Ciekawostki Historyczne

Ernest Hemingway (1899-1961)

Ernest Hemingway i Lauren Bacall w Hiszpanii (fot. domena publiczna)fot.domena publiczna

Ernest Hemingway i Lauren Bacall w Hiszpanii (fot. domena publiczna)

Ernest Hemingway (1899-1961)

Pisarz amerykański i dziennikarz. Urodził się w niewielkim miasteczku Oak Park, w stanie Illinois. W młodym wieku interesował się naturą i należał do Klubu Miłośników Przyrody im. Agassiza, z którym co sobotę wyruszał na leśne wędrówki. Już w szkole pasjonowało go dziennikarstwo, a po ukończeniu nauki został reporterem „Kansas City Star”.

Gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny, dołączył do Czerwonego Krzyża i wyruszył do Europy, gdzie był kierowcą sanitarki. Został ciężko ranny, przez co wrócił do domu dopiero w 1919 roku. W 1921 roku ożenił się i wraz z żoną wyruszył do Paryża, gdzie znalazł się w kręgu Gertrude Stein. Pracował w tym czasie jako korespondent zagraniczny „Toronto Star”.

W 1924 roku zrezygnował z pracy reportera i zajął się pisaniem. Rozwiódł się i ponownie ożenił, podróżował po Europie i świecie. W 1937 roku pełnił rolę korespondenta z pogrążonej w wojnie Hiszpanii. Ponownie się rozwiódł i zamieszkał na Kubie, gdzie poznał swoją trzecią żonę, Martę Gellhorn. W czasie drugiej wojny światowej oboje byli korespondentami. Osiem lat później powrócił na Kubę i poświęcił się pisaniu. W 1953 roku za „Starego człowieka i morze” dostał Pulitzera. W roku 1954 dostał Nobla w dziedzinie literatury. 2 lipca 1961 roku popełnił samobójstwo.

Dowiedz się więcej o Erneście Hemingwayu:

Druga wojna światowa

Najbardziej absurdalny pomysł na walkę z U-Bootami. Tylko ten amerykański pisarz…

Niszczyciele, łodzie latające, sonary, bomby głębinowe? A na co to komu. Niemieckie okręty podwodne można przecież zwalczać ze znacznie…

6 kwietnia 2018 | Autorzy: Rafał Kuzak

Druga wojna światowa

Stary człowiek i… Stalin. Czy wiedziałeś, że słynny Hemingway był agentem…

„Przed wyjazdem do Chin został zwerbowany do naszej pracy z pobudek ideologicznych”. Ta notatka na temat Hemingwaya pochodzi z…

23 marca 2018 | Autorzy: Anna Winkler

Z procentami przez wieki. 20 dowodów na to, że alkohol rządzi…

Przez stulecia wpływał na stosunki społeczne i finanse państw. Ludzie pili go dla zabawy albo z nałogu. Wpływał na…

13 grudnia 2015 | Autorzy: Agnieszka Wolnicka

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.