Ciekawostki Historyczne

W Polsce od 1918 roku obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy.

Przy czym od 1919 w sobotę pracowało się przez 6 godzin. Do ośmiogodzinnej pracującej soboty powrócono w 1933. Po wojnie przywrócony został tydzień pracy w wymiarze 46 godzin. Wolne soboty były wprowadzane na podstawie dekretów Rady Państwa z 20 lipca 1972 i 14 lipca 1973 roku. W 1973 roku Polacy mieli w sumie dwie wolne soboty, rok później sześć, a poczynając od 1975 było 12 wolnych weekendów.

Aby kontrolować wypoczynek w nieliczne wolne soboty w latach 70. rady zakładowe państwowych zakładów pracy organizowały pracownikom różnego rodzaju atrakcje: wycieczki krajoznawcze, pracownicze ogrody działkowe, wędkarstwo ubrane w zorganizowane ramy narzucone przez państwowy związek, modelarstwo, kursy kroju i szycia, zajęcia świetlicowe. Różnym formom zorganizowanego wypoczynku towarzyszyli liczni instruktorzy kulturalno-oświatowi, zwani popularnie kaowcami. Na początku 1981 roku wprowadzono zasadę, która stanowiła, że co druga sobota była wolna. Nie dotrzymano zatem porozumień ze strajkującymi w Gdańsku z sierpnia 1980, które gwarantowały wszystkie soboty wolne. Następne porozumienie, z 30 stycznia 1981 r., mówiło o tym, że trzy soboty w miesiącu miały być wolne,

Pod koniec PRL-u prawie wszystkie soboty były wolne.

Źródła: Wikipedia, https://tvn24.pl/, https://polskieradio24.pl/

Czytaj także: Co inżynier Karwowski i porucznik Borewicz opowiedzieli nam o PRL?

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W tym momencie nie ma komentrzy.

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.

Najciekawsze historie wprost na Twoim mailu!

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.