Ciekawostki Historyczne

Do trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” dołączy niebawem kolejna część. Prequel kultowej serii wyreżyseruje Artur Żmijewski.

Któż nie zna tej klasyki, tej kultowej trylogii o splatanych ze sobą losach rodzin Pawlaków i Karguli? Niezapomniany Sylwester Chęciński wyreżyserował kolejno „Samych swoich” (1967), „Nie ma mocnych” (1974) oraz „Kochaj albo rzuć” (1977). Wiele wskazuje na to, że do tych trzech filmów dołączy kolejna część. A autorem scenariusza ponownie będzie Andrzej Mularczyk. Zresztą scenariusz ten powstał na podstawie jego książki „Czyim ja żyłem życiem”. Sama zaś historia sporu Pawlaków i Karguli jest oparta na doświadczeniach i wspomnieniach rodziny Andrzeja Mularczyka, a pierwowzorem Kazimierza Pawlaka był stryj autora i scenarzysty, Jan Mularczyk (przy okazji sołtys wsi Boryczówka).

fot.EAST NEWS/POLFILM

PHOTO: EAST NEWS/POLFILM
SAMI SWOI ;
OUR FOLKS;
PRODUKCJA: ZESPOL FILMOWY ILUZJON, WFF WROCLAW; 1967 ; REZYSERIA : SYLWESTER CHECINSKI ; SCENARIUSZ: ANDRZEJ MULARCZYK; ZDJECIA : STEFAN MATYJASZKIEWICZ

Nowy film nie będzie kontynuacją losów kultowych bohaterów, a prequelem, ponieważ jego akcja ma się dziać jeszcze przed momentem, kiedy członkowie obu rodzin wyruszyli z Kresów na Ziemie Odzyskane. Zdjęcia ruszyły w lutym. Krużewniki zagra tym razem Park Etnograficzny w Tokarni. Reżyserem nowej wersji „Samych swoich” jest Artur Żmijewski, kojarzony dotąd m.in. z główną rolą w serialu „Ojciec Mateusz”. Będzie to jego debiut w charakterze reżysera filmu pełnometrażowego. Cóż, od razu rzucił się na głęboką wodę.

Co do obsady prequela „Samych swoich” – na razie nie wiadomo zbyt wiele, chociaż pojawiają się już pewne przecieki i spekulacje. Do produkcji zaangażowani zostali tacy aktorzy jak Anna Dymna, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Wojciech Malajkat oraz Paulina Gałązka. Kto jednak miałby wcielić się w postacie po mistrzowsku wykreowane przez Wacława Kowalskiego i Władysława Hańczę?

fot.Fryta 73 / CC BY-SA 2.0

Mirosław Baka (2017)

fot.Ralf Lotys / CC BY 4.0

Zbigniew Zamachowski na Pol’and’Rock Festival (2019)

Wymieniane są dwa nazwiska: Zbigniew Zamachowski oraz Mirosław Baka, aczkolwiek logiczne byłoby tutaj spodziewanie się także młodych aktorów. Niestety Anna Dymna, niezapomniana Ania Pawlaczka z „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” wystąpi tylko w roli epizodycznej – zagra prawujenkę Ani. Film ma trafić do kin w 2024 roku.

Aktualizacja: Ruszyły już zdjęcia do filmu i wiemy, że kultowe role zagrają Adam Bobik (Pawlak), Karol Dziuba (Kargul).

Źródła:

  1. Pietrzak, „Sami Swoi” wracają z nowym filmem! Kto zagra Kargula i Pawlaka?, www.eska.pl, dostęp: 13.04.2023.
  2. Polska, Nowa odsłona serii „Sami swoi”. Kto zagra Kargula i Pawlaka?, kultura.gazeta.pl, dostęp: 13.04.2023.
  3. Popielecki, Kogo gra Anna Dymna w prequelu „Samych swoich”?, www.filmweb.pl, dostęp: 13.04.2023.
  4. „Sami swoi” powrócą w nowej odsłonie. Czy powtórzą sukces oryginału?, trojka.polskieradio.pl, dostęp: 13.04.2023.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kinoman

Do przyszłych krytyków. Nie komentujcie głupio, tylko dajcie ludziom popracować w spokoju nad filmem.

Może nie będzie wcale, aż tak źle i wyjdzie drugie Kac Wawa?

https://agnieszkamrugala.pl

Widzę potencjał, ale nie wiem, czy ludzie się za bardzo nie przyzwyczaili do klasycznych Samych Swoich (mieli dużo czasu). Raczej tak, więc pewnie cała Polska pójdzie do kina , z ciekawości oczywiście (ja też pójdę, a co!) a i tak kocham starą wersję :)

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.