Ciekawostki Historyczne

Można stwierdzić, że jak długo istnieją porty, tak długa jest historia przemycania przez nie najróżniejszych towarów.

Przez najbliższe 3 miesiące będziemy mogli zaś przyjrzeć się temu, jak dokładnie wyglądają arkana tej „pracy”. Na pokładzie zacumowanego na nabrzeżu Ołowianki w Gdańsku statku – muzeum, rudowęglowcu „Sołdek” 3 lipca została otwarta wystawa „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”, którą będzie można obejrzeć aż do 29 września.

Została ona zorganizowana przez Narodowe Muzeum Morskie we współpracy z Krajową Administracją Skarbową.

Dzięki tej wystawie będziemy mogli poznać historię przemytu na Morzu Bałtyckim, a trzeba nam wiedzieć, że „praca” przemytnika była zajęciem niezwykle ryzykownym. Obejrzymy również wiele interesujących eksponatów, uwidaczniających pomysłowość osób parających się przemytem, z których wiele powstało, chociażby w okresie PRL, w czasach niedoboru towarów na rynku. Idealnymi przemytnikami okazywali się wtedy, marynarze.

Spośród zaś wspomnianych eksponatów z pewnością naszą uwagę zwrócą np. buty, w których obcasie można było schować złote monety, czy też książka, w której moglibyśmy „przeczytać” wiele o schowanym w niej rewolwerze.

Spreparowany krokodyl. Fot. Paweł Jóźwiak, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Spreparowany krokodyl. Fot. Paweł Jóźwiak, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Z drugiej strony i służby wyposażone były w specjalistyczne narzędzia, takie jak np. pazury służące do wydobywania worków ukrytych w znajdujących się na statkach skrytek. Na wystawie będziemy także mogli dowiedzieć się wiele o przemycie zwierząt oraz o tym, których z nich zagrożonych wyginięciem nie wolno nam przywozić z zagranicy.

Dodatkową atrakcją wystawy będzie cykl 13 spotkań zorganizowanych przez Krajową Administrację Skarbową, pod zbiorczą nazwą „Czwartki z pomorską KAS”. W ich trakcie pracownicy KAS zaprezentują nowoczesny sprzęt służący do walki z przemytnikami, a także opowiedzą o swojej codziennej pracy. Aby wziąć udział w takim czwartkowym spotkaniu, wystarczy mieć bilet wstępu na pokład „Sołdka”.

Spreparowany krokodyl. Fot. Paweł Jóźwiak, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Pełny program spotkań można znaleźć na stronie Narodowego Muzeum Morskiego – nmm.pl, pod linkiem zawartym w źródłach. Oczywiście nie radzimy wystawiać fachowości pracowników KAS na próbę!

Źródła:

  1. Brylanty w orzechach czyli historia przemytu na Bałtyku, https://kultura.trojmiasto.pl/Brylanty-w-orzechach-czyli-historia-przemytu-na-Baltyku-imp538879.html, dostęp: 06.07.2023.
  2. Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku, https://www.gdansk.pl/wydarzenia/brylanty-w-orzechach-czyli-historia-przemytu-na-baltyku,w,30459, dostęp: 06.07.2023.
  3. „Czwartki z pomorską KAS”. Cykl wydarzeń towarzyszących wystawie „Brylanty w orzechach – czyli historia przemytu na Bałtyku”, https://nmm.pl/2023/07/03/czwartki-z-pomorska-kas-cykl-wydarzen-towarzyszacych-wystawie-brylanty-w-orzechach-czyli-historia-przemytu-na-baltyku/, dostęp: 06.07.2023.
  4. Historia przemytu na Bałtyku – wystawa „Brylanty w orzechach” na „Sołdku” – statku NMM, https://pracodawcypomorza.pl/2023/07/05/historia-przemytu-na-baltyku-wystawa-brylanty-w-orzechach-na-soldku-statku-nmm/, dostęp: 06.07.2023.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.