Ciekawostki Historyczne
Zimna wojna

Zamach na Ronalda Reagana

30 marca 1981 roku John Hinckley Jr próbował zastrzelić Ronalda Reagana, bo... zakochał się w Jodie Foster. Dopiero po latach ujawniono, jak bliski był sukcesu.

Po rozstaniu z ojcem na lotnisku John Hinckley junior przez kilka dni mieszka w motelach w Denver. Zawsze zostawia za sobą włączony telewizor, puszki po coli, papiery po hamburgerach i niezapłacony rachunek. Pod nieobecność ojca zabiera z domu swoje płyty. Prosi matkę, żeby odwiozła go na lotnisko. W drodze nie zamieniają słowa. Gdy John wysiada, dziękuje mamie za wszystko, co dla niego zrobiła.

Sześć strzałów w 1,7 sekundy

Leci do Los Angeles, gdzie dryfuje od motelu do motelu, by za kilka dni znów ruszyć na wschód. Autobusem Grayhound z malunkiem charta na boku przemierza Amerykę. Wysiada na zabytkowym dworcu Union Station w Waszyngtonie. 29 marca 1981 roku melduje się w hotelu Park Central, podając fałszywe nazwisko zaczerpnięte z ukochanego filmu: J. Travis. Bierze dawkę leków uspakajających. Rozpakowuje z walizek koszule, egzemplarz Romea i Julii, zdjęcie Jody Foster, trzydzieści osiem stron własnej twórczości, kartę z drukowanym napisem: „Ten samolot został porwany. Mam bombę”, dwa pudełka nabojów i czarny, sześciostrzałowy rewolwer Rohm RG-14.

John Hinckley Jr po aresztowaniufot.FBI Field Office Washington/domena publiczna

John Hinckley Jr po aresztowaniu

W poniedziałek rano idzie na śniadanie do McDonalda. Po powrocie bierze prysznic. Połyka kilka pigułek valium. Ładuje rewolwer. Pisze list do Jody Foster. „Droga Jody. Bardzo możliwe, że zostanę zabity w czasie mojej próby zgładzenia Reagana. […] Porzuciłbym mój zamiar w jednej chwili, gdybym tylko potrafił zdobyć twe serce i być z tobą do końca życia”.

O wpół do drugiej wsiada w taksówkę. Tuż przed drugą, stojąc pośród ludzi za szarfą przy wejściu do hotelu Hilton, obserwuje, jak prezydent wchodzi do środka. Wokół dziennikarze, kamery największych telewizji. O 2.27, gdy Reagan wychodzi i zbliża się do limuzyny, ktoś woła: „Panie prezydencie!”. Prezydent odwraca głowę. Hinckleya dzieli od celu nie więcej niż pięć metrów. Przysiada w kucki, do pozycji, jakiej nauczył się na strzelnicy, i oddaje sześć strzałów. Opróżnienie bębna zajmuje mu 1,7 sekundy. Zostaje powalony na ziemię przez agentów, policjantów i postronnych ludzi.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Pół centymetra od serca

Gdy zamachowiec zostaje przewieziony na komisariat, lekarze walczą o życie Reagana. Dopiero po latach zostanie ujawnione, jak blisko śmierci znalazł się prezydent. Hinckley go nie trafił, za to ranił rzecznika Reagana Jamesa Brady’ego, policjanta Thomasa Delahanty’ego i agenta ochrony Tima McCarthy’ego. Jednak jedna z kul odbiła się rykoszetem o bok samochodu, przeleciała przez szczelinę między zawiasami tylnych drzwi i trafiła prezydenta w plecy. Przebiła płuco, przechodząc pół centymetra od serca. W czasie operacji, aby można było do niej dotrzeć i ją usunąć, jeden z chirurgów uniósł w dłoniach bijące serce Reagana.

W tym samym czasie agent Stephen Colo przeszukuje portfel Johna Hinckleya juniora. Znajduje 129 dolarów, prawo jazdy, kartę z wydrukowaną drugą poprawką do konstytucji o wolnym dostępie do broni, numer telefonu na kawałku papieru i pięć zdjęć atrakcyjnej dziewczyny. Wydaje się znajoma. Gdy Colo wchodzi do pokoju, w którym Hinckley czeka na przesłuchanie, zatrzymany się skarży, że bolą go nadgarstki od kajdanków i szyja posiniaczona podczas aresztowania. Colo chce wiedzieć, czy Hinckley działał sam. John junior nie podejmuje wątku. Mówi, że się leczy. Że rodzice są na niego zagniewani.– Widziałem numer telefonu w twoim portfelu – próbuje Colo.

To znaczy, że wiesz już wszystko.

Chcę usłyszeć od ciebie.

To numer do Jody Foster.

Colo przypomina sobie, skąd zna dziewczynę.

Czytaj też: Jedna z najstarszych federalnych agencji w USA nie tylko chroni prezydenta. Jakie sekrety skrywa Secret Service?

Niepoczytalny z miłości

W pokoju hotelowym Hinckleya śledczy znajdują listy, wiersze, zapiski. Kilkanaście godzin później w New Heaven osiemnastoletnia Jody Foster ubrana po chłopięcemu w spodnie khaki, czarną marynarkę i czerwoną koszulę, siedząc w fotelu z pogodną miną, odpowiada na pytania dziennikarzy.

Groził pani?

To były raczej listy miłosne.

John Hinckley Jr zaplanował zamach, ponieważ chciał ściągnąć na siebie uwagę Jodie Foster, w której był zakochany.fot.photo by Alan Light/CC BY 2.0

John Hinckley Jr zaplanował zamach, ponieważ chciał ściągnąć na siebie uwagę Jodie Foster, w której był zakochany.

Ostatniego dnia procesu dwudziestosiedmioletni John Hinckley junior, oskarżony o napaść z użyciem broni palnej z intencją zabicia prezydenta USA Ronalda Reagana, ubrany jest w drogi garnitur i białą koszulę pod wełnianą kamizelką. Obrona dowodziła, że oskarżony nie może odpowiadać za swoje czyny ze względu na chorobę psychiczną. Biegli zdiagnozowali pięć ciężkich zaburzeń. W ich opinii Hinckley nie odróżnia rzeczywistości od fikcji. Prokurator twierdzi, że to bzdura, i domaga się najwyższej możliwej kary – dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia.

Ostatnim dowodem w sprawie przedstawionym przez obronę jest film Taksówkarz w reżyserii Martina Scorsesego. Ława przysięgłych – siedem kobiet i pięciu mężczyzn – ogląda historię o paranoiku szykującym zamach na ważnego polityka. Słychać odgłosy zdumienia i konsternacji w trakcie scen w kinie porno czy sekwencji finałowej rzezi. Oskarżony przez cały seans przeszywa ekran wzrokiem. Odwraca głowę tylko w momencie, gdy jedna z bohaterek, dwunastoletnia prostytutka, tańczy ze swoim alfonsem.

Ława przysięgłych ogłasza werdykt po trzech dniach obrad: John Hinckley junior nie jest winny próby zamachu na prezydenta Ronalda Reagana, ponieważ w momencie, gdy oddawał strzały, znajdował się w stanie „prawnej niepoczytalności”. Wydawało mu się, że jest Travisem Bickle’em, bohaterem Taksówkarza.

Czytaj też: Dzień, w którym zastrzelono Kennedy’ego. Jeden z najbardziej szokujących momentów w powojennej historii

Zakaz… oglądania filmów

W 1991 roku w programie Larry’ego Kinga Reagan wybaczył Hinckleyowi: „Modlę się, aby doszedł do zdrowia”. Chciał się spotkać z zamachowcem, zainspirowany spotkaniem Jana Pawła II z Alim Ağcą. Lekarze Hinckleya mu to odradzili. Tymczasem Ameryka nie potrafiła się pogodzić z wyrokiem. Po uniewinnieniu niedoszłego zamachowca 83 proc. pytanych stwierdziło, że sprawiedliwości nie stało się zadość. Hinckley spędził czterdzieści jeden lat w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Przez większą część pobytu nie mógł bez obecności lekarzy przyjmować wizyt najbliższych, prowadzić rozmów telefonicznych ani wychodzić na spacer. Przez dekady był leczony farmakologicznie i terapeutycznie.

Moment tuż po nieudanym zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.fot. Michael Evans – U.S. National Archives and Records Administration/domena publiczna

Moment tuż po nieudanym zamachu na prezydenta Ronalda Reagana.

W 2022 roku lekarze orzekli, że jest zdrowy i nie stanowi zagrożenia dla siebie i otoczenia. Sąd wypuścił go na wolność z zakazem oglądania filmów z Jody Foster. Niedługo później zakaz uchylono. Sześćdziesięcioośmioletni John Hinckley junior, łysiejący, otyły mężczyzna ze smutnymi oczami, mieszka w Williamsburgu w Wirginii, w domu, jaki dostał w spadku po matce. Pomaga jako wolontariusz w kościele episkopalnym. W wywiadach przeprasza i prosi o wybaczenie. Nagrywa piosenki, występuje w klubach. Jego kanał na YouTube ma trzydzieści pięć tysięcy subskrybentów. W 2023 roku Hinckley wydał debiutancką płytę zatytułowaną Redemption, odkupienie.

Źródło:

Tekst stanowi fragment książki Macieja Jarkowca „Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki” (Wydawnictwo Agora, 2024).

Zobacz również

Dwudziestolecie międzywojenne

Czym jest Fort Knox?

Interesuje się nim Elon Musk. Nikt jeszcze nie próbował się do niego włamać. Oto jedno z najlepiej strzeżonych miejsc w USA, gdzie złota jest pod...

12 kwietnia 2025 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Zmarł były prezydent USA Jimmy Carter

W niedzielę 29 grudnia 2024 roku zmarł 39. prezydent Stanów Zjednoczonych, Jimmy Carter. 1 października obchodził swoje 100. urodziny.

30 grudnia 2024 | Autorzy: Herbert Gnaś

Historia najnowsza

Secret Service i jego historia

Dziś Secret Service chroni prezydentów USA, ale agencja powstała w zupełnie innym celu, a jej funkcjonariusze wcale nie przysięgają, że przyjmą na siebie kulę

19 września 2024 | Autorzy: Marek Wałkuski

Zimna wojna

Zamach na Johna F. Kennedy’ego

22 listopada 1963 roku. Kolejny pracowity dzień kampanii wyborczej dla JFK. Jak się okaże – ostatni. Od zamachu, który wstrząsnął światem, mija 61 lat.

19 listopada 2023 | Autorzy: Herbert Gnaś

XIX wiek

Zamach na Abrahama Lincolna

14 kwietnia 1865 roku prezydent USA Abraham Lincoln padł ofiarą zamachu. Oglądał przedstawienie teatralne, gdy kula trafiła go w głowę...

13 sierpnia 2023 | Autorzy: Maria Procner

Zimna wojna

Zabójstwo Johna Lennona

John Lennon kilka godzin przed śmiercią spotkał swojego zabójcę, podpisał mu płytę i zamienił z nim parę słów. Dlaczego David Chapman zabił swojego idola?

7 stycznia 2023 | Autorzy: Maciej Danowski

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.