A świadczą o tym znalezione tam ostatnio i pochodzące sprzed około 130 000 lat narzędzia. Stanowią one jednocześnie najstarszy ślad obecności człowieka na przedpolu tzw. Bramy Morawskiej. Znajduje się ona pomiędzy Sudetami a Karpatami.
Wspomniane narzędzia odkryto zaś zupełnie przypadkiem na terenie Studziennej, która znajduje się w zachodniej części Raciborza. Prawdziwym celem prowadzonych tam badań było bowiem jedynie odsłonięcie fragmentu skarpy starej piaskowni. To z kolei miało na celu zebranie informacji o tamtejszej budowie geologicznej.
Od dwóch lat na tym obszarze naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr), Uniwersytetu im. Friedricha-Alexandra w Erlangen-Nürnberg, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Czeskiej Akademii Nauk w Pradze prowadzą prace archeologiczne, które są realizowane przy współpracy z Muzeum w Raciborzu. Środki na nie pochodzą m.in. z Narodowego Centrum Nauki i zostały uzyskane w ramach konkursu Opus. Same zaś kamienne artefakty, w tym również i narzędzia zostały znalezione na głębokości około 10 metrów poniżej powierzchni gruntu.
Należy tutaj podkreślić, że w czasie, z którego pochodzą te artefakty, wydarzyło się coś istotnego. Otóż około 140-130 000 lat temu zniknęło jezioro zaporowe, które znajdowało się wcześniej przed czołem obecnego tam lądolodu. Jego granica znajdowała się w Kotlinie Ostrawskiej. Sprawiło to, że na tereny te mogli wkroczyć tak ludzie, jak i zwierzęta. I w ten sposób właśnie wraz z neandertalczykami znalazły się tam odnalezione ostatnio narzędzia. Zdaniem archeologów stanowią one jednocześnie dowód na to, że kilkakrotnie odwiedzali oni te rejony, pozostawiając kolejne swoje wyroby. Szczególnie istotne były zaś asymetryczne narzędzia o dwustronnie ukształtowanych powierzchniach.
Co neandertalczycy w ogóle robili na tym obszarze? „Produkowali” broń oraz polowali. Dodatkowo w tym miejscu mieli do tego dogodne warunki, ponieważ znajdują się tam – i znajdowały się również wtedy – skały narzutowe o charakterystyce pozwalającej na wytwarzanie broni oraz narzędzi. Natomiast sam fakt powracania neandertalczyków w to miejsce wiązany jest również z coroczną cyklicznością ich wędrówek w celu zdobycia pożywienia. Interesujący jest także fakt, że podobne narzędzia znaleziono zaledwie na kilku stanowiskach znajdujących się na północ od Alp i Karpat.
Archeologowie uważają zaś, że w okolicy dawnej piaskowni znajdować się może nawet i kilkadziesiąt tysięcy kolejnych artefaktów i to zlokalizowanych w aż trzech warstwach. Czekamy zatem na kolejne wiadomości!
Źródła:
- Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu,https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C98539%2Ckamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys-lat-odkryto-w-raciborzu
- Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu, https://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/106122-kamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys–lat-odkryto-w-raciborzu, dostęp: 04.10.2023.
- Krajczyńska-Wujec, Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu, https://www.polskieradio.pl/39/156/artykul/3247620,kamienne-narzedzia-neandertalskie-sprzed-130-tys-lat-odkryto-w-raciborzu, dostęp: 04.10.2023.
- Zygmunt, Naukowa zagadka z południa Polski. Czemu tysiące lat temu człowiek wracał w okolice Raciborza?, https://www.focus.pl/artykul/naukowa-zagadka-z-poludnia-polski-czemu-tysiace-lat-temu-czlowiek-wracal-w-okolice-raciborza, dostęp: 04.10.2023.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.