Ciekawostki Historyczne

Jakie wojska wyzwalały Holandię spod hitlerowskiej okupacji? Nawet w tamtejszych książkach pisze się głównie o Amerykanach, Brytyjczykach czy Kanadyjczykach. O Polakach jest zdecydowanie za mało lub wręcz nie ma ani słowa. To właśnie starają się zmieniać piłkarze i kibice klubu piłkarskiego NAC Breda.

Miasto to pod koniec października 1944 roku zostało wyzwolone przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka. Działania bojowe realizowane przez tych polskich żołnierzy były częścią operacji „Phesant”, czyli Bażant, której celem było odbicie z niemieckich rąk prowincji Brabancja Północna.

Największym miastem tej prowincji jest właśnie Breda. Rozkaz odbicia miasta nadszedł 29 października. Ze względu na możliwe ofiary wśród ludności cywilnej nie przeprowadzono ostrzału artyleryjskiego. Mimo to atak się powiódł, ponieważ Niemców udało się zaskoczyć – byli przekonani, że natarcie nastąpi od zachodu, tymczasem Polacy uderzyli od północy. Wróg, pod naporem, wycofał się, a 29 października miasto zostało wyzwolone. Niestety, 162 polskich żołnierzy spoczęło po tych walkach na miejscowym cmentarzu wojskowym.

fot.Autor nieznany / domena publiczna

Stanisław Maczek podczas dowodzenia dywizją, 1944

Do tych wydarzeń wraca klub NAC Breda, którego bramkarzem od kolejnego sezonu będzie Daniel Bielica. Kibice już wcześniej ustawiali na cmentarzu znicze w kształcie granic Polski, a na trybunach pojawiały się transparenty z nazwiskami żołnierzy, skrzydłami husarskimi i napisami „Niech żyje Polska”. W tym roku, z okazji 80. rocznicy wyzwolenia miasta, klub przygotował coś specjalnego.

NAC Breda przygotował na nadchodzący sezon wyjątkowe koszulki, zarówno domowe, jak i wyjazdowe. Na żółtych koszulkach domowych znalazły się nazwiska polskich żołnierzy, symbole 1. Dywizji Pancernej oraz napis „NAC Breda dziękuje, 1944-2024”. Na białych koszulkach wyjazdowych umieszczono zdjęcie żołnierzy wyzwalających miasto oraz czerwoną tarczę z trzema krzyżykami, napisem „Polska x Breda” i orłem takim, jak w polskim godle.

Strój wyjazdowy

Strój domowy

Zrealizowano również sesję zdjęciową, w której piłkarze NAC Breda ubrani w te koszulki pozują na terenie Maczek Memorial Breda. Pozostaje tylko zawołać: „Chwała bohaterom!” i kibicować NAC Breda! Dziękujemy!

Źródła:

  1. H. Rybkowski, Holendrzy znów to zrobili! Znany klub upamiętnił polskich bohaterów. „Duma”, https://www.sport.pl/pilka/7,64946,31099547,holendrzy-znow-to-zrobili-znany-klub-upamietnil-polskich-bohaterow.html, dostęp: 29.06.2024.
  2. Holenderscy kibice upamiętnili polskich żołnierzy. „Niech żyje Polska”, https://www.sport.pl/pilka/7,64946,27740100,holenderscy-kibice-upamietnili-polskich-zolnierzy-nie-ma-lepszej.html, dostęp: 29.06.2024.
  3. W. Kazanecki, Polscy żołnierze na koszulkach. Wyjątkowy gest klubu z Holandii, https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2024-06-29/polscy-zolnierze-na-koszulkach-wyjatkowe-gest-klubu-z-holandii/, dostęp: 29.06.2024.
  4. A. Kielar, Polscy żołnierze generała Maczka uhonorowani. Klub NAC Breda będzie miał ich na koszulkach, https://i.pl/polscy-zolnierze-generala-maczka-uhonorowani-klub-nac-breda-bedzie-mial-ich-na-koszulkach/ar/c2p2-26501485, dostęp: 29.06.2024.
  5. Klub NAC Breda uczcił pamięć polskich żołnierzy na koszulkach. 1. Dywizja Pancerna gen. Stanisława Maczka, https://eurosport.tvn24.pl/pilka-nozna/eredivisie/2024-2025/klub-nac-breda-uczcil-pamiec-polskich-zolnierzy-na-koszulkach.-1.-dywizja-pancerna-gen.-stanislawa-m_sto10213536/story.shtml, dostęp: 29.06.2024.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Paweł Kopeć

Tak, lecz to wszystko było… dziś jest inaczej…
Real Life

Przemo

Brawo dla inicjatywy w Bredzie

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.