Brutalnie napadali na statki, łupili je i pozbywali się załóg. Marynarze drżeli na sam widok czerwonej lub czarnej bandery z kościotrupem albo kieliszkiem...
Thomas Anstis
Przez jakiś czas był związany z Bartholomew Robertsem (jego nazwisko będzie się tutaj często pojawiać), ale na pewnym etapie ich drogi się rozeszły. Jeszcze w okresie, kiedy pływał z Robertsem, na dowodzonym przez niego statku zaobserwowano nietypową (jak na pirata) flagę. Był to klasyczny brytyjski Union Jack, ale z czterema płonącymi kulami armatnimi. Nie zachowały się dokładne informacje o ich lokalizacji, ale prawdopodobnie umiejscowione były w narożnikach bandery.
Christopher Moody
W przyszłości zostanie jednym z oficerów Bartholomew Robertsa. Wcześniej jednak był samodzielnym kapitanem grasującym u wybrzeży Północnej i Południowej Karoliny. Przypisywana mu (ze względu na brak naocznych świadków) flaga była nietypowa, bo czerwona. Znajdowały się na niej trzy elementy: złota klepsydra ze skrzydłami, pokazująca ofiarom, że ich czas upływa, ręka trzymająca sztylet oraz złota trupia czaszka ze skrzyżowanymi kośćmi. Również złotymi.
Emanuel Wynne
Ten francuski pirat jest uważany za pierwszego, który pływał pod „spersonalizowaną” banderą. Była ona koloru czarnego i zawierała charakterystyczne dla pirackich flag elementy: trupią czaszkę i skrzyżowane piszczele. Co ciekawe, czaszka znajdowała się w miejscu styku kości. Pod nią umiejscowiona była klepsydra niosąca przesłanie:„poddasz się szybko – przeżyjesz”. Może.
Czytaj też: Historia prostytutki, która stała się… królową piratów
Christopher Condent
Ten pirat pewnego razu zrabował z arabskiego statku niedaleko Bombaju kosztowności wyceniane na 150 000 funtów! Flaga, pod którą rzekomo pływał (ponownie: brak naocznych świadków), miała nietypowy kształt. Przypominała wydłużony, wyciągnięty czarny trójkąt z wcięciem na końcu. Na nim umiejscowione były obok siebie trzy trupie czaszki ze skrzyżowanymi dwiema kośćmi pod każdą z nich.
Edward Lowe
Znany również jako Ned Low, był uważany za jednego z najbrutalniejszych piratów. Oszczędzał jedynie żonatych mężczyzn, ponieważ nie chciał uczynić żadnego dziecka sierotą. Pływał pod różnymi banderami. Jedna z nich przypominała tę, którą wybrał Czarnobrody. Najbardziej charakterystyczna była jednak jego czarna flaga z czerwonym szkieletem. Co ciekawe, Lowe miał też flagę na specjalne okazje. Była to zielona flaga z żółtą figurą dmuchającą w trąbkę. Ponoć używał jej, kiedy płynął wraz z innymi statkami, aby wezwać kapitanów pozostałych jednostek na „posiedzenie”.
Czytaj też: Początkowo to czarni handlowali czarnymi. Kiedy Europejczycy zaczęli polować na niewolników?
John Quelch
Pierwotnie był członkiem załogi kaperskiego statku, ale jego załoga się zbuntowała i wybrała kapitanem właśnie Quelcha. Piraci skierowali się ku wybrzeżom Brazylii. Płynęli pod banderą przypominającą nieco tę Czarnobrodego. Była to czarna flaga z nagim mężczyzną, który w lewej ręce trzyma klepsydrę, a w drugiej włócznię z nabitym na nią czerwonym sercem, z którego dodatkowo skapują trzy krople krwi. Atakując swoje ofiary, Quelch często chował tę flagę, zastępując ją brytyjską banderą.
Thomas Tew
To kolejny buntownik, któremu znudziło się napadanie jedynie na Francuzów u wybrzeży Afryki. Przejął statek i „rozwinął działalność”. Przypisuje mu się czarną flagę z białą ręką (ale bez ramienia), która trzyma szablę. Jej przekaz brzmiał: „jesteśmy gotowi cię zabić”. Z banderą Tewa jest jednak pewien problem: pirat ten zmarł w 1695 roku, czyli zanim w ogóle pojawiły się czarne pirackie flagi…
Edward Teach „Czarnobrody”
Czarnobrody to pirat legenda. Pływał pod czarną banderą, na której znajdował się biały szkielet trzymający w prawej ręce klepsydrę, a w lewej włócznię. Po drugiej stronie szkieletu znajdowało się duże, czerwone serce, przy którym umieszczone zostały tworzące równoramienny trójkąt krople krwi.
Czytaj też: Najgroźniejszy pirat w dziejach? Ile prawdy jest w legendach o słynnym Czarnobrodym?
Bartholomew Roberts
Dwojakiego rodzaju flagami posługiwał się słynny Bartholomew Roberts. Pierwotnie jego okręt pływał pod czarną banderą, na której widoczny był szkielet z włócznią w lewej ręce oraz pirat, wspólnie trzymający klepsydrę. Na pewnym etapie „kariery” podpadły mu Martynika i Barbados. Zmienił zatem „design” flagi tak, że przedstawiała ona pirata (zapewne jego samego) z szablą w prawej ręce, stojącego na dwóch czaszkach. Pod nimi znajdowały się akronimy ABH i AMH, czyli: A Barbadian’s Head oraz A Martinician’s Head.
Samuel Bellamy
Pierwotnie pływał pod dowództwem Benjamina Hornigolda. Kiedy ten przeszedł na emeryturę, został wybrany kapitanem. Grasował na Karaibach i jako jedyny posługiwał się tak oryginalną flagą. Na czarnym tle znajdował się na niej biały kościotrup, trzymający w prawej ręce klepsydrę, a w lewej trąbkę. Istnieli naoczni świadkowie, którzy potwierdzali, że widzieli tę banderę przed atakiem Bellamy’ego.
Stede Bonnet
Był to pirat nietypowy, wykształcony, który do tego… sam kupił swój statek. Swego czasu współpracował z Czarnobrodym. Przypisuje mu się dość oryginalną flagę: na czarnym tle znajdowała się biała czaszka (aczkolwiek większa niż w przypadku innych flag), po jej lewej stronie było białe serce, a po prawej sztylet. Pod nią leżała poziomo biała kość. Według części autorów fakt istnienia tej flagi oraz to, że Stede Bonnet pod nią pływał, to… fikcja.
Czytaj też: Pirackie dzieje Bałtyku – Bracia Witalijscy
Richard Worley
Przez pewien czas w pierwszej połowie XIX wieku terroryzował amerykańskie kolonie oraz Bahamy. Pływał pod czarną banderą, na której środku znajdowała się biała trupia czaszka. Kwestią sporną jest, czy pod nią, tak jak u Emanuela Wynne’a, znajdowały się skrzyżowane kości. Możliwe, że element ten został dodany już w późniejszym czasie.
John Rackham „Calyco Jack”
Swój pseudonim zyskał ze względu na materiał, z którego wykonane były jego ubrania. Przypisuje mu się pływanie pod charakterystyczną banderą: czarną flagą z trupią czaszką i skrzyżowanymi pod nią szablami zamiast „tradycyjnych” kości. To właśnie ta flaga powiewała nad „Czarną Perłą” w „Piratach z Karaibów”. Nie możemy być jednak pewni, czy Rackham rzeczywiście jej używał, ponieważ brak jest poświadczających to zeznań świadków.
Henry Every
Znany także jako John Avery, był na tyle odważny, że opłynął Przylądek Dobrej Nadziei, aby dotrzeć do Madagaskaru. Jego bandera zawierała charakterystyczny dla piratów element na klasycznym czarnym tle. Otóż znajdująca się na niej czaszka – co ciekawe: z profilu – miała na głowie bandanę. Pod nią widniały skrzyżowane kości. Część autorów podaje, że Every posiadał zarówno czarną, jak i czerwoną wersję tej flagi.
Bibliografia
- T. Fox, Jolly Rogers, the True History of Pirate Flags, Lulu Enterprises, Research Triangle 2015.
- Konstam, The History of Pirates, Lyons Press, New York 1999.
- P. Osborne, Pirates, Random House, New York 2001.
- Rose, M. Macleod, The Book of Pirates, Gibbs Smith, Layton 2010.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.