Che Guevara (1928-1967) – latynoamerykański rewolucjonista. Ernesto Guevara de la Serna urodził się w Argentynie, w lewicującej rodzinie z klasy średniej. W dzieciństwie chorował, dzięki czemu uniknął poboru do wojska. Skończył medycynę. Po ukończeniu studiów wyruszył na wyprawę motocyklową po Ameryce Południowej(powstał wówczas „Dziennik motocyklowy”).
W tym czasie jego poglądy się zradykalizowały i zaczął identyfikować się z lewicą rewolucyjną. Osiadł w Gwatemali, gdzie praktykował medycynę, związał się z Peruwianką Hildą Acostą, nawiązał sieć kontaktów, m.in. z kubańskimi rewolucjonistami. Po przewrocie w Gwatemali, zorganizowanym przez CIA, Che musiał uciekać. Osiadł w Meksyku i ożenił się z Hildą. W 1955 roku wstąpi do ruchu 26 lipca, który dążył do obalenia kubańskiego dyktatora Fulgencio Batisty. W tym czasie poznał braci Castro – Fidela i Raula. W 1956 roku rewolucjoniści wyruszyli na Kubę, jednak zostali rozbici. Z desantującego oddziału przeżyło zaledwie 12 ludzi, w tym Che i bracia Castro. Schronili się wśród najbiedniejszych Kubańczyków i zaczęli budowanie wojska niemal od zera.
Guevara, jako przywódca oddziałów partyzanckich, zajmował się między innymi edukacją lokalnej ludności. 1 stycznia 1959 roku, wobec kolejnych sukcesów rewolucjonistów, z którymi jego generałowie negocjowali pokój, Batista uciekł z kraju. Che zaangażował się w tworzenie nowego systemu na Kubie. Będąc członkiem rządu brał udział w reformach; podróżował po świecie. W 1964 roku udał się do siedziby ONZ jako szef kubańskiej delegacji. Krytykował wówczas politykę apartheidu, gorsze traktowanie czarnoskórej ludności w Ameryce oraz Indian. Miały wówczas miejsce dwa nieudane zamachy na niego. W 1965 roku wycofał się z życia publicznego, rezygnując z funkcji politycznych i wyjechał do Afryki walczyć w konflikcie w Kongo. Jego celem było „eksportowanie rewolucji”. W 1966 roku Guevara przeniósł się do Boliwii, gdzie przystał do tamtejszej partyzantki walczącej z juntą wojskową. W 1967 roku został wzięty do niewoli i stracony.
Dowiedz się więcej o Che Guevarze:
Książki o Kubie:
[book znak=6516 tracking=”utm_medium=leksykon_che_guevara”]