Ciekawostki Historyczne
Historia najnowsza

Zabójstwa na zlecenie w Rosji

W latach 90. w Rosji zabójstwa na zlecenie stały się elementem ponurej codzienności. Mordowano konkurentów biznesowych, dłużników, członków mafii.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego w kraju zapanował chaos. Wprawdzie rozwój biznesu nabrał rozpędu, ale brakowało jakichkolwiek zasad lub ustaw regulujących prowadzenie interesów. Powszechnie uważano, że w tej nieczystej grze mogą przetrwać tylko najsilniejsi. A najlepszym sposobem rozwiązywania problemów jest… usunięcie konkurencji.

Michaił Prochorow – ślad w historii

W lutym 1991 roku w Moskwie znaleziono ciało młodego mężczyzny. Zwłoki znajdowały się w rzece. Wersję o utonięciu odrzucono jednak natychmiast, ponieważ do nóg mężczyzny przywiązane były hantle. Szybko udało się ustalić tożsamość zmarłego. Okazało się, że był to 35-letni Michaił Prochorow, który pełnił funkcję dyrektora handlowego Centrum Naukowo-Technicznej Twórczości Młodzieży „Strieła”. Nie wyróżniał się niczym szczególnym na tle innych domorosłych biznesmenów. Zapisał się w historii Rosji tylko dlatego, że był jedną z pierwszych ofiar zabójstw na zlecenie.

Milicja nie kwapiła się do walki z przestępczością. Po pierwsze, sami funkcjonariusze nierzadko byli skorumpowanifot.fdecomite – Back in the USSR /CC BY 2.0

Milicja nie kwapiła się do walki z przestępczością. Po pierwsze, sami funkcjonariusze nierzadko byli skorumpowani

Śledztwo podjęła prokuratura rejonowa, ale nie zdołała poczynić żadnych konkretnych ustaleń. Dlatego w maju sprawę przejęła Prokuratura Generalna. Ustalono, że Prochorow był świadkiem, a jednocześnie uczestnikiem kilku nielegalnych transakcji. W 1990 roku na prośbę swoich kolegów Dmitrija Barczenkowa i Jurija Badulina (także przedsiębiorców) zaciągnął pożyczkę w wysokości 220 000 dolarów i przekazał im pieniądze.

Po pewnym czasie bank zaczął domagać się zwrotu pożyczki. Przestraszony Prochorow chciał przyznać się do oszustwa. Barczenkow i Badulin ubiegli go – zlecili jego zabójstwo. Morderca zwabił ofiarę do akademika Moskiewskiego Instytutu Lotniczego, uśpił mężczyznę zastrzykiem, a następnie wrzucił do rzeki, przywiązując mu do nóg hantle. Prokuratura Generalna ustaliła, że​​ wykonawcą był niejaki Andriej Łoginowski. Za to zlecenie otrzymał 20 tys. rubli. Podczas przesłuchania oświadczył, że proponował Prochorowowi, iż za tę kwotę odstąpi od wykonania zadania. Biznesmen na to nie przystał, stając się pierwszą z wielu ofiar.

Zobacz również:

Lista ofiar się wydłuża

Liczba zabójstw na zlecenie szybko wzrastała. Wiadomości o morderstwach regularnie pojawiały się w prasie i telewizji. Na przykład 22 stycznia 1993 roku czasopismo „Kommiersant” napisało o śmierci Igora Wasiljewa, prezesa i właściciela spółki „Garant”. Pewnego wieczoru przedsiębiorca wraz ze swoją dziewczyną wyszedł z mieszania na trzecim piętrze bloku na Prospekcie Mira, w samym sercu rosyjskiej stolicy. Para szła w odwiedziny do przyjaciół. Na nieoświetlonej klatce schodowej zaczaił się mężczyzna, który dwukrotnie strzelił Wasiljewowi w klatkę piersiową. Biznesmen i jego towarzyszka zdołali wrócić do mieszkania. Obrażenia mężczyzny były jednak na tyle poważne, że ten zmarł.

Śledczy ustalili, że w okresie poprzedzającym zabójstwo Wasiljewowi niejednokrotnie grożono. Jako że był on właścicielem kilku dobrze prosperujących restauracji, konkurenci „proponowali” mu sprzedaż lokali za symboliczną kwotę. Wasiljew nie przystał na tę wątpliwą propozycję i przypłacił to życiem.

7 czerwca 1994 roku dokonano zamachu na życie jednego z największych rosyjskich oligarchów Borysa Bieriezowskiego. Pod jego mercedesa podłożono ładunek wybuchowy. Mężczyzna ocalał, choć odniósł pewne obrażenia: kilka drobnych ran odłamkowych twarzy, szyi i oczu, a także oparzenia pierwszego i drugiego stopnia na obu dłoniach. Czy jego zabójstwo zlecili konkurenci?

Tego samego dnia w Moskwie odnotowano kolejną eksplozję. Swiatosław Griecki, właściciel firmy „Elita”, stracił lewą nogę, rana prawej kończyny była bardzo poważna. Ranna została też żona biznesmena. W toku śledztwa ustalono, że Griecki wszedł w konflikt ze zorganizowaną grupą przestępczą, która domagała się od niego haraczu. Najpierw płacił gangsterom, ale gdy kwoty stały się wyższe, Griecki odmówił „współpracy”. Bandyci niejednokrotnie grozili biznesmenowi. W końcu go zabili.

Czytaj też: Handel ludźmi w carskiej Rosji

Rosja – „przestępcze mocarstwo”

Należy powiedzieć kilka słów o zorganizowanych grupach przestępczych. Kontrolowały one praktycznie wszystkie dziedziny życia w Moskwie i innych dużych rosyjskich miastach: burdele, restauracje, mały i średni biznes, salony urody, rynki, kluby fitness. Właściciele tych firm płacili haracz za „opiekę”. Ci, którzy niechętnie uiszczali opłaty, byli zastraszani i szantażowani. Jeśli nadal się opierali, byli zabijani.

Najgłośniejszym zabójstwem lat 90. było morderstwo 39-letniego Władisława Listjewa, największej gwiazdy telewizji rosyjskiej i ulubieńca widzów.fot.New Look Team/CC BY-SA 3.0

Najgłośniejszym zabójstwem lat 90. było morderstwo 39-letniego Władisława Listjewa, największej gwiazdy telewizji rosyjskiej i ulubieńca widzów.

Najgłośniejszym zabójstwem lat 90. było morderstwo 39-letniego Władisława Listjewa, największej gwiazdy telewizji rosyjskiej i ulubieńca widzów. Dziennikarz zginął 1 marca 1995 roku na klatce bloku, w którym mieszkał. Kilka tygodni wcześniej Listjew został szefem I Programu rosyjskiej telewizji. Zaczął zaprowadzać nowe porządki, m.in. chciał uczynić rynek reklam bardziej cywilizowanym i zlikwidować szarą strefę. Podobno wywołało to niezadowolenie największy graczy na rosyjskim rynku. Postanowili „zlikwidować” dziennikarza. Morderców Listjewa nigdy nie znaleziono.

Skala zabójstw na zlecenie była tak duża, że ówczesny prezydent Rosji Borys Jelcyn często mawiał, że jego kraj przemienił się w „przestępcze mocarstwo”.

Czytaj też: Zamach na Georgiego Markowa

Bohaterowie naszych czasów

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji w 1992 roku w kraju odnotowano co najmniej 100 zabójstw na zlecenie, w 1993 roku – 237, w 1994 roku – ponad 400, w 1996 roku – ok. 600, w 1999 roku – 900.

Ale milicja nie kwapiła się do walki z przestępczością. Po pierwsze, sami funkcjonariusze nierzadko byli skorumpowani. Po drugie, w milicji były ogromne braki kadrowe. Paradoksalnie dla młodego pokolenia Rosjan „kilerzy”, jak nazywano płatnych zabójców w Rosji, stali się bohaterami. Przyczyniły się do tego m.in. filmy i seriale, ukazujące ten „zawód” w bardzo romantycznym świetle. Nie bez znaczenia były też wysokie honoraria. Ot, łatwe pieniądze za kilka strzałów.

Borys Jelcyn często mawiał, że jego kraj przemienił się w „przestępcze mocarstwo”.fot.Kremlin.ru/CC BY 4.0

Borys Jelcyn często mawiał, że jego kraj przemienił się w „przestępcze mocarstwo”.

Jednym z najlepiej opłacanych „speców” był Aleksander Sołonik, znany pod pseudonimem „Sasza Macedoński”. Zabójca używał różnorodnej broni: od pistoletów TT i karabinów snajperskich po granatniki. Jego honoraria sięgały pół miliona dolarów. Inny kiler, Oleg Pronin, ps. „Al Capone”, popełnił 22 morderstwa. Najsłynniejszym zleceniem było zabójstwo starszego śledczego Jurija Kereza prowadzącego sprawę przeciwko jednej ze zorganizowanych grup przestępczych. Pronin starannie przygotowywał się do morderstwa: przebrał się za bezdomnego i przez kilka dni obserwował dom Kereza. Z kolei Aleksander Pustowałow zabijał, gdy „obiekt” spożywał posiłek. Następnie rozczłonkowywał swoją ofiarę.

Bibliografia:

  1. Матвеев O., Совсем отмороженные бандюки». По каким законам жил криминальный мир Москвы 90-х, moslenta.ru.
  2. Монстры из 90-х: 7 самых известных киллеров России, bigpicture.ru.
  3. Хохлов O., Портрет предпринимателя 1990-х в газетных некрологах . Эпоха, когда редкий день обходился без физического уничтожения бизнесменов, secretmag.ru.

KOMENTARZE (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fast_Build_P

Моментально возводимые здания: коммерческая выгода в каждом элементе!
В нынешней эпохе, где время равно деньгам, строения быстрого монтажа стали решением по сути для предпринимательства. Эти современные конструкции включают в себя надежность, экономическую эффективность и молниеносную установку, что делает их превосходным выбором для коммерческих мероприятий.
[url=https://bystrovozvodimye-zdanija-moskva.ru/]Быстровозводимые здания[/url]
1. Быстрое возведение: Секунды – самое ценное в коммерческой деятельности, и здания с высокой скоростью строительства позволяют существенно сократить сроки строительства. Это чрезвычайно полезно в сценариях, когда срочно нужно начать бизнес и начать получать доход.
2. Финансовая выгода: За счет совершенствования производственных процессов элементов и сборки на площадке, финансовые издержки на быстровозводимые объекты часто остается меньше, по сравнению с обычными строительными задачами. Это дает возможность сэкономить деньги и получить лучшую инвестиционную отдачу.
Подробнее на [url=https://xn--73-6kchjy.xn--p1ai/]https://www.scholding.ru/[/url]
В заключение, моментальные сооружения – это первоклассное решение для коммерческих инициатив. Они комбинируют в себе быстроту монтажа, финансовую эффективность и высокую прочность, что придает им способность оптимальным решением для фирм, стремящихся оперативно начать предпринимательскую деятельность и выручать прибыль. Не упустите возможность сократить издержки и сэкономить время, выбрав быстровозводимые здания для вашего следующего делового мероприятия!

MichaelUrgef

I recently tried Organic Body Essentials [url=https://organicbodyessentials.com/blogs/cbd-blog/how-long-does-cbd-stay-in-your-system ]https://organicbodyessentials.com/blogs/cbd-blog/how-long-does-cbd-stay-in-your-system [/url] and was pleasantly surprised. Their CBD grease provided intelligent contrast fit my concern without any clear side effects. The flavor was kind and not overpowering. Additionally, their character advice was the best, addressing my queries promptly. Blanket, I incomparably recommend Organic Body Essentials CBD fit anyone seeking high-quality CBD products.

Zobacz również

Druga wojna światowa

W podziemiach Moskwy znajduje się tajna sieć bunkrów. Co wiadomo na temat tajemniczego Metra-2 zbudowanego przez Stalina?

Już od czasów Stalina w ZSRR zaczęto budować bunkry i tajne schrony dla partyjnych dygnitarzy. W Moskwie bunkry połączone są dzięki... tajnej linii metra.

7 lutego 2023 | Autorzy: Violetta Wiernicka

Historia najnowsza

Gwałcili i mordowali nastolatki i młode kobiety, a ciała porzucali w lesie. Makabryczna historia rosyjskiego „cmentarza dziewic”

W latach 2002–2005 w mieście Niżny Tagił zabijano młode dziewczyny. Ofiary grzebano w lesie koło wsi Levikha. Miejsce to nazywa się dziś cmentarzem dziewic.

10 stycznia 2023 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

Bracia Józef i Bronisław Piłsudscy w młodości byli... terrorystami! Za udział w zamachu zostali skazani na katorgę

Zanim jeden został Marszałkiem Polski, a drugi – wybitnym etnografem, bracia Piłsudscy byli członkami organizacji terrorystycznej, którą stworzył brat Lenina.

6 grudnia 2022 | Autorzy: Przemysław Słowiński

Zimna wojna

Jedno z najdziwniejszych zabójstw z okresu zimnej wojny. Dziennikarz został zamordowany przy użyciu... parasola!

W 1978 czerwcu roku Georgi Markow dostał od władz Bułgarii „propozycję nie do odrzucenia”: zrezygnuje z programu w Radiu Wolna Europa lub zginie.

22 września 2022 | Autorzy: Neil Bradbury

Dwudziestolecie międzywojenne

Bolszewicki sen Isadory Duncan. Dlaczego słynna tancerka przeprowadziła się do sowieckiej Rosji?

W 1921 roku Isadora Duncan postanowiła osiedlić się w sowieckiej Rosji. Była rozczarowana światem Zachodu, a bolszewicy obiecali jej własną szkołę baletową.

8 września 2022 | Autorzy: Violetta Wiernicka

XIX wiek

To najdroższe jajka na świecie. Jedno kosztuje nawet 100 milionów dolarów!

Jaja Fabergé to najdroższe pisanki na świecie. Powstało ich zaledwie kilkadziesiąt. Każde z nich jest warte od kilkuset tysięcy do nawet stu milionów dolarów.

14 czerwca 2022 | Autorzy: Agata Dobosz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.