Ciekawostki Historyczne

Pius XII (1876- 1958)

Pius XII (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Pius XII (fot. domena publiczna)

Pius XII (1876- 1958) – włoski biskup kościoła rzymskokatolickiego, papież. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli urodził się w 1876 roku w Rzymie, w rodzinie powiązanej z Watykanem. Po maturze w 1894 roku wstąpił do seminarium. Studiował filozofię, matematykę i grekę. Od dzieciństwa wykazywał zamiłowanie do języków, w szczególności do łaciny. Studiował także prawo.

W 1899 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1902 roku tytuł doktora obojga praw (cywilnego i kanonicznego). W międzyczasie zaczął piąć się po szczeblach kariery kościelnej. W 1914 roku został sekretarzem Kongregacji ds. Kościoła; w 1917 roku – nuncjuszem w Monachium oraz arcybiskupem. W roku 1920 został nuncjuszem w Berlinie i kardynałem, a później watykańskim sekretarzem stanu. W 1933 roku negocjował konkordat Kościoła z Trzecią Rzeszą. W 1939 roku konklawe wybrało go na papieża. Przyjął imię Piusa XII.

Od początku swojego pontyfikatu czynił starania o utrzymanie pokoju. Po wybuchu drugiej wojny światowej potępiał agresję, jednak nigdy nie zareagował ostro na okrucieństwa wobec Żydów, za co był wielokrotnie krytykowany –podobnie jak za to, że szedł na kompromisy z nazistami i włoskimi faszystami. Wielu nazywa go wręcz „papieżem Hitlera”. Pius XII był przychylny dyktaturom katolickim w Europie. Jako pierwszy papież poświęcił tak wiele uwagi środkom masowego przekazu i doprowadził do powstania watykańskiej rozgłośni radiowej. W 1951 roku rozpoczął reformę liturgiczną kościoła katolickiego. Zmarł w 1958 roku w rezydencji Castel Gandolfo.

Dowiedz się więcej o Piusie XII:

Druga wojna światowa

Ilu niemieckich duchownych służyło Hitlerowi?

Jak Niemcy – naród od tylu wieków przesiąknięty chrześcijańską kulturą – mógł wyhodować nazizm i dopuścić do ludobójstwa milionów niewinnych bliźnich? Czy odpowiedzialność za to…

12 października 2016 | Autorzy: Adam Węgłowski

Druga wojna światowa

Druga Wojna Papieska. Watykan miał lepsze…

Księża na spadochronach, podsłuchy w watykańskich komnatach, najsilniejszy nadajnik radiowy na świecie… Watykańska służba wywiadowcza oficjalnie nie istniała. A nieoficjalnie? Radziła sobie naprawdę przednio!

22 września 2016 | Autorzy: Paweł Stachnik

Druga wojna światowa

Czy papież próbował uśmiercić Adolfa Hitlera?

„Kardynał na usługach Hitlera”. „Ojciec Święty, który nigdy nie odważył się sprzeciwić nazizmowi”. Taki obraz Piusa XII, papieża czasów wojny, jest powszechnie znany. Daleki jest…

15 września 2016 | Autorzy: Sławomir Mamoń

Ciekawe materiały o Piusie XII z portalu TwojaHistoria.pl:

Dwudziestolecie międzywojenne

Dlaczego papież Pius XII nie potępił…

Pontyfikat Piusa XII przypadł na jeden z najtrudniejszych momentów w historii Europy. Wybrany w 1939 roku papież musiał niemal od razu stawić czoła bestialskiej wojnie….

5 stycznia 2019 | Autorzy: Ian Kershaw

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.