„Pionierska praca o stosunkach radziecko-fińskich” - Norman M. Naimark
Dramatyczna i bardzo aktualna opowieść o nieudanym najeździe Związku Radzieckiego na Finlandię w roku 1939 oraz o późniejszych latach wojen i napiętych stosunków.
W listopadzie 1939 roku wojska Stalina zaatakowały Finlandię. W konflikcie, który stał się znany jako wojna zimowa, cała potęga Armii Czerwonej runęła na małą północną republikę. Jednak pomimo przytłaczającej przewagi militarnej Sowieci ponieśli ciężkie straty i nie zdołali opanować kraju.
W tej przełomowej pracy Kimmo Rentola kreśli obraz epokowych zmian w stosunkach radziecko-fińskich. Od wojny zimowej, wyjścia Finów z II wojny światowej w 1944 roku, po planowany przez Sowietów w 1948 roku zamachu stanu i zimnowojenne rozgrywki Moskwy. W jaki sposób Finlandia ocalała i przetrwała w skrajnie niekorzystnych warunkach, mierząc się z zakusami politycznymi i terytorialnymi Stalina.?
Polecamy fragment książki: Historia niepodległej Finlandii
„Pionierska praca o stosunkach radziecko-fińskich w krytycznym okresie pomiędzy wojną zimową a śmiercią Stalina. Wykorzystując materiały z archiwów całego świata, Rentola niezwykle szczegółowo odtwarza skomplikowaną historię ocalenia Finlandii”.
Norman M. Naimark, autor „Ludobójstw Stalina”
„Unikatowe opracowanie. Rentola traktuje Stalina jako wytrawnego stratega i ukazuje nam, jaki był pragmatyczny, elastyczny i bezlitosny”.
Ronald Grigor Suny, autor książki „Stalin: Passage to Revolution”
„Nikt nie jest lepiej przygotowany niż Kimmo Rentola do opowiedzenia niezwykłej historii stosunków Finlandii ze Stalinem i Sowietami. Jego przenikliwe przemyślenia, bezbłędny tok rozumowania i niezrównana orientacja w źródłach fińskich i rosyjskich pozwoliły mu stworzyć arcydzieło”.
Geoffrey Roberts, autor „Wojen Stalina”
„Błyskotliwie i elegancko napisana książka. Precyzyjna i zwięzła narracja Rentoli pogłębia i poszerza nasze rozumienie tego brzemiennego w skutki okresu w dziejach Finalndii”.
jury nagrody Lauriego Jänttiego
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.