Ułatwia kontrolowanie społeczeństwa i manipulowanie nim. Zapewnia niemałe wpływy do państwowej kasy. Dlatego była i jest wykorzystywana przez rosyjskich polityków.
Czy Związek Radziecki stałby się światowym supermocarstwem, gdyby nie wódka? W jaki sposób pijana polityka w latach dziewięćdziesiątych XX wieku przyczyniła się zarówno do upadku komunizmu, jak i do problemów zdrowotnych rosyjskiego społeczeństwa?
Jak Kreml mógłby pokonać problemy związane z nadużywaniem wysokoprocentowego alkoholu, zapewniając Rosjanom dobrobyt społeczny i gospodarczy oraz demokrację?
Zrozumieć Rosję
Mark Lawrence Schrad wnikliwie przygląda się państwu rosyjskiemu w XX i XXI wieku. Państwu, w którym słynny trunek pozwala uzupełnić skarbiec i umożliwia manipulowanie masami.
Oglądanie historii Rosji przez pryzmat butelki z wódką pomoże nam zrozumieć, dlaczego „kwestia alkoholowa” pozostaje istotna dla rosyjskiej polityki na najwyższym szczeblu także i dziś – blisko sto lat po załatwieniu tej sprawy w nieomal wszystkich innych nowoczesnych państwach.
Dostrzeżenie niszczycielskiej siły dziedzictwa politycznego wódki i zmierzenie się z nią jest być może największym wyzwaniem, przed jakim stoją obecni i przyszli przywódcy Rosji.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.