Ciekawostki Historyczne

Podczas gdy ludzie żyją maksymalnie (biorąc pod uwagę rekordzistów) do 120 lat otaczające nas drzewa osiągają nawet wiek kilkuset lat, stając się niemymi świadkami historii. Takie właśnie niezwykłe drzewa są zgłaszane do organizowanego przez Environmental Partnership Association konkursu-plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku.

Tegoroczna edycja tego konkursu okazała się wyjątkowa dla Polski, ponieważ zwyciężył w niej polski dąb o imieniu Dunin, zdobywając w internetowym głosowaniu 179 317 głosów i pokonując w zażartym boju (dzięki internautom) dąb rosnący w Hiszpanii.  Wyniki zostały ogłoszone podczas transmitowanej na YouTube ceremonii 22 marca 2022 roku.

Dąb „Dunin”, Przybudki, fot. M. Zabrocki

Dąb Dunin liczy sobie już 400 lat, a to znaczy, że pamięta jeszcze czasy, kiedy w Polsce panowali Wazowie. Jest oczywiście pomnikiem przyrody. Znajduje się w Przybudkach, w gminie Narew w województwie podlaskim. Jest też nazywany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej. Związane jest to po części z legendą mówiącą o tym, że wyrósł w tym konkretnym miejscu, aby być świadectwem tego, dokąd sięgała niegdyś Puszcza Białowieska. Jest to tzw. dąb szypułkowy, o wysokości 13 metrów i obwodzie aż 700 cm. Zanim został polskim kandydatem w konkursie na Europejskie Drzewo Roku, w roku 2021 został wybrany polskim Drzewem Roku Klubu Gaja, zdobywając 7380 głosów i wyprzedzając Dąb z Lublina.

Dąb Józef z Wiśniowej

Plebiscyt na Europejskie Drzewo Roku organizowany jest już od 2011 roku, w tym roku miała miejsce już 12 edycja. Głosowanie jest tylko i wyłącznie internetowe, odbywa się w lutym, przy czym w ostatnim tygodniu bieżące wyniki nie są podawane publicznie. Organizatorem i partnerem z ramienia Polski jest wspomniany już wcześniej Klub Gaja. Co istotne, polskie drzewa odnosiły już w nim sukcesy także w przeszłości. W roku 2017 zwyciężył Dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim, w roku 2013 platan z Kóz w województwie śląskim zajął 2 miejsce, a w roku 2014 na 3 stopniu podium znalazł się Dąb Wybickiego w Będominie w województwie pomorskim. Zważywszy na fakt, że w Polsce mamy jeszcze wiele pięknych drzew, które towarzyszą nam od wieków, możemy spodziewać się dalszych sukcesów na tym polu!

Źródła

Dąb Dunin zdobył tytuł Drzewa Roku 2021, https://swietodrzewa.pl/?p=13169, dostęp: 23.03.2022.

Zagłosuj na Dąb Dunin – Strażnika Puszczy Białowieskiej!, https://www.klubgaja.pl/news/1315, dostęp: 23.03.2022.

Oficjalna strona konkursu https://www.treeoftheyear.org/, dostęp: 23.03.2022.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.