Ciekawostki Historyczne

W Polsce od 1918 roku obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy.

Przy czym od 1919 w sobotę pracowało się przez 6 godzin. Do ośmiogodzinnej pracującej soboty powrócono w 1933. Po wojnie przywrócony został tydzień pracy w wymiarze 46 godzin. Wolne soboty były wprowadzane na podstawie dekretów Rady Państwa z 20 lipca 1972 i 14 lipca 1973 roku. W 1973 roku Polacy mieli w sumie dwie wolne soboty, rok później sześć, a poczynając od 1975 było 12 wolnych weekendów.

Aby kontrolować wypoczynek w nieliczne wolne soboty w latach 70. rady zakładowe państwowych zakładów pracy organizowały pracownikom różnego rodzaju atrakcje: wycieczki krajoznawcze, pracownicze ogrody działkowe, wędkarstwo ubrane w zorganizowane ramy narzucone przez państwowy związek, modelarstwo, kursy kroju i szycia, zajęcia świetlicowe. Różnym formom zorganizowanego wypoczynku towarzyszyli liczni instruktorzy kulturalno-oświatowi, zwani popularnie kaowcami. Na początku 1981 roku wprowadzono zasadę, która stanowiła, że co druga sobota była wolna. Nie dotrzymano zatem porozumień ze strajkującymi w Gdańsku z sierpnia 1980, które gwarantowały wszystkie soboty wolne. Następne porozumienie, z 30 stycznia 1981 r., mówiło o tym, że trzy soboty w miesiącu miały być wolne,

Pod koniec PRL-u prawie wszystkie soboty były wolne.

Źródła: Wikipedia, https://tvn24.pl/, https://polskieradio24.pl/

Czytaj także: Co inżynier Karwowski i porucznik Borewicz opowiedzieli nam o PRL?

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Zobacz również

Gwałcił i mordował dzieci, by wkraść...

Wszystko wydarzyło się naprawdę.

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Historia słynnych butów Nike

Śniadanie, gofrownica i słynne buty...

29 listopada 2021 | Autorzy: Paweł Czarnecki

Dwudziestolecie międzywojenne

Ten biskup miał regularnie odwiedzać domy...

Za potępianie faszyzmu biskup Fidel García Martínez miał zostać skompromitowany. Po Hiszpanii rozeszła się fama, że duchowny regularnie gości w burdelach.

29 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Historia najnowsza

Premier powołał Instytut Strat Wojennych im....

Czy Niemcy są nam winni setki miliardów euro czy ani grosza? Czy Polska ma podstawy, by domagać się odszkodowania za straty poniesione w II wojnie...

28 listopada 2021 | Autorzy: Sławomir Zagórski

Średniowiecze

Polski król zoofilem? Kronikarski fake news...

Morderca biskupa, tyran, okrutnik i zoofil? O Bolesławie Śmiałym można powiedzieć wiele złego, ale to ostatnie oskarżenie to... średniowieczny fake news.

28 listopada 2021 | Autorzy: Marcin Moneta

Nowożytność

Sulejman i Roksolana. Baśń jak z...

Historia związku Sulejmana II Wspaniałego i Hürrem znanej jako Roksolana przypomina prawdziwą baśń – tyleż romantyczną, co pełną intryg i zawirowań.

27 listopada 2021 | Autorzy: Agnieszka Bukowczan-Rzeszut

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.