Ciekawostki Historyczne

Marek Licyniusz Krassus (114-53 p.n.e.)

Marek Licyniusz Krassus

Rzymski polityk, konsul i wódz, według niektórych źródeł najbogatszy człowiek w Rzymie. To jemu w 71 roku p.n.e. udało się ostatecznie pokonać Spartakusa i jego armię, podczas gdy wielu innych rzymskich dowódców zawiodło. Wsławił się odcięciem zbuntowanych gladiatorów i niewolników na półwyspie Brucjum, a potem wiosną stoczył z nimi decydującą bitwę, prawdopodobnie w Apulii, Kalabrii lub Lukanii. Sam Spartakus zginął, a kariera Krassusa nabrała rozpędu.

 W roku 71 p.n.e. on oraz Gnejusz Pompejusz zostali konsulami, swoje urzędy objęli w roku 70. Zaczęli reformy od zniesienia regulacji wprowadzonych przez Sullę, przywrócone zostały m.in. prawa trybunów ludów. W roku 60 Marek Licyniusz Krassus, Gnejusz Pompejusz oraz Juliusz Cezar zawiązali tajne porozumienie, na mocy którego mieli udzielać sobie wzajemnie poparcia w swoich dążeniach. Sprzymierzenie to stało się znane jako pierwszy triumwirat. Ich pakt został odnowiony podczas spotkania w Lukce w 56 roku p.n.e.

 Kilka lat później, w roku 55 p.n.e. Krassus i Pompejusz ponownie zostali wybrani na konsulów. Pierwszy z nich uzyskał także na 5 lat namiestnictwo Syrii. W roku 54 p.n,e. Na ziemiach syryjskich przygotowywał wielką wyprawę wojenną przeciwko Patrom. Wojna ta skończyła się dla Krassusa tragicznie. W trakcie bitwy pod Karrhai nad Belichem, na obszarze północnej Mezopotamii, 9 czerwca 53 roku p.n.e. wojska Krassusa poniosły druzgocącą klęskę, natomiast on sam oraz jego syn zostali zabici. Dla jeszcze większego poniżenia głowa rzymskiego wodza została odcięta i dostarczona na dwór króla Partów. Pełniła tam role rekwizytu w trakcie odgrywania jednej z greckich tragedii.

Więcej materiałów związanych z Krassusem

Starożytność

Bitwa pod Carrhae

Marek Krassus zamarzył o podbiciu Partów. Rzeczywistość okazała się brutalna. Zamiast kąpieli w chwale spotkała go hańbiąca klęska.

30 stycznia 2023 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Najgorsi wodzowie starożytnego Rzymu

Niechęć. Rywalizacja. Wygórowane ambicje. A czasem po prostu kompletna bezmyślność. Historie tych rzymskich wodzów dowodzą, że nawet najlepsze wojsko…

27 lutego 2019 | Autorzy: Maciej Zborek

Starożytność

Nie tylko Spartakus. Największe bunty niewolników w starożytnym Rzymie

Wizerunek Spartakusa współczesna popkultura już dawno wchłonęła i przemieliła na hurtowe ilości książek, komiksów, filmów czy gier. Ale przecież jego…

15 października 2016 | Autorzy: Wojciech Lada

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.