Ciekawostki Historyczne

Niezwykła opowieść o Kraju Wschodzącego Słońca, samurajach, siogunach i zen

Historia Japonii. Niezwykła opowieść o Kraju Wschodzącego Słońca, samurajach, siogunach i zen to fascynująca podróż przez kraj, który niegdyś pragnął podbić Chiny, a później na dwa stulecia odizolował się od reszty świata.

Polecamy fragment książki: Prześladowania chrześcijan w Japonii

Składająca się z 7000 wysp Japonia jest ojczyzną paradoksów. Wysoko rozwinięty kraj tkwiący w starożytnej tradycji, kwitnąca demokracja z cesarzem jako głową państwa, bezpieczne społeczeństwo żyjące w niepewnej strefie trzęsień ziemi. Choć słynie z najnowocześniejszej technologii i przeludnionych miast, trzy czwarte jej powierzchni zajmują niezamieszkałe góry i lasy. Ukazana po raz pierwszy Zachodowi w relacji Marco Polo, Japonia była legendarną krainą bronioną przez groźne Boskie Wiatry, Kamikaze, i rządzoną przez boskiego władcę. Była ostatnim przystankiem na Jedwabnym Szlaku, krańcem znanego świata i trwałym symbolem tajemniczego Wschodu. W ostatnich czasach stała się siłą napędową światowego przemysłu, ośrodkiem kultury hip-hop i zwiastunem postmodernistycznego upadku.

Zobacz również

Druga wojna światowa

Warunki kapitulacji Japonii

Po Hiroszimie i Nagasaki Japonii pozostało już tylko zaakceptować warunki kapitulacji. Alianci uznali, że japoński militaryzm należy wykorzenić raz na zawsze.

12 marca 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Nowożytność

Jak Europa odkrywała Japonię?

Wiele odkryć w dziejach zostało dokonanych przez przypadek. Tak też było z Japonią, na którą Europejczycy trafili z powodu złej pogody. I nie był to...

27 lutego 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Córki samurajów w podróży życia. Ze Wschodu na Zachód i z powrotem

Podróż zmieniająca życie.

3 października 2023 | Autorzy: Redakcja

Zimna wojna

Śmierć Yukio Mishimy

W jego utworach nie brakowało opisów samobójstw, a scena harakiri znalazła się nawet w jego jedynym filmie krótkometrażowym. Ale dlaczego odebrał sobie życie?

4 lipca 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

Średniowiecze

Harakiri: honorowa śmierć

Odebranie sobie życia uważano w Japonii za honorowe wyjście i najlepszą metodę egzekucji. Przeprowadzano je w wyjątkowo brutalny sposób. Jak wyglądało harakiri?

9 kwietnia 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Saigō Takamori. Ostatni samuraj

Nie mogli pogodzić się z upadkiem starego porządku i odsunięciem w cień. Raz jeszcze chcieli pokazać swą wartość i stanęli do ostatecznej walki.

26 lutego 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.