Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Pius XII (1876- 1958)

Pius XII (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Pius XII (fot. domena publiczna)

Pius XII (1876- 1958) – włoski biskup kościoła rzymskokatolickiego, papież. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli urodził się w 1876 roku w Rzymie, w rodzinie powiązanej z Watykanem. Po maturze w 1894 roku wstąpił do seminarium. Studiował filozofię, matematykę i grekę. Od dzieciństwa wykazywał zamiłowanie do języków, w szczególności do łaciny. Studiował także prawo.

W 1899 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1902 roku tytuł doktora obojga praw (cywilnego i kanonicznego). W międzyczasie zaczął piąć się po szczeblach kariery kościelnej. W 1914 roku został sekretarzem Kongregacji ds. Kościoła; w 1917 roku – nuncjuszem w Monachium oraz arcybiskupem. W roku 1920 został nuncjuszem w Berlinie i kardynałem, a później watykańskim sekretarzem stanu. W 1933 roku negocjował konkordat Kościoła z Trzecią Rzeszą. W 1939 roku konklawe wybrało go na papieża. Przyjął imię Piusa XII.

Od początku swojego pontyfikatu czynił starania o utrzymanie pokoju. Po wybuchu drugiej wojny światowej potępiał agresję, jednak nigdy nie zareagował ostro na okrucieństwa wobec Żydów, za co był wielokrotnie krytykowany –podobnie jak za to, że szedł na kompromisy z nazistami i włoskimi faszystami. Wielu nazywa go wręcz „papieżem Hitlera”. Pius XII był przychylny dyktaturom katolickim w Europie. Jako pierwszy papież poświęcił tak wiele uwagi środkom masowego przekazu i doprowadził do powstania watykańskiej rozgłośni radiowej. W 1951 roku rozpoczął reformę liturgiczną kościoła katolickiego. Zmarł w 1958 roku w rezydencji Castel Gandolfo.

Dowiedz się więcej o Piusie XII:

Ilu niemieckich duchownych służyło Hitlerowi?

Druga wojna światowa | 12.10.2016 | Autor:

Ilu niemieckich duchownych służyło Hitlerowi?

Jak Niemcy – naród od tylu wieków przesiąknięty chrześcijańską kulturą – mógł wyhodować nazizm i dopuścić do ludobójstwa milionów niewinnych bliźnich? Czy odpowiedzialność za to spada także na barki niemieckich duchownych?

Druga wojna światowa | 22.09.2016 | Autor:

Druga Wojna Papieska. Watykan miał lepsze gadżety od Jamesa Bonda

Księża na spadochronach, podsłuchy w watykańskich komnatach, najsilniejszy nadajnik radiowy na świecie… Watykańska służba wywiadowcza oficjalnie nie istniała. A nieoficjalnie? Radziła sobie naprawdę przednio!

Czy papież próbował uśmiercić Adolfa Hitlera?

Druga wojna światowa | 15.09.2016 | Autor:

Czy papież próbował uśmiercić Adolfa Hitlera?

„Kardynał na usługach Hitlera”. „Ojciec Święty, który nigdy nie odważył się sprzeciwić nazizmowi”. Taki obraz Piusa XII, papieża czasów wojny, jest powszechnie znany. Daleki jest on jednak od prawdy. Zwierzchnik Kościoła katolickiego był w pełni świadomy grozy nazizmu….

Ciekawe materiały o Piusie XII z portalu TwojaHistoria.pl:

Pius XII wstąpił na tron Piotrowy w 1939 roku.

artykuł | 05.01.2019 | Autor:

Dlaczego papież Pius XII nie potępił działań Hitlera?

Pontyfikat Piusa XII przypadł na jeden z najtrudniejszych momentów w historii Europy. Wybrany w 1939 roku papież musiał niemal od razu stawić czoła bestialskiej wojnie. Do dzisiaj obwinia się go za to, że nie potępił otwarcie nazizmu i…