Ciekawostki Historyczne

Kijów, Odessa, Charków, Sewastopol, Chersoń, Połtawa, Podole, Donbas…

W tych miastach i regionach oraz w wielu innych miejscach dzisiejszej Ukrainy Polacy przyczynili się do ich świetności i rozwoju, gdy w wyniku wojen i rozbiorów weszły w skład imperium rosyjskiego.

Założyli kilka miast, niejedną wieś, a nawet… niezależne „państwo”. Rządzili, budowali, nauczali, leczyli, dokonywali przełomowych odkryć naukowych, handlowali, byli właścicielami ziemskimi, grali pierwsze skrzypce w życiu towarzyskim, będąc bardzo wpływowi i bajecznie bogaci, tak jak arystokratyczne rody: Potockich, Branickich, Lubomirskich, Czartoryskich czy Jabłonowskich. Nawet siedziba prezydenta Ukrainy ma polski rodowód.

Polecamy fragment książki: Państwo Mińkowieckie

Książka Violetty Wiernickiej jest fascynującą podróżą w głąb naszej historii, bo przypomina dzieje wybitnych – choć nie zawsze powszechnie znanych – rodaków.

Tekst stanowi fragment najnowszej książki Violetty Wiernickiej „Polacy w Ukrainie. Czasy carskie”, Wydawnictwo Bellona 2024.

 

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jacek

Nie „w Ukrainie” tylko „na Ukrainie”.
Poza tym Odessa, Charków, Sewastopol, Chersoń czy Połtawa to nigdy nie była Ukraina, tylko Noworosja.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.