Oczywiście mówimy tutaj o filmie „Kos”, który na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał tę najbardziej zaszczytną nagrodę. Zresztą łącznie otrzymał nie jedną, a aż 4 statuetki. Kolejne zaś otrzymali Robert Więckiewicz za najlepszą drugoplanową rolę męską, Piotr Kmiecik za montaż oraz Aneta Brzozowska za charakteryzację. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!
Film ten jest jednocześnie jedną z najdroższych polskich produkcji. Kosztował bowiem aż 20 milionów złotych. Należy przy tym zaznaczyć, że jego produkcja była współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. W głównych rolach wystąpili Jacek Braciak (Kościuszko), Robert Więckiewicz (rotmistrz Dunin), Bartosz Bielenia (Ignac), Agnieszka Grochowska (pułkownikowa), Jason Mitchell (Domingo) oraz Łukasz Simlat (szlachcic Wąsowicz).
Reżyserem filmu „Kos” jest Paweł Maślona, natomiast scenariusz to debiut Michała A. Zielińskiego. Sam zaś „Kos” został przez swoich twórców nazwany westernem kościuszkowskim. Opowiedziane w nim bowiem zostały losy Tadeusza Kościuszki, aczkolwiek bynajmniej nie jest to film biograficzny. Film nie jest też skupiony na przedstawianiu go jako bohatera narodowego. Akcja zaczyna się wiosną 1794 roku, kiedy to do Polski powraca Tadeusz Kościuszko. Natomiast na celownik bierze go rosyjski rotmistrz Dunin, który zamierza go pojmać, zanim ten zdoła wzniecić skierowaną przeciwko Rosji rebelię.
Jak pisze o filmie Anna Karna, opowiada raczej o podziałach społecznych, pragnieniu wolności, a także – a może przede wszystkim – o usankcjonowanej przemocy. Natomiast sam reżyser w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej mówi o nim: Dla mnie to opowieść o tym, że przemoc rodzi przemoc.
Ponadto zasadne wydaje się stwierdzenie przeprowadzającej ten wywiad Darii Poryckiej, że Paweł Maślona demitologizuje w swoim obrazie Polskę szlachecką i rozprawia się z narodowymi cechami Polaków. Natomiast sam reżyser podkreśla, że jeśli pokaże się w filmie rzeczywistość pełną nieskazitelnych bohaterów, którzy tylko i wyłącznie myślą o Polsce, to w ten sposób infantylizuje się historię. Zgadzacie się z tym?
Źródła:
- A. Karna, „Kos” – film o pogardzie i walce o godność, https://audycjekulturalne.pl/kos-film/, dostęp: 25.09.2023.
- Pierwsze zdjęcia z planu filmu „Kos”, https://pisf.pl/aktualnosci/pierwsze-zdjecia-z-planu-filmu-kos/, dostęp: 25.09.2023.
- Pietrzyk, Złote Lwy 2023 dla filmu „Kos”! Deszcz nagród dla „Doppelgängera” i „Tyle co nic”, https://www.filmweb.pl/news/Gdynia+2023%3A+Z%C5%82ote+Lwy+dla+filmu+o+Tadeuszu+Ko%C5%9Bciuszce+%22Kos%22-152196, dostęp: 25.09.2023.
- Porycka, Paweł Maślona: „Kos” to opowieść o tym, że przemoc rodzi przemoc, https://www.pap.pl/aktualnosci/pawel-maslona-kos-opowiesc-o-tym-ze-przemoc-rodzi-przemoc, dostęp: 25.09.2023.
KOMENTARZE
W tym momencie nie ma komentrzy.