Ciekawostki Historyczne

Czasem zdarza się, że prowadząc w danym miejscu prace archeologowie spodziewając się znaleźć określone pozostałości budowli natrafiają na inne, znacznie cenniejsze. Taka sytuacja miała ostatnio miejsce w Szczecinie.

Naukowcy od sierpnia 2022 roku pod Rynkiem Nowym starali się odnaleźć ślady średniowiecznego kościoła. Chodzi tutaj konkretnie o kościół św. Mikołaja, który znajdował się tam do początków XIX wieku. Niestety został strawiony przez potężny pożar, a zatem konieczna stała się jego rozbiórka. Stało się to w roku 1816.

fot.UM Szczecin

fot.UM Szczecin

Prowadząc w tym miejscu wykopaliska archeologowie spodziewali się natrafić właśnie na pozostałości tego kościoła, który jak sądzono został wzniesiony w XIV wieku. Wiek wcześniej w tym samym miejscu miał znajdować się poprzedni kościół, który jak sądzili naukowcy został zbudowany z drewna i miał zostać rozebrany. Jakież musiało zatem być zdziwienie badaczy, kiedy w trakcie prac odnaleźli co prawda pozostałości murowanego kościoła, ale które pochodzą z XIII wieku. Jego budowa musiała rozpocząć się niedługo po tym, jak w roku 1243 książę Barnim I nadał patronat nad parafią świętego Mikołaja cysterkom z klasztoru pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.

Skąd jednak wiadomo, że to właśnie pozostałości XIII-wiecznego, a nie XIV-wiecznego kościoła? Otóż odkryto fragment ściany ze służkami, cienkimi kolumnami zdobiącymi filar podtrzymujący sklepienie, które zostały ustawione na bazach wykonanych z cegieł pokrytych glazurą i ozdobionych motywami liści. Są one nazywane „żabkami”. Jak z kolei komentuje to Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski to właśnie forma tych detali architektonicznych świadczy o tym, że budowla pochodzi z XIII wieku.

fot.fot. Andrzej Szkocki/mat. prasowe

fot. Andrzej Szkocki/mat. prasowe

Większej liczby dowodów dostarczą zapewne dalsze prowadzone w tym miejscu prace, które mają zostać zakończone w połowie października. Ich efekty zostaną zaprezentowane do końca roku. Planowana jest później przebudowa Rynku Nowego, który ma przestać pełnić rolę parkingu, a stać się w większym stopniu staromiejskim placem.

Źródła:

  1. Kluczyński, Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu. Skarb krył się kilkadziesiąt centymetrów pod brukiem, https://szczecin.se.pl/sensacyjne-odkrycie-archeologiczne-na-szczecinskim-podzamczu-skarb-kryl-sie-kilkadziesiat-centymetrow-pod-brukiem-aa-mD6A-8sHT-4Cfu.html, dostęp: 08.09.2022.
  2. Na Rynku Nowym w Szczecinie odkryto pozostałości kościoła z XIII wieku, https://szczecinskie24.pl/na-rynku-nowym-w-szczecinie-odkryto-pozostalosci-kosciola-z-xiii-wieku/, dostęp: 08.09.2022.
  3. Wójcik, Sensacyjne odkrycie archeologów na Podzamczu w Szczecinie, https://szczecin.naszemiasto.pl/sensacyjne-odkrycie-archeologow-na-podzamczu-w-szczecinie/ar/c1-8978583, dostęp: 08.09.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.