Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Karol X Gustaw (1622-1660)

Leon Niemczyk jako Karol Gustaw w "Potopie"...

Leon Niemczyk jako Karol Gustaw w „Potopie”…

Karol X Gustaw (1622-1660) – król Szwecji, w 1655 roku najechał Polskę. Urodził się na zamku w Nyköping w 1622 roku jako syn Katarzyny Wazówny i Jana Kazimierza Wittelsbacha. Wraz z rodzeństwem dorastał na szwedzkim dworze, gdzie panował przyrodni brat jego matki, a po nim jego córka Krystyna, która – gdy wstępowała na tron – złożyła obietnicę, że poślubi swego kuzyna.

W końcowej fazie wojny trzydziestoletniej (1618–1648), Karol Gustaw był wodzem armii szwedzkiej. W 1649 roku przy poparciu Krystyny i szwedzkiej szlachty, a wbrew magnaterii został ogłoszony następcą tronu Szwecji. W 1654 roku, gdy królowa abdykowała, wstąpił na tron. Prowadził politykę, która zmierzała do przejęcia przez Szwecję kontroli nad Bałtykiem.

Część polskiej szlachty uważała, że Karol Gustaw będzie lepszym królem, niż jego mało popularny kuzyn Jan Kazimierz i zaproponowała mu koronę. Było to pretekstem do rozpoczęcia drugiej wojny północnej, której polski epizod nazywany jest potopem szwedzkim. Gdy Karol Gustaw najechał Polskę, układ sił uległ zachwianiu i państwa ościenne, obawiające się wzrostu potęgi Szwecji, utworzyły przeciw niej silną koalicję.

Szwedzki król planował najpierw podbój i rozbiór Polski, a później chciał to samo zrobić z Danią. Zamierzeń nie udało mu się jednak zrealizować. Polskę zdołał jedynie doszczętnie ograbić. Gdy przebywał w 1660 roku w Göteborgu, dostał nocą udaru i zmarł.

Dowiedz się więcej o Karolu X Gustawie:

Leon Niemczyk jako Karol Gustaw w "Potopie"...

Nowożytność | 13.04.2015 | Autor:

Sienkiewicz nie zmyślał. Szwedzki król niemal zginął z rąk polskiego szlachcica

„Ja jestem pan Kowalski, a to jest pani Kowalska” – mawiał sympatyczny bohater „Potopu” Sienkiewicza, bijąc się po szabli. Dwójce historyków udało się udowodnić, że nie był on postacią fikcyjną i rzeczywiście zginął bohaterską śmiercią w ataku na…

Ciekawe materiały o Karolu X Gustawie z portalu TwojaHistoria.pl:

Karol Gustaw z pewnością nie był zadowolony, gdy usłyszał, co ma mu do powiedzenia kanonik krakowski Szymon Starowolski. (fot. domena publiczna)

miniatura | 10.01.2018 | Autor:

Jan Kazimierz uciekł z kraju, ale Polacy nie tracili hartu ducha. Jak Kraków powitał Karola Gustawa podczas potopu szwedzkiego?

Karol Gustaw już się czuł nowym polskim królem. Dobrotliwie dopytywał o miejscową historię, chciał oglądać święte miejsca i pamiątki. Nie takiego powitania się jednak spodziewał.

Książki o czasach potopu: