Ciekawostki Historyczne

Ocalali z katastrofy lotniczej w niedostępnym sercu Andów, którzy mogą liczyć tylko na siebie, łączą siły, aby odnaleźć drogę do domu.

Najpierw była katastrofa samolotu w 1972 roku. Potem, w 1993 roku powstał amerykański film „Alive, dramat w Andach” w reżyserii Franka Marshalla. Z kolei w 2008 roku ukazała się książka autorstwa Pablo Vierciego „La sociedad de la nieve”, opowiadająca o wydarzeniach z roku 1972. I po części również ta książka stała się w 2023 roku kanwą dla nakręcenia filmu pt. „Śnieżne Bractwo”, który premierę kinową ma już za sobą, miała ona miejsce 15 grudnia.

Natomiast 4 stycznia 2024 roku film ten zawita na Netflixa, gdzie pojawi się w bibliotece platformy streamingowej.

Co zaś wydarzyło się w 1972 roku? Otóż wyczarterowany przez drużynę rugbystów na przelot do Chile samolot Urugwajskich Sił Powietrznych rozbił się w Andach. Na pokładzie było 45 pasażerów, lecz tylko 29 z nich przeżyło tę katastrofę. Od tego momentu ocalali rozpoczęli dramatyczną walkę o życie, która zmuszała ich do podejmowania decyzji, na które w życiu codziennym nigdy by się nie zdecydowali.

Źródło: Netflix

O wyzwaniach, jakim czoła musieli stawić ci urugwajscy zawodnicy opowiada film „Śnieżne Bractwo”, którego twórcą jest hiszpański reżyser Juan Antonio Bayona. Ma on na swoim koncie takie filmy, jak „Sierociniec”, „Siedem minut po północy” oraz „Niemożliwe”. Wszystkie trzy uzyskały nominacje Europejskiej Akademii Filmowej. W sieci oczywiście dostępny jest już zwiastun „Śnieżnego Bractwa”. W rolach głównych w filmie zobaczymy zaś wschodzące gwiazdy kina argentyńskiego i urugwajskiego. Wystąpią w nim m.in. Enzo Vogrincic, Matías Recalt, Agustín Pardella, Esteban Bigliardi, Diego Vegezzi, Fenando Contigiani García, Esteban Kukuriczka i Felipe González.

Polecamy artykuł: Prawdziwa historia „Śnieżnego Bractwa”

Film „Śnieżne bractwo” został już doceniony przez krytyków. Nic więc dziwnego, że został oficjalnym hiszpańskim kandydatem do Oscara. Uzyskał również nominację do Złotych Globów w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”. Natomiast jeszcze w 2023 roku zdobył dwie nagrody Europejskiej Akademii Filmowej: za najlepszą charakteryzację i fryzury oraz za najlepsze efekty specjalne. Zdobył również Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Czy słusznie?  Będziecie mieli okazję sami się przekonać!

Źródła

  1. J. A. Bayona, https://www.filmweb.pl/person/J.A.+Bayona-420315, dostęp: 03.01.2024.
  2. Hiszpański kandydat do Oscara trafi na Netflix. Zwiastun i data premiery filmu Śnieżne Bractwo, https://www.ppe.pl/news/331208/hiszpanski-kandydat-do-oscara-trafi-na-netflix-zwiastun-i-data-premiery-filmu-sniezne-bractwo.html, dostęp: 03.01.2024.
  3. Śnieżne bractwo, https://www.filmweb.pl/film/Śnieżne+bractwo-2023-10039434, dostęp: 03.01.2024.
  4. Śnieżne bractwo, https://www.netflix.com/pl/title/81268316, dostęp: 03.01.2024.
  5. Śnieżne bractwo – pełny zwiastun filmu Netflixa. To kolejny ich kapitalnie oceniany tytuł, https://naekranie.pl/aktualnosci/sniezne-bractwo-zwiastun-najlepszy-film-2023-1701099630, dostęp: 03.01.2024.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aga

Genialny film, przygotujcie się na silne emocje

Bela

W tekście jest błąd przeżyło 16 osób, a nie jak podano 29, które zostały ofiarami śmiertelnymi tej katastrofy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.