Ciekawostki Historyczne

Jadwiga Piłsudska (1920-2014)

Jadwiga Piłsudska z ojcem (fot. domena publiczna)

Jadwiga Piłsudska z ojcem (fot. domena publiczna)

Jadwiga Piłsudska właśc. Jadwiga Jagoda Piłsudska-Jaraczewska (1920-2014) – polska pilotka, córka Józefa Piłsudskiego. Jadwiga urodziła się 28 lutego 1920 w Warszawie, jako druga pozamałżeńska córka marszałka Józefa Piłsudskiego i Aleksandry Szczerbińskiej. Jej ojcem chrzestnym był Walery Sławek. Kiedy w 1921 roku umarła pierwsza żona Piłsudskiego, zalegalizował on związek z matką swoich córek i rodzina zamieszkała w Belwederze, by później przenieść się do ufundowanej przez wojsko willi w Sulejówku. To tam Jadwiga spędziła młodość.

Wraz z siostrą uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, gdzie w 1939 roku zdała maturę. Po śmierci ojca w 1935 roku Rada Familijna, powołana do opieki nad córkami Piłsudskiego, zadecydowała o zakupieniu dla nich folwarku na wschodzie Polski. W 1937 roku Jadwiga rozpoczęła przygodę z lataniem na szybowcach. Po wybuchu wojny w 1939 roku wraz z matką i siostrą została ewakuowana przez Litwę i Szwecję do Londynu. W Wielkiej Brytanii podjęła studia na kierunku architektura.

Jadwiga Piłsudska rozpoczęła także starania o przyjęcie do Air Transport Auxiliary (ATA), służby pomocniczej RAF. Ostatecznie została przyjęta do służby wojskowej w 1942 roku. Jej zadania polegały między innymi na transportowaniu samolotów, które częstokroć znajdowały się w fatalnym stanie technicznym (np. dostawały pozwolenie na jeden lot – do warsztatu lub na złom). Jako pilotka Piłsudska nie miała żadnego wypadku. W 1944 roku wyszła za mąż za polskiego oficera kpt. Andrzeja Jaraczewskiego. Po wojnie pozostawała na emigracji, gdzie angażowała się w prace Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. W 1990 roku wróciła na stałe go Polski. Zmarła w 2014 roku w Warszawie.

Dowiedz się więcej o Jadwidze Piłsudskiej:

Druga wojna światowa

Najładniejsze dziewczyny z Armii Krajowej

Skakały ze spadochronami, przenosiły środki wybuchowe w torebkach, ukrywały uciekinierów z gett, opatrywały rannych… Żadnej z nich nie można…

27 lipca 2017 | Autorzy: Magdalena Białek

Druga wojna światowa

Nie tylko nasi myśliwcy. Te Polki również dosiadały spitfire’ów

Widok pań za sterami bojowych samolotów nikogo już chyba nie dziwi. Jeszcze 75 lat temu było to jednak niewyobrażalne….

21 września 2015 | Autorzy: Dariusz Kaliński

Książka o Jadwidze Piłsudskiej:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.