Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ferdynand Magellan (1480-1521)

Ferdynand Magellan (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ferdynand Magellan (fot. domena publiczna)

Ferdynand Magellan (1480-1521) – żeglarz i odkrywca. Ferdynand Magellan urodził się jako jedno z trójki dzieci burmistrza miasta Sabrosa. Gdy miał 10 lat, został sierotą i dwa lata później trafił na portugalski dwór, gdzie został paziem króla Jana II. W 1505 roku po raz pierwszy wypłynął w morze. W czasie wyprawy do Indii, jego zdaniem było tworzenie portugalskich baz po drodze.

W następnych latach zdobywał w służbie kolejnego króla Manuela I doświadczenie, jednak nie wiodło mu się najlepiej. Nowy władca niechętny był ludziom poprzednika i w 1514 roku poinformował Magellana, że nie będzie dłużej w królewskiej służbie. Żeglarz, za pozwoleniem władcy, wyjechał do Hiszpanii, gdzie udało mu się dotrzeć do króla Karola I. Został jego poddanym, a nawet zdobył pewne wpływy.

Karol I przyznał mu fundusze na wyprawę, która miała odkryć nową drogę do Wysp Korzennych, a tym samym dostarczyć ogromne dochody z handlu przyprawami. Magellan zakupił 5 statków i 20 września wyruszył. Portugalski władca chciał przeszkodzić wyprawie i nakazał swoim jednostkom ściganie admirała, jednak żeglarzowi udało się ujść cało z pogoni.

Magellan dopłynął do Ameryki Południowej i znalazł przejście pozwalające opłynąć kontynent. Płynąc dalej musiał sobie radzić z buntami kapitanów oraz z tubylcami. W czasie jednego ze starć z autochtonami w 1521 roku Magellan zginął. Jego wyprawa była jednak kontynuowana, a jej członkowie zostali pierwszymi ludźmi, którzy opłynęli świat.

Dowiedz się więcej o Ferdynandzie Magellanie:

Wśród odkrywców, którzy rozstali się ze światem w brutalny sposób był między innymi James Cook.

Nowożytność | 14.06.2018 | Autor:

Najbardziej kuriozalne i makabryczne śmierci wielkich podróżników

Wyprawy w nieznane zawsze wiązały się z wielkim ryzykiem. Podczas ekspedycji badawczych śmierć czyhała na każdym kroku. Losy podróżników, którym nie udało się wrócić, często budziły grozę. A czasem… wydawały się z gruntu bezsensowne.

Victoria okret Magellana

Nowożytność | 17.07.2017 | Autor:

Kto sfinansował wyprawę Ferdynanda Magellana? Przekręty u podstaw słynnej ekspedycji

Uważasz się za ofiarę banksterów? Zaskoczyły Cię raty kredytu? Co oznacza skrót RRSO dowiedziałeś się dopiero PO zaciągnięciu chwilówki?  Sen z powiek spędza Ci kurs franka? Bankowcy robią to z nami od wieków. Nie inaczej było z wyprawą…

Ciekawe materiały o Ferdynandzie Magellanie z portalu TwojaHistoria.pl:

Podróż "Victorii", jedynego statku z floty Magellana, który ukończył okrążanie globu, jest znana. Ale kto jeszcze wyruszył dookoła świata?

artykuł | 18.01.2018 | Autor:

Nie tylko Magellan. Kto jeszcze wyruszał na wyprawy dookoła świata?

Japoński samuraj, krążący między Krajem Kwitnącej Wiśni i Watykanem. Kobieta pisząca sprośne wiersze. I malajski niewolnik, który okrążył glob jako pierwszy, ale wymazano go z kart historii. Co właściwie wiemy o pierwszych podróżach dookoła świata?

Książki o niezwykłych lądach i krainach: