Ciekawostki Historyczne

Na jaki okres datowalibyście początek przemysłu wydobywczego w Ameryce Północnej? Ostatnie badania archeologiczne wskazują na to, że jest on znacznie starszy, niż historia Stanów Zjednoczonych, a nawet europejskiej kolonizacji tego kontynentu.

Takie wnioski wynikają z badań przeprowadzonych na znajdującym się w stanie Wyoming, w hrabstwie Platte, stanowisku archeologicznym Powars II, gdzie odkryte zostały dowody na to, że wydobycie prowadzili tam już Paleoindianie. Szacuje się, że miało to miejsce nawet pomiędzy 12 805 a 12 505 lat temu. Wspomniane badania, prowadzone m.in. przez badaczy z Uniwersytetu Wyoming, zostały zakończone w roku 2020, natomiast dopiero teraz opublikowane zostały ich rezultaty, zaś odkryta w Powars II kopalnia jawi się obecnie najstarszą kopalnią jakiegokolwiek typu na terenie obu Ameryk.

fot. Źródło obrazu: Pelton i in ., doi: 10.1073/pnas.2201005119

Stanowisko Powars II

W kopalni tej Paleoindianie pozyskiwali przede wszystkim hematyt, z którego uzyskiwana jest czerwona ochra. Była ona wtedy dość szeroko rozpowszechniona. Stosowano ją przede wszystkim w charakterze pigmentu, wykorzystywanego chociażby podczas różnego typu rytuałów. Odnajdywano ją w różnych miejscach (obozowiskach, grobach itp.) od Gór Skalistych aż po Wielkie Równiny. Stanowisko Powars II jest pod względem jej wydobycia o tyle wyjątkowe, że jest to jedyne zidentyfikowane miejsce jej wydobycia w Ameryce Północnej. W obu Amerykach odnaleziono ich łącznie jedynie 5.

Ten kompletny artefakt został znaleziony na stanowisku Powars II. (Zdjęcie Spencera Peltona

W Powars II znaleziono także wiele związanych z Paleoindianami artefaktów. Oprócz narzędzi wykorzystywanych m.in. do wydobycia hematytu, takich jak łopaty (w tym celu używano także spreparowanych kości zwierząt, które również odnaleziono) znaleziono tam także liczne groty włóczni, które nazywane są Clovis points. Generalnie Powars II jest uważane za stanowisko, gdzie artefakty występują wyjątkowo często i gęsto: szacuje się, że na każdy metr przypada tam ponad 30 kamiennych narzędzi na metr kwadratowy. Można zatem powiedzieć, że archeolodzy podejmując decyzję o rozpoczęciu prac w tym miejscu trafili w dziesiątkę.

Źródła

  1. 13,000-Year-Old Red Ocher Quarry Found in Wyoming, https://www.sci-news.com/archaeology/powars-ii-red-ocher-quarry-10825.html, dostęp: 22.05.2022.
  2. Research Confirms Eastern Wyoming Paleoindian Site as Americas’ Oldest Mine, https://www.uwyo.edu/uw/news/2022/05/research-confirms-eastern-wyoming-paleoindian-site-as-americas-oldest-mine.html, dostęp: 24.05.2022.

KOMENTARZE (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Кристина

российские обыватели начали познавать, что вообще незаслуженная война против Украины совсем не содержит смысла. Помимо этого на ней пропали безвести теперь уже 10-ки тысяч их всех молодых людей. На данный момент они сегодня начали говорить личному правительству, для того, чтобы все они порвали направлять на вечное успокоение в этой бездумной войне противу Украины всех своих людей,,

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.