Ciekawostki Historyczne

Kommodus (161-192)

Kommodus

Cesarz starożytnego Rzymu od 180 roku. Urodził się 31 sierpnia 161 roku, był synem Marka Aureliusza i Faustyny. Już w latach 176-177 ojciec uczynił go trybunem ludowym, współwładcą, konsulem i najwyższym kapłanem. Marek Aureliusz zmarł w trakcie wyprawy wojennej 17 marca 180 roku, w obozie wojskowym w Windobonie, w okolicach obecnego Wiednia na skutek epidemii. Kommodus wbrew testamentowi zrezygnował ze zdobytych przez swojego ojca ziem Markomanów i Kwadów. Nowy cesarz z początku nie rządził osobiście, oddając się rozrywkom i rozpuście, państwem kierował wtedy prefekt pretorianów Perennis.

 W roku 182 wykryty został spisek na życie Kommodusa, stracone zostały m.in. jego siostra Lucylla, która miała być zazdrosna o pozycję żony cesarza. Również jego żona Kryspina została później zabita, lecz nie są znane dokładne przyczyny, ponieważ nie brała udziału w spisku Lucylli. Zamachowiec zamierzając się sztyletem krzyknął do Kommodusa „oto, co posyła ci senat”, co stało się przyczyną obsesji cesarza i przyczyną licznych procesów i wymuszonych samobójstw senatorów. W państwie zaś za następcy Perennisa imieniem Kleander powszechna stała się korupcja.

 Tak jak niegdyś Kaligula, tak i Kommodus wydawało się, że postradał zmysły. Traktował siebie jak wcielenie Herkulesa, nakazywał, by tak go przedstawiano na licznych posągach, brał również udział w igrzyskach. Kommodus zmienił nawet nazwę Rzymu na Colonia Commodiana. Zdecydowano się ukrócić jego szaleństwo. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 193 roku Kommodus został zamordowany. W spisku brali udział jego konkubina Marcja oraz ówczesny prefekt pretorianów Emiliusz Letus. Kiedy próba otrucia okazała się nieskuteczna, dzieła dopełnił siłacz Narcyz, który udusił cesarza. Jego następcą został Petrynaks.

Dowiedz się więcej o Kommodusie:

Starożytność

Rozrywki rzymskich cesarzy

Gdy cesarz chciał się rozerwać, blady strach padał na jego poddanych. Ulubionymi „zabawami” władców Rzymu były krwawe walki oraz…

17 listopada 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Starożytność

Rzymska potęga – Circus Maximus

W Rzymie, pomiędzy wzgórzami Palatynu i Awentynu, możemy zobaczyć pozostałość jednej z większych atrakcji starożytnego imperium  – Circus Maximus.

5 grudnia 2021 | Autorzy: Tomek Sowa

Starożytność

Zasztyletowani, otruci, wleczeni ulicami Rzymu. Jak ginęli władcy Rzymu, czyli cesarska…

Wydawałoby się, że bycie rzymskim cesarzem to wymarzone zajęcie, pełne luksusu i splendoru. Może to i prawda, gdyby nie…

1 kwietnia 2020 | Autorzy: Michał Procner

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.