Ciekawostki Historyczne

Oczywiście mówimy tutaj o filmie „Kos”, który na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał tę najbardziej zaszczytną nagrodę. Zresztą łącznie otrzymał nie jedną, a aż 4 statuetki. Kolejne zaś otrzymali Robert Więckiewicz za najlepszą drugoplanową rolę męską, Piotr Kmiecik za montaż oraz Aneta Brzozowska za charakteryzację. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Film ten jest jednocześnie jedną z najdroższych polskich produkcji. Kosztował bowiem aż 20 milionów złotych. Należy przy tym zaznaczyć, że jego produkcja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W głównych rolach wystąpili Jacek Braciak (Kościuszko), Robert Więckiewicz (rotmistrz Dunin), Bartosz Bielenia (Ignac), Agnieszka Grochowska (pułkownikowa), Jason Mitchell (Domingo) oraz Łukasz Simlat (szlachcic Wąsowicz).

fot.WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Gdynia 48 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Dzień szósty . Uroczysta gala wręczenia nagród
Fot. Wojciech Stróżyk/REPORTER

Reżyserem filmu „Kos” jest Paweł Maślona, natomiast scenariusz to debiut Michała A. Zielińskiego. Sam zaś „Kos” został przez swoich twórców nazwany westernem kościuszkowskim. Opowiedziane w nim bowiem zostały losy Tadeusza Kościuszki, aczkolwiek bynajmniej nie jest to film biograficzny. Film nie jest też skupiony na przedstawianiu go jako bohatera narodowego. Akcja zaczyna się wiosną 1794 roku, kiedy to do Polski powraca Tadeusz Kościuszko. Natomiast na celownik bierze go rosyjski rotmistrz Dunin, który zamierza go pojmać, zanim ten zdoła wzniecić skierowaną przeciwko Rosji rebelię.

Jak pisze o filmie Anna Karna, opowiada raczej o podziałach społecznych, pragnieniu wolności, a także – a może przede wszystkim – o usankcjonowanej przemocy. Natomiast sam reżyser w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówi o nim: Dla mnie to opowieść o tym, że przemoc rodzi przemoc.

Ponadto zasadne wydaje się stwierdzenie przeprowadzającej ten wywiad Darii Poryckiej, że Paweł Maślona demitologizuje w swoim obrazie Polskę szlachecką i rozprawia się z narodowymi cechami Polaków. Natomiast sam reżyser podkreśla, że jeśli pokaże się w filmie rzeczywistość pełną nieskazitelnych bohaterów, którzy tylko i wyłącznie myślą o Polsce, to w ten sposób infantylizuje się historię. Zgadzacie się z tym?

Źródła:

  1. A. Karna, „Kos” – film o pogardzie i walce o godność,  https://audycjekulturalne.pl/kos-film/, dostęp: 25.09.2023.
  2. Pierwsze zdjęcia z planu filmu „Kos”, https://pisf.pl/aktualnosci/pierwsze-zdjecia-z-planu-filmu-kos/, dostęp: 25.09.2023.
  3. Pietrzyk, Złote Lwy 2023 dla filmu „Kos”! Deszcz nagród dla „Doppelgängera” i „Tyle co nic”, https://www.filmweb.pl/news/Gdynia+2023%3A+Z%C5%82ote+Lwy+dla+filmu+o+Tadeuszu+Ko%C5%9Bciuszce+%22Kos%22-152196, dostęp: 25.09.2023.
  4. Porycka, Paweł Maślona: „Kos” to opowieść o tym, że przemoc rodzi przemoc, https://www.pap.pl/aktualnosci/pawel-maslona-kos-opowiesc-o-tym-ze-przemoc-rodzi-przemoc, dostęp: 25.09.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Nowożytność

Poznań/ Badania molekularne rzucają nowe światło na przyczyny śmierci Tadeusza Kościuszki

To nie tyfus ani zapalenie płuc były przyczyną śmierci Tadeusza Kościuszki, ale najprawdopodobniej zapalenie wsierdzia, wewnętrznej części mięśnia sercowego, wywołane przez bakterie C. acnes –...

2 października 2022 | Autorzy: Nauka w Polsce

Nowożytność

Od zera do narodowego bohatera. Amerykański sen Tadeusza Kościuszki

Tadeusz Kościuszko był bohaterem narodowym nie tylko w Polsce, ale i w Stanach Zjednoczonych. Jednak niewiele brakowało, by... w ogóle tam nie dotarł.

1 września 2022 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

„Za wolność trzeba dać sobie połamać kości i upuścić krwi”. Gdzie „oberwał” Kościuszko za wolność Ameryki?

Zanim stanął do walki o Polskę w insurekcji, Kościuszko bił się o wolność Ameryki – i przelał za nią krew, która popłynęła z... raczej wstydliwego...

27 sierpnia 2022 | Autorzy: Cezary Harasimowicz

Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla

Historia Tadeusza Kościuszki opowiedziana z perspektywy czarnoskóry ordynansa z okresu wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Cezary Harasimowicz skłania do refleksji czy rzeczywistość sprzed ponad dwustu...

24 sierpnia 2022 | Autorzy: Redakcja

Nowożytność

Zwycięstwo, które rozpaliło ogień insurekcji kościuszkowskiej

Przegrana wojna z Rosją w 1792 roku i drugi rozbiór Polski, który nastąpił niedługo później, pogrążyły Rzeczpospolitą w chaosie. Wybuch powstania w obronie niepodległości był...

10 marca 2022 | Autorzy: Rafał Kowalczyk

Nowożytność

Niespełniona miłość Tadeusza Kościuszki. Nasz bohater narodowy był… zbyt ubogi, by poślubić ukochaną, więc postanowił ją porwać!

Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch narodów, jedna z najwybitniejszych postaci polskiej historii, nie miał szczęścia do kobiet. Jego wielka miłość zakończyła się nie lada skandalem...

7 lipca 2020 | Autorzy: Agnieszka Jankowiak-Maik

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.