Ciekawostki Historyczne

Wizyta w Jeleniej Górze i okolicach może być świetną okazją do zgłębienia historii regionu. Oto 5 niezwykłych atrakcji, które warto zobaczyć!

Obronne mury i baszty

Jeśli masz więcej czasu, warto przyjrzeć się gotowym jeleniogórskim trasom turystycznym. Duży Trakt Śródmiejski ma około 20 kilometrów i obejmuje najbardziej charakterystyczne punkty, takie jak uzdrowisko w Cieplicach czy Zamek Chojnik. Mały Trakt Śródmiejski, mniej więcej pięciokilometrowy, przebiega m.in. przez obronne mury miasta.

XVI-wieczny kronikarz Bartłomiej Stenus napisał o Jeleniej Górze: „małe to jest miasto, lecz pięknie opasane”. Pisarz miał bowiem okazję podziwiać dwa pierścienie murów obronnych. Wewnętrzny sięgał 7 metrów wysokości i był wzmocniony 36 bastejami. Trzy bramy miejskie (Zamkowa, Długa i Wojanowska) posiadały własne fortyfikacje.

Jeleniogórskie mury obronne z XV wiekufot.Irena Goderska /CC BY-SA 3.0 pl

Jeleniogórskie mury obronne z XV wieku

W XVIII wieku mury nie spełniały już tak dobrze swojej funkcji, ograniczały również rozwój miasta. Z tego względu zaczęto je rozbierać, a odcinki otaczającej je suchej fosy – sprzedawać jako działki. Część dawnych wzmocnień została zaadaptowana na mieszkania i budynki użytkowe. Najbardziej charakterystyczne, zachowane do dziś elementy to: fragmenty murów połączone z późniejszymi budowlami, Baszta Zamkowa (pełniąca przez jakiś czas rolę więzienia miejskiego, dziś wykorzystywana jako punkt widokowy) i tzw. Baszta Grodzka, będąca w rzeczywistości jedną ze wspomnianych 36 bastei.

Dalsza część artykułu pod ramką
Zobacz również:

Lapidarium Barokowej Sztuki Nagrobnej

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze należy do tzw. kościołów Łaski – sześciu świątyń ewangelickich, które powstały w XVIII wieku za zgodą katolickiego cesarza Austrii. Wraz z Lapidarium Barokowej Sztuki Nagrobnej kościół jest elementem szlaku Via Sacra.

Lapidarium gromadzi na swoim terenie kilkanaście XVIII-wiecznych kaplic nagrobnych. Mauzolea były wznoszone dla najbogatszych mieszczan – głównie należących do jeleniogórskiej Fraterni Kupieckiej, zwanych również „Panami woali”. Część obiektów jest zdobiona bogatymi, ażurowymi portalami. Nie brakuje również rzeźb w późnobarokowym stylu i kutych, ozdobnych wejść.

Lapidarium funkcjonuje wokół kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górzefot.Jojo/CC BY-SA 3.0

Lapidarium funkcjonuje wokół kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze

Kaplice nagrobne znajdują się dookoła przykościelnego parku – dawniej cmentarza. Zarówno świątynie, jak i najbardziej charakterystyczne mauzolea zaprojektował Martin Franz. W 1945 roku kaplice uległy częściowemu zniszczeniu. W latach 2010–2013 przeprowadzono ich rewitalizację.

Czytaj też: Najbardziej makabryczna kapliczka w Polsce. Zbudowano ją… z ludzkich kości

Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Pierwsza świątynia w tym miejscu powstała jeszcze w XV wieku, została jednak zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej. Na dawnych fundamentach w latach 1737–1738 wzniesiono nowy kościół, który do 1925 roku służył jako świątynia rzymskokatolicka. Nieco ponad dwie dekady później władze miejskie przekazały budynek Polskiemu Autokefalicznemu Kościołowi Prawosławnemu. Wyposażenie świątyni zwożono w latach 1948–1952 ze zniszczonych cerkwi na ziemi lubelskiej. Ściany zdobią współczesne freski w stylu bizantyjskim.

Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górzefot.Jojo/CC BY-SA 3.0

Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze

W jedną ze ścian świątyni wbudowano dwa krzyże z wyrytą kuszą i mieczem. Tradycyjnie przyjęło się nazywać je krzyżami pojednania (lub bardziej potocznie – krzyżami pokutnymi). Były one fundowane przez zabójców jako jeden z elementów ugody z rodziną ofiary. Nie ma jednak ostatecznego potwierdzenia, aby takie właśnie było pochodzenie jeleniogórskiego zabytku.

Wnętrze cerkwi w Jeleniej Górzefot.KazimierzP / fotopolska.eu/CC BY-SA 3.0

Wnętrze cerkwi w Jeleniej Górze

Zamek Chojnik

Ruiny XIV-wiecznej warowni znajdują się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, na szczycie góry Chojnik. Pozostałości budowli zostały udostępnione do zwiedzania. Można tu przenocować i podziwiać panoramę Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej z wieży widokowej.

Piastowska fortyfikacja miała być elementem systemu obronnego granic księstwa. Ród Schaffgotschów, który przejął zamek, rozbudowywał go w renesansowym stylu. W sierpniu 1675 roku uderzył w niego piorun. Po wielkim pożarze nigdy już nie odbudowano rezydencji.

Zamek Chojnikfot.Piotr Klementowski /CC BY-SA 3.0

Zamek Chojnik

Z tym miejscem związana jest legenda o księżniczce Kunegundzie, która wolała polować i jeździć konno niż wyjść za mąż. Stwierdziła, że odda rękę temu, kto w zbroi, w hełmie z opuszczoną przyłbicą, z mieczem, tarczą i kopią w dłoni objedzie konno cały zewnętrzny pierścień murów. Uważała bowiem, że nie da się z pełnym wyposażeniem przejechać najwęższej części muru, znajdującej się bezpośrednio nad przepaścią. Z radością oglądała śmierć rycerzy starających się o jej względy. Do czasu… Jeden ze śmiałków tak bardzo spodobał się Kunegundzie, że postanowiła zwolnić go z postawionych przez siebie warunków. Mężczyzna nie zgodził się, wykonał zadanie, a następnie odrzucił księżniczkę. Według najpopularniejszego zakończenia upokorzona kobieta skoczyła z murów zamku prosto w przepaść.

Czytaj też: Czym były kościoły Pokoju?

Wieża książęca w Siedlęcinie

W położonym niedaleko Jeleniej Góry Siedlęcinie można zwiedzić wieżę książęcą. Ten niepozornie wyglądający budynek należy do kilku szlaków turystycznych, m.in. Szlaku Zamków Piastowskich.

Budowę wieży rozpoczęto prawdopodobnie w 1314 roku na zlecenie księcia Henryka I. Dwie kondygnacje przeznaczono na pomieszczenia gospodarcze, natomiast pozostałe dwa piętra zajmowali gospodarze. W połowie XIV wieku w budynku powstały polichromie wykonane techniką al secco (na suchym tynku, farbami zmieszanymi z wodą). Obrazy przedstawiają legendę sir Lancelota.

Wieża książęca w Siedlęcinie wraz z oficyną.fot.Krzysztof Wrona/CC BY-SA 3.0 pl

Wieża książęca w Siedlęcinie wraz z oficyną

W kolejnych stuleciach wieża zmieniała właścicieli. W 1595 roku dobudowano kolejną kondygnację, a w XVIII wieku trafiła w ręce rodu Schaffgotschów. Od 1945 roku do niedawna obiekt nie należał do nikogo i powoli niszczał. W 2006 roku fundacja Zamek Chudów przejęła wieżę i rozpoczęła jej renowację. Odnowiono dach, drzwi i podłogi, a przede wszystkim – zabytkowe malowidła.

Źródła:

  1. Czerwiński J., Chanas R., Dolny Śląsk – przewodnik, Warszawa 1977.
  2. Opis projektu „Rewitalizacja zespołu barokowych kaplic nagrobnych w Jeleniej Górze wkładem w ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego”, www.vskschlesien.de [dostęp: 10.07.2024]
  3. www.dolnyslask.travel [dostęp: 10.07.2024]
  4. www.turystyka.jeleniagora.pl [dostęp: 10.07.2024]

Zdjęcie otwierające tekst: Enamo/CC BY-SA 3.0 pl

Polecamy video: Najstarsze miasta na terenach Polski

Zobacz również

Historia najnowsza

Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Niedaleko Rzeszowa znajduje się zamek, który budzi zachwyt w Polsce i za granicą. Do rezydencji Lubomirskich i Potockich ściągali goście z całej Europy.

7 września 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Podziemne atrakcje w Polsce

O sandomierskich korytarzach i atrakcjach Wieliczki słyszał chyba każdy, kto lubi zwiedzać podziemia. Oto takie atrakcje, w których historię warto się zagłębić.

29 sierpnia 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Co warto zwiedzić w Wałbrzychu?

Wałbrzych to prawdziwa gratka dla miłośników historii. Znajduje się tu m.in. trzeci co do wielkości polski zamek. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

29 lipca 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

Historia najnowsza

Historyczne atrakcje Wrocławia

Najstarsze części miasta to obowiązkowy punkt wypraw do Wrocławia. Rynek i Ostrów Tumski nie są jednak jedynymi historycznymi atrakcjami stolicy Dolnego Śląska!

23 lipca 2024 | Autorzy: Gabriela Bortacka

XIX wiek

Historia wieży Eiffla

„Paryż najpiękniej prezentuje się oglądany z wieży Eiffla, bo to jedyne miejsce, skąd jej nie widać”. Czemu paryżanie tak bardzo nienawidzili swojego symbolu?

9 października 2023 | Autorzy: Małgorzata Gutowska-Adamczyk

Zimna wojna

Wystawa Ziem Odzyskanych

W 1948 roku we Wrocławiu otworzono Wystawę Ziem Odzyskanych. Monumentalna jak na tamte czasy ekspozycja była jednym z największych osiągnięć propagandy PRL.

31 sierpnia 2023 | Autorzy: Agata Dobosz

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.