskadry w polskim 316. Dywizjonie. Na początku 1943 roku przeniósł się do północnej Afryki do Polskiego Zespołu Myśliwskiego, który ze względu na swoją niezwykłą skuteczność (najskuteczniejsza jednostka myśliwska w Afryce Północnej!) został nazwany „Cyrkiem Skalskiego”. Po zakończeniu wojny Anglicy proponowali mu pozostanie na Wyspach, przyjęcie brytyjskiego obywatelstwa oraz posadę wykładowcy. Skalski jednak zdecydował o powrocie do Polski.

W 1947 roku znalazł się nad Wisłą i został przyjęty do Wojska Polskiego. W 1948 roku aresztowany pod fałszywym zarzutem szpiegostwa, był przez lata przetrzymywany w więzieniu i torturowany. W 1950 roku został skazany w tak zwanym procesie kiblowym na karę śmierci. W 1951 roku Bierut postanowił go ułaskawić(zamieniono mu karę na dożywocie). W 1956 roku został zwolniony z więzienia i zrehabilitowany. W 1957 roku powrócił do wojska. W 1972 roku na własną prośbę odszedł do rezerwy. Działał w ZBOWiDzie i Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Zmarł w 2004 roku w domu pomocy społecznej.

Dowiedz się więcej o Stanisławie Skalskim:

Polscy pilocie myśliwcy w trakcie II wojny światowej pokazali na co ich stać. Grafika autorstwa Adama Pietrzyka.

Druga wojna światowa | 14.12.2016 | Autor:

Ci cholerni Polacy. 7 największych asów polskiego lotnictwa, o których wstyd nie pamiętać!

Razem strącili niemal setkę wrogich samolotów, zebrali kolekcję orderów, codziennie igrali ze śmiercią. Jeden latał maszyną z oznaczeniami SS. Drugiego omijały pociski. Trzeci wylądował u Niemców. Zwyczajnie wstyd nie znać ich życiorysów.

Stanisław Skalski, zdjęcie z czasów II WŚ

Druga wojna światowa | 01.09.2016 | Autor:

Nie tylko obrońcy Westerplatte i Wizny. Pięciu wielkich bohaterów kampanii wrześniowej

Ich nazwiska, słowa, a przede wszystkim – czyny przeszły do legendy. W obliczu śmierci dawali prawdziwy popis odwagi i brawury. Pokazywali, czym jest honor w walce. Stawali na drodze przeważającym siłom wroga i „wykonywali niewykonalne rozkazy”.

Ława oskarżonych w stalinowskim więzieniu (fot. Mike Graham, CC BY 2.0).

Zimna wojna | 07.08.2015 | Autor:

Wyrok śmierci na kiblu. Tak Stalin rozumiał sprawiedliwość

Mordy sądowe w stalinowskiej Polsce przybierały różną postać. Część fałszywie oskarżonych skazano na karę śmierci w ekspresowych procesach, które odbywały się w ich własnych celach. W trakcie rozprawy obwiniony siedział… na toalecie.

Ciekawe materiały o Stanisławie Skalskim z portalu TwojaHistoria.pl:

Czy wystarczająco doceniamy naszych bohaterów?

opinia | 27.04.2017 | Autor:

Czy w Polsce bohaterami zostają tylko ludzie politycznie umocowani?

„Będę stał nieugięcie na straży władzy ludowej i pokoju w braterskim przymierzu z Armią Radziecką” – wyrecytował w 1957 r. najlepszy polski as myśliwski Stanisław Skalski, składając ślubowanie w armii Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Jeszcze niecały rok wcześniej siedział wycieńczony…

Książki o Stanisławie Skalskim i innych polskich lotnikach: