Ciekawostki Historyczne

Pierwsza Barbie została stworzona w 1958, ale zadebiutowała na rynku 9 marca 1959 roku, podczas nowojorskich targów zabawek.

Kosztowała 3 dolary, miała jeden jasny odcień skóry, a dzieci mogły wtedy wybierać spośród dwóch wzorów lalki: blondynki i brunetki, Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 na podstawie przeznaczonej dla dorosłych niemieckiej lalki Lilli. Barbie jest zdrobnieniem od imienia córki Ruth Handler, Barbary, pełna nazwa lalki to Barbara Millicent Roberts.
Twórczyni lalki

Ruth Handler była córką polskich imigrantów żydowskiego pochodzenia, którzy na początku XX wieku emigrowali do Stanów Zjednoczonych: Idy Mosko i Jacoba Mosco ( skrót od Moskowicz).

fot.EAST NEWSEAST NEWS

Ruth Handler

Barbie posiada siedmioro rodzeństwa: Skipper, Stacie, Krissy, Tutti, Todd, Kelly i Chelsea. Poza tym otacza się całą gromadą przyjaciół (jej najlepszą przyjaciółką jest Midge) i zwierząt (ma ich ponad 40). Od początku swojego istnienia Barbie przybrała ok. 150 postaci. Wcielała się w najróżniejsze zawody m.in Barbie astronautkę, Barbie modelkę, czy nawet dyplomatkę jest również Barbie na wózku inwalidzkim.

Najdroższa lalka

Najdroższą lalkę Barbie sprzedano na aukcji za 302 500$. Pieniądze z jej sprzedaży przeznaczono na badania nad rakiem piersi. Autorem tej wersji Barbie jest projektant biżuterii Stefano Canturi. Lalka miała na sobie prawdziwy, różowy diament FancyVivid

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Starożytność

Słynny Ötzi – człowiek lodu – zginął wyjątkowo brutalną śmiercią. Jakim cudem jego ciało przetrwało nienaruszone ponad 5000 lat?

Zginął 5000 lat temu, ale naukowcom udało się ustalić, kim był i jak stracił życie. Rozwiązanie zagadki człowieka lodu Ötziego okazało się makabryczne.

15 maja 2023 | Autorzy: Maria Procner

Nowożytność

Królowa ladacznic, której ufał papież. Kim naprawdę była Lukrecja Borgia?

Orgie, trucicielstwo, obłuda – Borgiowie mieli sporo na sumieniu. O Lukrecji mówiono, że jest ladacznicą i oskarżano ją o kazirodztwo. Jak było naprawdę?

19 kwietnia 2023 | Autorzy: Maria Procner

XIX wiek

Kapitan, jego żona i dwuletnia córeczka wraz z całą załogą przepadli bez wieści. Czy wreszcie udało się rozwiązać zagadkę najsłynniejszego statku widmo w dziejach?

Chyba każdy zna mroczną legendę o Latającym Holendrze – skazanym na tułaczkę statku widmo. W historii żeglugi morskiej zdarzył się podobny wypadek...

2 marca 2023 | Autorzy: Piotr Dróżdż

XIX wiek

„Naród zbrodni” złożony z przestępców, bigamistów i złodziei zesłanych na drugi koniec globu. Jak powstała współczesna Australia?

Początki współczesnej Australii były mroczne. Pierwsi biali mieszkańcy zostali tam zesłani przymusowo. W więzieniach i koloniach karnych przeżywali piekło.

21 lutego 2023 | Autorzy: Norman Davies

Pierwsza wolna sobota w PRL

W Polsce od 1918 roku obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy.

21 października 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.