Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Maria Wojciechowska (1869-1959)

Maria Wojciechowska (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Maria Wojciechowska (fot. domena publiczna)

Maria Wojciechowska (1869-1958)– pierwsza dama Polski, żona Stanisława Wojciechowskiego. Maria Wojciechowska, z domu Kiersnowska, urodziła się 15 grudnia 1869 roku jako jedno z dwanaściorga dzieci Antoniego Kiersnowskiego. Za młodu zdobyła najwyższą dostępną dla kobiet w zaborze rosyjskim edukację, kończąc Maryjski Instytut w Wilnie. Pochodziła z rodziny o tradycjach patriotycznych, sama też zaangażowała się w konspirację niepodległościową. Ta dobrze wychowana szlachcianka zaczęła działać w strukturach PPS i szybko pięła się po szczeblach hierarchii. Zaczęła także współpracować z Józefem Piłsudskim, który wówczas był zaledwie korespondentem partyjnego organu prasowego.

W strukturach PPS Maria poznała swojego przyszłego męża, Stanisława Wojciechowskiego. Ślub musiał odbyć się potajemnie, ponieważ pan młody był poszukiwany przez ochranę. Następnie Wojciechowscy wyjechali do Anglii. W 1906 roku powrócili do kraju z dwójką dzieci. Gdy wybuchła I wojna światowa, Stanisław zaangażował się w działalność społeczną, a po odzyskaniu niepodległości i przejęciu władzy przez Piłsudskiego, jego kariera nabrała ogromnego tempa. W 1922 roku Wojciechowski został prezydentem. Konstytucja nie definiowała roli pierwszej damy. Maria, która miała sporą nadwagę, nie znosiła publicznych wystąpień, fotografowania się i mieszkania w ogromnych apartamentach w otoczeniu przepychu.

Prezydentowa z trudem odnajdywała się w swojej roli. Wyszła z cienia dopiero w 1923 roku, gdy zaangażowała się w akcję „Chleb dla głodnych dzieci”. Później sporadycznie odwiedzała szkoły i szpitale. Konserwatyści, w tym prasa katolicka, byli Marii bardzo przychylni, co łagodziło wizerunek jej męża – socjalisty. Ciosem dla Wojciechowskiej był konflikt męża z Piłsudskim i zamach majowy, który doprowadził do obalenia prezydenta. Stanisław całkowicie zrezygnował z kariery politycznej. Wojciechowscy osiedli w swojej willi w Gołąbkach. Maria zmarła 14 września 1959 roku.

Dowiedz się więcej o Marii Wojciechowskiej:

Odznaka carskiej Ochrany.

Dwudziestolecie międzywojenne | 25.12.2017 | Autor:

Jak wyprowadzić w pole agentów carskiej Ochrany? Sprawdzone porady polskiej konspiratorki

Historia zapamiętała Marię Wojciechowską jako pierwszą polską prezydentową. Wcześniej była jednak działaczką niepodległościową i niezłą spryciulą. W jaki sposób umknęła przed szpiclem carskiej bezpieki?

Jedno z najsłynniejszych zdjęć przedstawiających przedwojenne elity w trakcie zabawy. (fot. domena publiczna)

Dwudziestolecie międzywojenne | 17.12.2017 | Autor:

Raut u ministra, obiad u prezydentowej. Jak się bawiły przedwojenne elity?

Gdy Polska odzyskała niepodległość, na świecznik wypłynęły zupełnie nowe elity, które bardzo szybko zasmakowały w high lifie. Ci, którzy jeszcze niedawno tułali się po zatęchłych kanciapach drukując nielegalną prasę, teraz chadzali na prezydenckie rauty. I często robili z…

Maria Wojciechowska jako prezydentowa. Oficjalna fotografia z 1926 roku

Dwudziestolecie międzywojenne | 30.11.2015 | Autor:

Tajemnica zamachu majowego. Czy do polskiej wojny domowej doprowadził gniew kobiety?

Jeszcze nie tak dawno była jedną z najbliższych przyjaciółek Józefa Piłsudskiego. Teraz, mimo woli, stanęli po dwóch stronach barykady. Czy to ich prywatny spór sprawił, że w maju 1926 roku życie straciło prawie 400 osób, a polski eksperyment…

Nie zachowała się żadna fotografi a z dzieciństwa Marii. Ta jest jedną z najwcześniejszych: Marysia razem z mężem podczas pobytu w Anglii.

XIX wiek | 21.11.2015 | Autor:

Kobieta, dla której nawet Piłsudski był tchórzem. Niezwykła młodość pierwszej polskiej prezydentowej

Nerwy ze stali, maniacki upór i niezachwiana wiara w większą sprawę. W 1922 roku Maria zostanie pierwszą damą. Ale już w młodości udowodniła, że potrafi wziąć na siebie znacznie więcej, niż tylko salonowe obowiązki.

Najlepsza książka o Marii Wojciechowskiej: