Ciekawostki Historyczne

Ferdynand Magellan (1480-1521)

Ferdynand Magellan (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Ferdynand Magellan (fot. domena publiczna)

Ferdynand Magellan (1480-1521) – żeglarz i odkrywca. Ferdynand Magellan urodził się jako jedno z trójki dzieci burmistrza miasta Sabrosa. Gdy miał 10 lat, został sierotą i dwa lata później trafił na portugalski dwór, gdzie został paziem króla Jana II. W 1505 roku po raz pierwszy wypłynął w morze. W czasie wyprawy do Indii, jego zdaniem było tworzenie portugalskich baz po drodze.

W następnych latach zdobywał w służbie kolejnego króla Manuela I doświadczenie, jednak nie wiodło mu się najlepiej. Nowy władca niechętny był ludziom poprzednika i w 1514 roku poinformował Magellana, że nie będzie dłużej w królewskiej służbie. Żeglarz, za pozwoleniem władcy, wyjechał do Hiszpanii, gdzie udało mu się dotrzeć do króla Karola I. Został jego poddanym, a nawet zdobył pewne wpływy.

Karol I przyznał mu fundusze na wyprawę, która miała odkryć nową drogę do Wysp Korzennych, a tym samym dostarczyć ogromne dochody z handlu przyprawami. Magellan zakupił 5 statków i 20 września wyruszył. Portugalski władca chciał przeszkodzić wyprawie i nakazał swoim jednostkom ściganie admirała, jednak żeglarzowi udało się ujść cało z pogoni.

Magellan dopłynął do Ameryki Południowej i znalazł przejście pozwalające opłynąć kontynent. Płynąc dalej musiał sobie radzić z buntami kapitanów oraz z tubylcami. W czasie jednego ze starć z autochtonami w 1521 roku Magellan zginął. Jego wyprawa była jednak kontynuowana, a jej członkowie zostali pierwszymi ludźmi, którzy opłynęli świat.

Dowiedz się więcej o Ferdynandzie Magellanie:

Nowożytność

Najbardziej kuriozalne i makabryczne śmierci wielkich podróżników

Wyprawy w nieznane zawsze wiązały się z wielkim ryzykiem. Podczas ekspedycji badawczych śmierć czyhała na każdym kroku. Losy podróżników,…

14 czerwca 2018 | Autorzy: Eugeniusz Wiśniewski

Nowożytność

Kto sfinansował wyprawę Ferdynanda Magellana? Przekręty u podstaw słynnej ekspedycji

Uważasz się za ofiarę banksterów? Zaskoczyły Cię raty kredytu? Co oznacza skrót RRSO dowiedziałeś się dopiero PO zaciągnięciu chwilówki? …

17 lipca 2017 | Autorzy: Maciej Gablankowski

Ciekawe materiały o Ferdynandzie Magellanie z portalu TwojaHistoria.pl:

Nowożytność

Nie tylko Magellan. Kto jeszcze wyruszał na wyprawy dookoła świata?

Japoński samuraj, krążący między Krajem Kwitnącej Wiśni i Watykanem. Kobieta pisząca sprośne wiersze. I malajski niewolnik, który okrążył glob…

18 stycznia 2018 | Autorzy: Eugeniusz Wiśniewski

Książki o niezwykłych lądach i krainach:

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.