Ciekawostki Historyczne

Styczeń 2001 roku. Podczas rutynowej kontroli w bibliotece Uniwersytetu w Cambridge stwierdzono, że brakuje pudełka zawierającego dwa niewielkie notatniki autora teorii ewolucji

W jednym z nich znajdował się słynny rysunek „drzewa życia” z 1837 roku. Notatniki były przechowywane w miejscu, gdzie znajdują się inne rzadkie – i cenne – przedmioty. We wrześniu 2000 roku zostały stamtąd zabrane w celu ich sfotografowania. Na swoje miejsce nie powróciły. Przez lata próbowano ustalić co się z nimi stało, bezskutecznie. Dopiero w listopadzie 2020 roku oficjalnie ogłoszono, że zaginęły. Czytaj: najprawdopodobniej zostały skradzione. Czy wspomnieliśmy, że notatki te są wyjątkowo cenne? Uważa się, że są warte „miliony funtów”.

Jeden z dwóch notatników należących do Karola Darwina. Obie książki zostały anonimowo zwrócone w marcu 2022 r. Źródło : Stuart Roberts/Cambridge University Library

Przez lata wszelkie poszukiwania nie przynosiły żadnych efektów. Przysłowiowy kamień w wodę. Aż do marca 2022 roku, kiedy to można powiedzieć, że… znalazły się same. A konkretnie zostały anonimowo dostarczone Uniwersytetowi wraz z… życzeniami świątecznymi. Z życzeniami? Otóż ktoś pozostawił je przed drzwiami biura biblioteki. W różowej torbie prezentowej znajdowała się brązowa koperta, w której z kolei umieszczono pochodzące z uniwersyteckiego archiwum pudełko z notatnikami. Ale oprócz nich było tam coś jeszcze: kartka, na której został wydrukowany czarny prostokąt, w którym napisano dosłownie:

Librarian

Happy Easter

X

Czyli zwracając notatki Karola Darwina ktoś życzył jednocześnie bibliotekarzowi wesołych świąt wielkanocnych. Może po prostu pożyczył, zapomniał oddać i chciał uniknąć zapłacenia kary za przetrzymanie książek? Ale żarty na bok. Pomimo, że notatniki się odnalazły, policja prowadzi śledztwo w sprawie tak ich zniknięcia, jak i zwrotu. Z jednej strony z pewnością warto byłoby się dowiedzieć co działo się ze słynnymi notatkami Karola Darwina przez te wszystkie lata, z drugiej zaś może lepiej nie zaglądać oddanemu koniowi w zęby?

Źródła

  1. N. Haq, ’Happy Easter X’: Missing set of valuable Charles Darwin notebooks returned with note, https://edition.cnn.com/style/article/charles-darwin-returned-notebooks-intl-scli-scn/index.html, dostęp: 11.04.2022.
  2. Woodyatt, Mystery looms over a valuable set of Charles Darwin notebooks that went from 'lost’ to 'likely stolen’, https://edition.cnn.com/style/article/charles-darwin-stolen-notebooks-intl-scli-gbr-scn/index.html, dostęp: 11.04.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.