Ciekawostki Historyczne

FASCYNUJĄCA ANALIZA WSPÓŁCZESNYCH DYLEMATÓW GOSPODARCZYCH I POLITYCZNYCH Z PERSPEKTYWY HISTORII ŚWIATA

Pierwsze wydanie tej błyskotliwie napisanej i oryginalnej książki ukazało się w 1988 r. i nadal stanowi lekturę obowiązkową dla każdego, kto interesuje się geopolityką i polityką światową. Międzynarodowy bestseller Paula Kennedy’ego jest fascynującym opisem pięciuset lat zmiany układu sił zarówno gospodarczych, jak i militarnych w relacjach pomiędzy wielkimi mocarstwami. Autor zaczyna swą opowieść od dominacji Europy na świecie kosztem Chin i krajów muzułmańskich i doprowadza czytelnika do czasów współczesnych.

Po drodze Kennedy opisuje wojny światowe i konflikty wewnętrzne, destrukcyjne ideologie, paranoję supermocarstw i problemy zjednoczonej Europy. Przekonująco przedstawia współzależność potęgi gospodarczej i militarnej, pokazując, jak brak równowagi między nimi prowadził do spektakularnych katastrof politycznych.

Polecamy artykuł na podstawie książki:  Jak powstała II Rzesza?

Narodziny i upadek mocarstw – recenzje:

Kennedy, profesor historii na Uniwersytecie Yale, bada interakcje między gospodarką a strategią na przestrzeni ostatnich pięciu wieków. Książka jest mocnym przyczynkiem do debaty nad zakresem, w jakim bogactwo narodowe powinno być wykorzystywane do celów wojskowych.
– „Publishers Weekly”

Dzięki tej ważnej, mądrej i przejrzystej książce Paula Kennedy’ego możemy dostrzec nasze obecne problemy międzynarodowe na tle historii imperiów, które już upadły, ponieważ nie były w stanie udźwignąć kosztów swojej wielkości. Autor stosuje uniwersalną perspektywę historyczną, której z pewnością nie powstydziłby się sam Leopold von Ranke.
– James Joll, „The New York Review of Books”

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Autor książki Narodziny i upadek mocarstw

Paul Kennedy – wybitny historyk, autor lub redaktor trzynastu książek, w tym Preparing for the Twenty-first CenturyThe Rise of the Anglo-German AntagonismThe Realities Behind DiplomacyStrategy and Diplomacy i Architektów zwycięstwa. Jak inżynierowie wygrali drugą wojnę światową. Od 1983 r. profesor historii na Uniwersytecie Yale. Członek Royal Historical Society. Zasiada w radzie redakcyjnej wielu czasopism naukowych i pisze m.in. dla „The New York Times”, „Los Angeles Times”, „The Atlantic Monthly”. Odebrał wykształcenie na Uniwersytecie Newcastle i Uniwersytecie Oksfordzkim, był też stypendystą Uniwersytetu Princeton oraz Fundacji Alexandra von Humboldta w Bonn.

Tekst powstał w oparciu o książkę Paula Kennedy’ego „Narodziny i upadek mocarstw. 500 lat burzliwej historii największych potęg świata”, Wydawnictwo Prześwity 2025.

 

Zobacz również

Starożytność

Asyria – pierwsze imperium?

Drżał przed nią cały ówczesny Bliski Wschód. Jej żołnierze zdobywali, burzyli i wymuszali uległość. W VIII i VII w. p.n.e. Asyria była niekwestionowaną potęgą.

11 lutego 2025 | Autorzy: Marcin Moneta

Starożytność

Jak powstała Asyria?

Asyria była wojowniczym, wieloetnicznym państwem. Jej królowie podporządkowali sobie niemal całą Azję Zachodnią, posuwając się do zbrodni i masowych deportacji.

28 stycznia 2025 | Autorzy: Eckart Frahm

Dwudziestolecie międzywojenne

Jak naziści zdobyli władzę?

Hitler wykorzystał legendę Dolchstosslegende, by przejąć władzę w Niemczech. Czym był mit o ciosie w plecy? I jak doprowadził do upadku Republiki Weimarskiej?

14 listopada 2024 | Autorzy: Anna Baron-Jaworska

Starożytność

Kim byli Scytowie?

Herodot przedstawił ich jako morderców dzieci i królobójców. Oni sami mieli się za potomków Zeusa. Na polu bitwy uchodzili za niepokonanych. Kim byli Scytowie?

25 października 2024 | Autorzy: Anthony Sattin

Zimna wojna

Gdy Imperium upada: Jak powstały Indie i Pakistan

W sierpniu 1947 roku na mapie świata pojawiły się dwa nowe państwa: Indie i Pakistan. Choć wydarzenie to oznaczało koniec brytyjskich rządów nad subkontynentem, proces...

26 czerwca 2024 | Autorzy: Simon Sebag Montefiore

Historia najnowsza

Jak angielski „podbił” świat?

Przez wieki w Europie różne języki traktowano jako uniwersalne. Teraz prym wiedzie angielski – nie tylko w skali europejskiej, ale globalnej. Jak to się stało?

1 października 2023 | Autorzy: Gabriela Bortacka

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.