Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Spacer, spotkanie i oprowadzanie kuratorskie – ciekawe wydarzenia w ramach wystawy „Praga 44”

W ramach trwającej wystawy "Praga 44" polecamy serię ciekawych wydarzeń organizowanych przez Muzeum Warszawskiej Pragi.

1. SpacerJak wyglądała Praga na przełomie 1944-1945 roku? | Praga’44

niedz., 19.01.2025
11:00–13:00

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł

Spacerując po praskich ulicach opowiemy o okresie, kiedy Praga była nieformalną stolicą Polski. To tutaj miały swoją siedzibę najważniejsze urzędy dla nowej władzy (m.in. Krajowa Rada Narodowa), to tutaj tymczasowo przeniosły się władze miejskie.

Poznamy mało znane fakty, odwiedzimy miejsca z niezwykle ciekawą historią, np. lokalizację dawnego mieszkania prezydenta Bieruta. Posłuchamy też o losach społeczności żydowskiej na Pradze w pierwszych miesiącach po zakończeniu okupacji niemieckiej.

Spotykamy się po praskiej stronie kładki na Wiśle, w miejscu, gdzie tuż po wojnie powstał tymczasowy most wysokowodny.

Prowadzenie: Krzysztof Michalski – mieszkaniec Pragi, społecznik, Społeczny Opiekun Zabytków przy Prezydencie m. st. Warszawy, założyciel Porozumienia dla Pragi, od 2024 r. radny dzielnicy.

 

2. Poszukiwanie bliskich, tajne nauczanie i samopomoc | Codzienność na Pradze ’44

czw., 23.01.2025
17:30–19:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Codzienność na Pradze ’44 – wykłady i spotkania z ekspertami i ekspertkami badającymi społeczną historię czasów wojny oraz mieszańcami Warszawy. Opowiemy o tym, jak wyglądała rzeczywistość cywilów na Pradze. Wydarzenia realizujemy we współpracy z Muzeum Dulag 121 oraz Izbą Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Rozmowę poprowadzi Olga Szymańska-Snopek, edukatorka i przewodniczka Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (oddział Muzeum Warszawy).

Informacja o gościach pojawi się wkrótce.

3. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Praga’44”

czw., 30.01.2025
17:30–18:30

Oprowadzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
1 zł

Wybuch powstania warszawskiego podzielił Warszawę wzdłuż linii Wisły. Historia miasta od sierpnia 1944 do stycznia 1945 roku to dwie odrębne, choć związane ze sobą opowieści. Walki na prawym brzegu trwały zaledwie kilka dni. Gdy we wrześniu w lewobrzeżnej Warszawie dogasało powstanie, na Pragę wkroczyli Rosjanie.

W cieniu zagrożenia i represji ze strony służb bezpieczeństwa zaczęło się odradzać życie. Wystawa Praga ’44 przybliża mało znaną historię czterodniowego zrywu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie Praga ’44.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.