Ciekawostki Historyczne
Generic selectors
Tylko dokładne dopasowania
Szukaj w tytułach
Szukaj w treściach
Szukaj w postach
Search in pages

Ernest Hemingway (1899-1961)

Ernest Hemingway i Lauren Bacall w Hiszpanii (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Ernest Hemingway i Lauren Bacall w Hiszpanii (fot. domena publiczna)

Ernest Hemingway (1899-1961) – pisarz amerykański i dziennikarz. Urodził się w niewielkim miasteczku Oak Park, w stanie Illinois. W młodym wieku interesował się naturą i należał do Klubu Miłośników Przyrody im. Agassiza, z którym co sobotę wyruszał na leśne wędrówki. Już w szkole pasjonowało go dziennikarstwo, a po ukończeniu nauki został reporterem „Kansas City Star”.

Gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, dołączył do Czerwonego Krzyża i wyruszył do Europy, gdzie był kierowcą sanitarki. Został ciężko ranny, przez co wrócił do domu dopiero w 1919 roku. W 1921 roku ożenił się i wraz z żoną wyruszył do Paryża, gdzie znalazł się w kręgu Gertrude Stein. Pracował w tym czasie jako korespondent zagraniczny „Toronto Star”.

W 1924 roku zrezygnował z pracy reportera i zajął się pisaniem. Rozwiódł się i ponownie ożenił, podróżował po Europie i świecie. W 1937 roku pełnił rolę korespondenta z pogrążonej w wojnie Hiszpanii. Ponownie się rozwiódł i zamieszkał na Kubie, gdzie poznał swoją trzecią żonę, Martę Gellhorn. W czasie drugiej wojny światowej oboje byli korespondentami. Osiem lat później powrócił na Kubę i poświęcił się pisaniu. W 1953 roku za „Starego człowieka i morze” dostał Pulitzera. W roku 1954 dostał Nobla w dziedzinie literatury. 2 lipca 1961 roku popełnił samobójstwo.

Dowiedz się więcej o Erneście Hemingwayu:

Ernest Hemingway na pokładzie łodzi "Pilar", którą chciał wykorzystać do zatapiania U-Bootów.

Druga wojna światowa | 06.04.2018 | Autor:

Najbardziej absurdalny pomysł na walkę z U-Bootami. Tylko ten amerykański pisarz mógł na niego wpaść

Niszczyciele, łodzie latające, sonary, bomby głębinowe? A na co to komu. Niemieckie okręty podwodne można przecież zwalczać ze znacznie większą fantazją… Przynajmniej tak uważał jeden z najsłynniejszych pisarzy XX wieku.

Co sprawilo, że Hemingway zgodził się zostać sowieckim szpiegiem?

Druga wojna światowa | 23.03.2018 | Autor:

Stary człowiek i… Stalin. Czy wiedziałeś, że słynny Hemingway był agentem NKWD?

„Przed wyjazdem do Chin został zwerbowany do naszej pracy z pobudek ideologicznych”. Ta notatka na temat Hemingwaya pochodzi z poświęconej pisarzowi tajnej teczki NKWD. Dlaczego amerykański noblista zgodził się zostać sowieckim agentem i jak rozwinęła się jego współpraca…

pijany

ranking | 13.12.2015 | Autor:

Z procentami przez wieki. 20 dowodów na to, że alkohol rządzi światem

Przez stulecia wpływał na stosunki społeczne i finanse państw. Ludzie pili go dla zabawy albo z nałogu. Wpływał na życie pisarzy, polityków i… świętych. Pojono nim dzieci i zwierzęta. Wielu widząc jego zgubne działanie pragnęło zakazać jego spożycia….

Wytrwałość Marthy m.in. w Normandii przyniosła jej olbrzymią sławę (fragment znaczka z serii "Amerykańscy Dziennikarze").

Druga wojna światowa | 22.07.2015 | Autor:

Przez kibel okrętu prosto na front. Ta reporterka powinna być wzorem dla dzisiejszych kobiet!

Jej mąż był pozerem wciągającym radioaktywne drinki i uprawiającym pijackie rajdy ulicami miasta. Ona w niczym go nie przypominała. Była prawdziwą, choć niedocenioną gwiazdą dziennikarstwa. Gotową podróżować na stercie materiałów wybuchowych i ryzykować więzieniem, byle tylko zrobić najlepszy materiał. 

Ernest Hemingway pozuje z upolowanym przez siebie bawołem (fot. Ernest Hemingway Photograph Collection, John F. Kennedy Presidential Library, domena publiczna).

Druga wojna światowa | 13.12.2010 | Autor:

Ernest „Rambo” Hemingway

Hemingway współcześnie kojarzy się z niezbyt pociągającymi, choć na pewno ważnymi lekturami, jak chociażby „Stary człowiek i morze”. Mało który uczeń zmuszony do przerabiania tej książki wie, że był z niego straszliwy chwalipięta i… istny Rambo.

Książki o Erneście Hemingwayu: